WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Використання дошкільниками мотивів народних орнаментів в аплікаціях - Реферат

Використання дошкільниками мотивів народних орнаментів в аплікаціях - Реферат

мистецтво, і радісна праця його створення. В різних за організаційною структурою підприємствах створюються різьблені предмети - в об'єднаннях, фабриках, комбінатах, майстернях, лабораторіях , на дому. На зміну одному поколінню майстрів стає нове, молоде. "Мистецтво кожного промислу - це своя школа досвіду, своя історія". Життя підтверджує, що цей вид народного мистецтва постійно живе, розвивається, збагачується новими аспектами філософсько- естетичного звучання. Постійно зростає її популярність і зацікавленість нею.
В нашому регіоні виготовляють різьблені. Шкатулки, скриньки, топірці, меблі, оздоблені різьбою різні дерев'яні вироби. Все що допомагає дитині осягнути мистецьку спадщину рідного краю.
Основа орнамента різьби нашого регіону - в основному геометричні, форми які є доступними для шкільного старшого дошкільного віку. Тому у своїй старшій групі я провела рад занять з аплікації за мотивами різьби до дереву, щоб дати дітям більш ґрунтовні знання про мистецтво рідної Батьківщини.
Гама кольорів, яка використовується у різьби - від коричневої чи жовтої основи, до зафарбовування штрихів різьби в різнокольорову гаму.
Ця робота не обмежилася проведенням занять з аплікації за народними мотивами, а є клопіткою і тривалою. Спочатку вивчення рідного краю, етнічної приналежності, розуміння цього визначення, екскурсії - огляди виставок народних майстрів - умільців, різьбярів по дереву, знайомство з ними, знайомство з промисловими виробами, з технікою та технологією різьби по дереву інструментарем.
Вибравши кілька шкатулок для зразка, проаналізувала, що специфіка і орнаментуванна має доступну техніку зображення в аплікації, так як складена вона з комбінацій геометричних фігур: квадратів трикутників, смужок.
Виконуючи такі аплікації, діти навчилися розуміти принципи художнього узагальнення, пізнали, прийоми, творчої імпровізації різьблених виробів, навчилися бачити в орнаментах комбінації кольорів, співставляти форми, величини, розміщення елементі на папері.
У дітей сформувались естетичні сприйняття краси різьбярства, бережливе ставлення до них, гордість за свою Землю.
Такі аплікації виконуються на прямокутній основі жовто-коричневого кольору, на яку наклеюють геометричної форми відтінок одного кольору для контрастного сприймання візерунку.
Спочатку й з дітьми старшої групи розглянула шкатулку, проаналізувавши з допомогою дітей геометричні елементи різьби по дереву, та визначивши кольори, провела комбіноване заняття з аплікації на подачу нових знань та формувань навичок і вмінь, використовуючи натуральну форму-шкатулку з нескладною технікою різьблення, геометричними формами і одного кольору, де різьба не розфарбована різними кольорами.
Показавши і пригадавши дітям техніку вирізування квадратів, ромбів і трикутників та смужок, а також нагадавши прийоми і способи наклеювання аплікацію.
На папері коричневого кольору розмащуємо по кутах чотири трикутники, далі - на центральній частині паперу великий основний ромб з вирізаною основою, у ньому - менший, теж а вирізаною основою, а в ньому - круг, навколо ромба, в центральній частині, паралельні смуги. (див. додаток)
Першим зразок виявився нескладний для дітей старшої груш, бо виконаний одним кольором, з нескладно технікою вирізування. Наступне заняття провела через два тижні на закріплення, раніше набутої, техніки з використанням кількох натуральних зразків, часткового показу, та, запропонувавши, дітям, його, а також часткового показу тих чи інших прийомів вирізування, давши змогу вибрати дитині зразок для створення своєї аплікації. Діти працювали майже самостійно, і аналіз заняття показав, що використання різьблених шкатулок як матеріалу до занять з аплікації є необхідним для навчання і виховання дітей на народних тра-диціях, народному мистецтві.
Завершальним етапом цього циклу занять було відвідання народного музею у селі Солукові Рожнятівського району, де була організована виставка народного декоративно-прикладного мистецтва і окремими експонатами якої буди різьблені . Діти одержали масу позитивних емоцій від поїздки, у них поповнився багаж знань про народне - декоративне прикладне мистецтво красу рідних Карпат, Бойківщини
Повернувшись додому, провела заняття в ігровій формі "Моя шкатулка для виставки", де діти створили свої зразки для виставки самостійно і у нашому садковому музеї увесь садок маж змогу оглянути виставку.
Діти дуже зацікавились різьбярством і з дозволу адміністрації садка та адміністрації Вигодського лісокомбінату ми відвідали цех різьби по дереву, де діти мали можливість подивитися, як виготовляються шкатулки - весь процес від обробки дерева, його розпилки, сушки, вироблений заготовок, її байцуванна та лакування і виготовлення готового виробу. Діти з цікавістю розглянули інструменти для різьби по дереву, дотримувались техніки безпеки, спробували різьбити.
Повертаючись до занять з аплікації, наступним етапом, були заняття на ускладнення композицій та техніки вирізування, створюючи, колірну композицію - відтворення кольорової різьби по дереву. Тут використовується значно складніший прийом наклеювання форми на форму, дотримування проміжків, композицій, рівномірності візерунку, правильно підібраних кольорів та тоні. Для цього на занятті ми розглянули зразок, де комбінації форм дають змогу отримати яскраву аплікацію "Скринька". Перше таке заняття було колективною роботою вихователя з дітьми, тому що дітям складно було поєднувати кольори та наклеювати фігуру на фігуру, дотримуватись зразка. (Див. додаток № )
Пізніший цикл занять з аплікації з використанням виробів кольорової різьби, дали змогу дітям розвинути невичерпну творчу фантазію, та допомогтизасвоїти прийоми наклеювання однакових форм різних кольорів та розмірів одна на одну, та й навіть більш складні варіанта. (Див. додаток № )
Виконання цих аплікацій вимагало у дітей вміння точно вирізати фігури, співвідносячи їх одна а одною по величині. Правильний підбір забарвлення паперу для фону і орнаменту, дозволило дітям відобразити в своїх творчих аплікаціях специфічні риси орнаментації місцевих різьблених шкатулок.
Я вважав, що зразки шкатулок є доступними для сприймання дітьми в дошкільному віці, вони є одним з джерел виховання почуття прекрасного, почуття національної, гідності.
Під час виконання цих аплікаційних робіт, діти вдосконалили свої знання про площинні форми, їх величину, колір, техніку забарвлення. Зорієнтувавшись на таку тематику занять з аплікації (Див. додаток №) за мотивами місцевого, різьбярства діти мали можливість пізнати не високі матерії, а своє рідне, близьке, прекрасне мистецтво різьби по дереву, та створення виробів чи шедеврів, які високо цінуються в усьому світі - адже це кропітка праця, яка вимагає любові до природи, до мистецтва, до праці, до рідного краю, де зростаєш, стаєш справжньою людиною, "Людиною" - з великої літери.

 
 

Цікаве

Загрузка...