WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Петриківський розпис другої половини ХХ століття - Курсова робота

Петриківський розпис другої половини ХХ століття - Курсова робота

зображенням птахів і тварин. До цього можна додати, що такого роду твори налжали не тільки Василю Соколенку та Федору Панку, яким ми приділили більше усього увагу, як ведучим майстрам середнього покоління. Ми вже згадували про композицію М.Т.Шимацької "Сорока-ворона". Інакше за почерком, але таке ж виразне панно з птахами належить майстрині Ганні Самарській. До жанрових композицій звернулись в цей час і найстарші майстрині. А.К.Ісаєва зобразила трьох молодиць, які йдуть до хати. Їй належить малюнок "Дівчата калину рвуть". І.У.Тимченко представила на виставку свій новий твір "Збирання кукурудзи". Звичайно, роботи цієї групи майстринь старшого покоління відрізняються від композицій В.Соколенка та Ф.Панка не тільки майстерністю, але й характером образів. Вони достатньо примітивні і за трактовкою форми і композиційно. Але все ж таки сам факт появи жанрових мотивів в творчості і найстаріших майстринь говорить тільки про те, що зацікавленісь тематичними композиціями стала всезагальною для петриківських майстрів. Але в цьому питанні неможливо зупинятися на знайомстві з творами старшого та середнього покоління.
За останні роки 60-х зацікавленість до станкової петриківської графіки різко піднявся і в середовищі петриківської художньої молоді. Саме в силу цього в Петриківці в останні роки було відкрито відділення Дніпропетровського художнього училища, куди просто побігла молодь. Було б помилкою розглядати петриківське відділення, як училище звичайного типу з широкими програмами за різними галузями знань. Перш за все, в цьому училищі немає ніяких загальноосвітніх предметів, так як туди приймали або закінчивших 10 класів середньої школи або взагалі учнів, що успішно навчаються в 8-10 класах. Такими чином, учні художнього училища були зайняті тільки спеціальним предметом. А цей предмет викладається не за загальними програмами художніх училищ, а за програмами самих викладачів - В.І.Соколенка та Ф.С.Панка, які й вивчають молодь. Усе нове усе найкраще, що вони створюють самі, усе найбільш хвилююче їх як художників вони передають своїм учням, діляться з ними не тільки результатами своєї художньої праці, але й художніми задумами. Це той колектив, в якому творчий початок є основою буття колективу. Тут й передаються художні традиції, тут зароджується і формується усе те нове, що рухає мистецтво петриківчан вперед.
Зупинимося на творах деяких вихованців училища, вже визначних художників - В.А.Глущенка (род.1939) та Л.Н.Штаній (род.1949). Обидва вони дуже різні за манерою письма. один - чудовий рисувальник, що володіє кольором; друга - цілковито дивовижний колорист, добре володіючий формою.
Їх твори виглядають по-різному але їх об'єднує не тільки глибока традиційність, що говорить про те, що обидва вони є преставниками однієї школи, але й однакова захопленість тематичною композицією і однакове прагнення вирішити тему суто декоративними засобами.
Розглянемо твори цих молодих майстрів, створені 1967 року.
В.А.Глущенко представив на виставку три жанрові композиції "Півень", "Цікавість" та "Все для тебе, кохана!". На першій з них зображений півень. Він займає весь аркуш. Його тулуб даний в профіль на фоні квітучої рослини, що стрімко звивається. Композиційна злитість рухів півня та рослини підкреслена тут їх однаковим орнаментальним практуванням. Пір'я на крилах та хвості - це цілковито завершений, графічно виконаний орнамент.
Півень уважно стежить за метеликом, що причаївся між квітами. Квіти ж через весь малюнок вигинаються з краю в край по кривій, подібний до латинської літери "S", і заповнюють собою всю вільну від півня площу. В композиції рух стеблини з квітами неначе продовжує рух півня; метелик добре закомпонований між квітами, а півня, намальованого на першому плані, декоровано тими ж графічними елементами, з яких складаються тут і квіти, і листя рослинного орнаменту. Цим досягається цілісність вирішення, яка міцно зв'язує жанр з орнаментом. В цьому творі добре поєднуються загальнонаціональна і локальна традиції з індивідуальним почерком молодого майстра. [2, ст.73].
Малюнок "Цікавість" зображає білого кота з рудими плямами, що слідкує за метеликом і сидить на квітці.
Неможливо не відмітити те, як майстерно зображена шерсть кота: звернувшись до традиційного петриківського мазка "зернятко", що починається з легкого торкання та закінчується натиском, молодий художник зміг передати фактуру м'якої пухнастої шерсті, не виходячи за межі В.А.Глущенка, можливо, найбільш цікавий. Це "Все для тебе, кохана!". Тут зображені півень та курка в зарослях квітучого бур'яна.
Іронічний тон самої назви не підлягає сумніву, до того він підкреслений переможною поставою півня, що знайшов зернятко. Тут жанровий характер композиції є дуже виразним. І разом з тим, цей твір суто декоративного плану, що знаходить своє вираження і в малюнку, і в багатому орнаментуванні обох птахів, і в єдності рослинного орнамента з орнаментом, що заповнює півня та курку, не говорячи вже про загальний колорит твору.
В.Глущенко зміг, не відходячи від традицій петриківського розпису виразити тонкий психологічний момент: півень з гордовито піднятою головою запрошує подругу покуштувати знайдене ним зернятко.
Сцена виражає добрий народний гумор. Для цього панно, як і для багатьох панно молодих майстрів, характерна діагональна композиція.
Л.Н.Штаній педставила три композиції, які також слід віднести до тематичних композицій.
В її малюнках "Лисиця та журавль" на тему відомої казки лисиця і журавель розміжені симетрично по обидві сторони великої квітки. Від цієї квітки у всі боки розходяться листя і найменші квіти, що складають одне композиціне ціле з персонажами. Усе це подано в світлій, свіжій гамі з прекрасним використанням традиційного "перехідного мазка".
В іншому малюнку Л.Н.Штаній птаха годує своїх дітей, сидячи на гілці з пташенятами.
Увесь простір заповнено квітами, багатими і різнобарвними в кольорі. Лагідність та ніжність колориту визначає емоційну характеристику малюнка.
Третій малюнок дуже простий за змістом: на пишній квітучій гілці, сидить казкова пташка, що розпустила крила і ніби відштовхується від гілки. Загальний напрямок стебла, підкреслений різною формою і різнобарв'ям кольорів, завершується рухом птаха, від чого увесь малюнок набуває не тільки рухливості , але й змістовну виразність. Незважаючи на те, що птах займає в малюнку порівняно невелике місце та розміщений не у центрі, він все ж сприймається як основна частина жанрової композиції.
У творах Л.Штаній більше зрівноваженості між персоналамикомпозиції та рослинним орнаментом. А крім того, вона першорядний колорит і тому наголоси на тій чи іншій формі робить в першу чергу за допомогою кольору.
На співвідношеннях кольорів побудована композиція "Птахи і квіти". Дві пташки з чубами та павиними хвостами розташовані симетрично між великими барвистими квітами. Вони співають славу життю. Цей твір сповнений безмежного оптимізму.
Такими є твори учнів, що створили жанрові роботи, не менш виразні, ніж роботи їх вчителів В.І.Соколенка та Ф.С.Панка.
У травні 1967 року в

 
 

Цікаве

Загрузка...