WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Використання дошкільниками мотивів народних орнаментів в аплікаціях - Реферат

Використання дошкільниками мотивів народних орнаментів в аплікаціях - Реферат

вишивкою, керамікою, тощо.
2. Вчити розуміти значення і красу декоративного мистецтва
3. Вчити композиції візерунків на папері різної форми, на об'ємних і площинних, предметах.
4. Вчити гармонійно поєднувати кольори, та їх відтінки в декоративній аплікації.
5. Оволодіння технічними прийомами декоративної аплікації.
6. Вчити виконувати колективні роботи, складати панно з окремих декоративних візерунків за мотивами українського декоративного мистецтва.
І, звичайне повноцінне здійснення цих завдань залежить від вмілої, цілеспрямованої організації навчально-виховної роботи в дошкільних закладам. А успішне проведення навчально-виховної роботи на матеріалі народного орнаменту багато в чому визначається станом, художньої освіти вихователя знанням і розумінням цих різних видів і форм народного мистецтва. Законів його особливостей його розвитку.
В зв'язку з цим перед педагогом стоять завдання:
- ознайомлення з художнім досвідом народних майстрів, навчитися творчо його осмислювати;
- не слідувати формально прийомам народного мистецтва, що приводить до ситуації зовнішньому копіюванні, штампу;
- вивчити форми сучасного народного мистецтва;
- навчитися відбирати зразки народного мистецтва , які відповідають віку дітей;
- оволодіти практичними вмінням в створенні наочних посібників для занять з дітьми на основі народних зразків в різній техніці аплікації;
- уміти застосовувати отримані знання і навички в організації роботи з дітьми на заняттях і в їх самостійній художній діяльності;
- планувати послідовність проведення занять по ознайомленні дітей зі зразками декоративно-прикладного мистецтва того чи іншого народу;
- шукати шляхи практичного-застосування отриманих знань навичок до аплікації в інших формах і видах зображувальної діяльності
Відповідно розпочинати роботу потрібно з вивчення декоративно-прикладного мистецтва, ознайомлення з особливостями оздоблення різних виробів побуту, народного костюму, зі специфікою їх форми.
Робота по ознайомленню дітей з народним мистецтвом українців триває на заняттях, а також у повсякденному житті.
Систематичне ознайомлення дітей з мистецькою спадщиною бажано розпочинати з розгляду виробів. Вихователь розглядає кожний предмет разом з дітьми, у супровідній бесіді підкреслює його своєрідність, яскравість барвистість, звертає увагу на ритм і послідовність елементів узору. При підготовці до занять х аплікації також треба враховувати, що емоційне сприймання композицій та орнаментів полегшується, якщо показувати їх на знайомих предметах. Окремі зразки доцільно розглядати з невеличкими групами дітей безпосередньо перед заняттям.
У бесідах з використанням творів декоративно-вжиткового мистецтва педагог має ставити перед собою такі завдання:
- викликати у дітей інтерес до творчості українського народу;
- виховувати естетичний смак;
- пробуджувати патріотичні почуття.
Під час бесід з дітьми доречним буде використання кольорових діапозитивів, слайдів, художніх альбомів.
Відповідна робота не обмежується заняттями, вона триває у повсякденному житті дошкільнят. Унікальні зібрання старовинного й сучасного народного мистецтва зберігаються у місцевих музеях, тому доцільно проводити екскурсії, огляди виставок у них.
3.Ознайомлюючи дітей зі зразками народної творчості, доцільно звертати увагу на розмаїття форм, композицій, на поєднання кольорів, найбільш характерним для українських розписів на кераміці та вишивці. Так, опішнянська іграшкач (Полтавщина) часто прикрашена рослинним орнаментом. Він насичений вільно, заповнює всю форму, немовби підкреслює її. І вона ніби оживає, стає рухливою, як жива істота. Орнамент у своїй основі складається з вигадливих ліній, які то збираються у своєрідні віночки, то знову розходяться. У розписі опішнянсьих керамічних виробів переважає коричневий, зелений, жовтий, сірий кольори.
В основі косівськоі кераміки (Івано-Франківщина) лежать традиційні для українського гончарства форми. Це куманці, миски, вазочки, глечики, а також різноманітна скульптурно-декоративна пластика: фігурки оленів, півників, павичів коників. Розписи переважно з рослинними мотивами: квітки з фантастичними пелюстками, пуп'янки, листочки і т.д.
Косівські майстри застосовують оригінальний спосіб нанесення рослинного орнаменту, розміщуючи його на центральній площині виробу. Інші частини (шийку, денце) оздоблюють геометричним візерунком. При виготовленні кераміки використовується невеликий набір матеріалів: звичайна червона глина, біла, жовта, зелена й коричнева фарби. Чудово оперуючи ними, народні умільці досягають значного ефекту.
У декоративному петриківському розпису (Дніпропетровщина) легко вгадуються рослини. Квіти,, характерні для України; калина, мальви, півоніі, гвоздики, айстри. Колірний колорит будується переважно на використанні трьох барв: червоної, жовтої (жовто-зелена), та синьої. В основі розпису лежать образні поетичні осмислення рідної природи, краси української землі.
Вихователь розповідає, що в такий спосіб у старовину люди прикрашали свої житла на стінах, печах, малювали квіти, листя, пуп'янки. Дехто й. зараз це робить та загалом різноманітні красиві візерунки малюють на папері, виробах з дерева.
Таким чином, в українських декоративних виробах відображаються барви навколишнього світу, яскраві й насичені. Своєрідність і краса народного мистецтва розкривається по-особливому, якщо розповідь педагога буде емоційною, захопливою.
Періодично у груповій кімнаті або в залі можна влаштовувати виставки українського художнього і декоративного мистецтва, робіт, виконаних самими дітьми з аплікації. Старші дошкільники залюбки візьмуть участь у оформленні. Відвідання цих виставок бажано проводити невеличкими групками і завершувати бесідами за питанням дітей. Експонати (вишивки, іграшки, керамічні вироби, тощо) розміщують на полицях, столах щоб дітям було зручно розглянути їх з близька. Доцільно також самостійне розглядання дошкільниками творів українського народного декоративного мистецтва.
Знання про українське народне мистецтво, набуті в ході екскурсій, відвідин виставок, розглядання альбомів та книг, присвячених йому, бажано закріпити за допомогою дидактичних ігор.
Для закріплення особливостей колориту, форми, розміщення візерункових елементів можна запропонувати дітям площинну мозаїку, в основу якої покладені мотиви українського національного побуту і орнаменту. Таку мозайку виготовляєвихователь: виконує різні види українського розпису, наклеює їх на картон і розрізає на кілька частин.
Ознайомивши дітей з національними мотивами , можна переходити до навчання дітей практичних умінь навичок декоративної аплікації. Таку роботу вихователь проводить на заняттях з аплікації. Діти спочатку навчаються викладати готові декоративні елемента на папері і наклеювати їх. Після цього вони вирізують декоративні елементи самостійно, закріплюючи при цьому технічні прийоми різання по прямій і кривій лініях, вирізування симетричних елементів з паперу, складеного вдвоє, вчетверо і більше разів, вирізування силуетних зображень.
4. Діти старшої групи знайомі з декоративною аплікацією. У цьому віці інтенсивно розвивається пам'ять і увага, спостережливість дітей, їх

 
 

Цікаве

Загрузка...