WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Петриківський розпис другої половини ХХ століття - Курсова робота

Петриківський розпис другої половини ХХ століття - Курсова робота

("Аврора").
Другий шлях рішення тематичної композиції був підказаний творчим досвідом київської групи петриківських майстринь, які зверталися тільки до чисто декоративних засобів вираження. Цей принцип був добре відомий кожному народному майстру, що працював в любій галузі народного мистецтва. Його прагнення звільнитись від використання в графічному сюжетному творі живописного рішення теми можна побачитив творах 1950-х років. В 1959 р. В.Соколенко створив чудовий твір "Зозуля в квітах" (42х30), де й зозуля й квіти однаково динамічні і виконані однаковими засобами. Інший його твір, виконаний трохи пізніше для видавництва "Мистецтво" у вигляді декоративного панно під назвою "Королева ланів" (1961 р.), представляє цікавий зразок декоративного рішення теми. Ця композиція зображає великий вінок квітів. В середині нижньої частини вінка розміщений початок кукурудзи. Зверху його покриває кукурудзяне листя, що розходиться донизу, як королевська мантія. А зверху початка розміщена головка птаха з пір'ячком у вигляді корони. За ідеєю це панно близьке до живописної картини К.Білокур "Цар колос", але за рішенням це не живописний, а суто графічний твір, простий та зрозумілий за думкою.
Сюжетні композиції Ф.С.Панка, як і усі його суто орнаментальні твори, значно відрізняються від робіт В.І.Соколенка. Перш за все, в його малюнках усі форми більш великі, а композиція простіша. Федір Панко сильніший колорист, а його твори соковитіші. Разом з тим, він дуже вміло поводиться з "перехідним мазком", завдяки чому його малюнки багатші не тільки в кольорі, але й в тоні. Багато його робіт тематичні композиції. Такими є його "Зозуля й півень" (1963) і "Півні б'ються" (1965). В цьому останньому малюнку, побудованому на симетрії все ж відчувається багато руху. Він підкреслюється сміливим застосуванням технічних прийомів "перехідного мазка" і заміною пензля на зрізане стебло очерету.
До числа знахідок Ф.С.Панка треба віднести велике панно "Курчата та бджоли" (69х99), написане яєчною темперою. Весь малюнок даний в червоно-жовтій гамі. Жовті курчата та жовті бджоли, і усі вони в різних рухах. Річ ця за сюжетом близька до панно М.Тимченко "Курка та курчата", але за часом воно більш раннє, ніж робота М.Тимченко.
На прикладі цього петриківського майстра (Ф.С.Панка) можна прослідкувати напрямок розвитку петриківського розпису, оцінити його досягнення на сучасному етапі. Багато його творів дістали високу оцінку на республіканських та міжнародних виставках.
Ф.С.Панко досконало володіє мистецтвом оформлення книжок, виконує оформительскі роботи Його твори демонструють невичерпні можливості художньої творчості.
Розглядаючи одну з його робіт панно "Метал та хліб" можна побачити, що на темному фоні зображені 2 квітки. З верхньої у нижню ллється струмінь розплавленого металу. Тільки струмінь цей - з тисячі маленьких квіточок. Центральні деталі композиції облямлені колоссям.
Робота присвячена відкриттю доменної печі на заводі "Криворіжсталь". Достатньо одного погляду, щоб упевнитись, наскільки оригінально, самобутньо вирішує автор тему трудового союзу робітників та селян.
Зачаровують своєрідністю авторського бачення і ті його твори, які присвячені Придніпровському степу. Ось величезне поле квітучого соняшника - дивовижна золота планета. І на її фоні - сірі журавлі, що нагадують фантастичних птахів. А ось знову Придніпровський степ, і знову квітучий соняшник. На цей ряд схилились над чорними та червоними фігурами коней. Цей твір виконаний на витягнутому форматі, що підкреслює велич степового простору.
А в іншій роботі "Лебедина вірність" - вертикальний формат показує безкінечну висоту неба, неминучість загибелі спрямованого до землі лебедя, що щойно став сиротою.
До числа перших творчих успіхів можна віднести портрет Т.Г.Шевченка, виконаний в техніці підлакового розпису, облямований соковитим петриківським орнаментом.
Шевченківська тема присутня і в творі "Реве та стогне Дніпро широкий", наповнена динамікою нічної бурі, тривожним, бентежним, неспокійним очікуванням значної зміни. [7,21].
Хоча розглянуті були тільки деякі твори В.І.Соколенка та Ф.С.Панка, але й вони переконують в тому, що обидва ці майстри утверджують та розвивають в петриківській графіці тематичні композиції, побудовані на декоративній основі.
Творчість Василя Соколенка та Федора Панка є основою для аналогічних пошуків й інших петриківський майстрів цього ж середнього покоління.
До числа найбільш яскравих творів цього плану треба віднести перш за все композицію М.Т.Шимацької на тему народної пісеньки для дітей "Сорока-ворона кашку варила". [10, ст.54].
Цим проте, не вичерпувались шляхи і засоби побудови тематичних композицій петриківчанами рафіками. Чим далі, тим більше можна було зустрітись з бажанням збагатити змістовну частину композиції шляхом введення в орнаментальний рисунок слів, написів, цифр. Не володіючи шрифтами в достатній мірі, петриківські майстри писали звичайні літера й цифри та заповнювали їх квітами з того ж репертуара, що й в орнаменті. Проте це не давало й невзмозі дати єдності шрифту чи малюнку, це не призводило до органічного злиття тексту та орнамента. І все ж правильний шлях був, нарешті знайдений.
На одному з малюнків, експонований на виставці у Дніпропетровську, майстриня Н.М.Шулик лозунг "Хай завжди буде сонце" не ввела в орнамент - він сам був невід'ємною частиною цього орнаменту, так як кожна літера складалась з пелюсток квітки, що росте на тоненькому стебельці. Не для усіх літер була знайдена гарна форма, але в цілому це була знахідка. Подальший розвиток цього прийому знаходимо в плакаті Зої Кудіш "Мир-Праця-Свобда" (1967), вирішеному виключно декоративними засобами. Малюнок цього плакату представляє собою традиційну квітучу гілку з багатьма пишними квітами, подібними на півонії. Традиційною є розгортка на площині кожної півонії: пелюстки переднього плану опустились донизу та розгорнулись в площині; середня частина квітки дана в профіль, а пелюстки, розміщені протилежної невидимої частини, підняті над квіткою, ніби трохи витягнуті і кожній з цих пелюсток завдана конфігурація відповідної літери. Автору цього плаката на республіканському конкурсі політичного плакату була присуджена одна з прямій.
Це все доказує те, що в останні роки стала помітнішою роль петриківський майстрів у розвитку українського політичного плаката. Наскільки підвищилась їх майстерність і в цій галузі мистецтва, можна побачити в вище представлених творах.
В такій же манері художниками Г.Павленко-Черниченко, М.Тиченко та І.Скицюком було створено серію ювілейних панно.
В них, як і в плакаті З.Кудіш, слова, цифри та емблемивкомпоновані в пишний квітковий орнамент і в більшості випадків самі стають елементами орнаменту.
Таким чином, ми можемо говорити про те, що пошуки необхідних рішень для тематичних композицій пішли двома шляхами одночасно. Намагання об'єднати станковий малюнок з декоративним призвели до поразки. Новий підхід до використання в орнаментальній композиції тексту виправдав себе. Ведуче місце зайняли тепер жанрові композиції з

 
 

Цікаве

Загрузка...