WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Леонардо да Вінчі (Leonardo da Vinci) (1452 – 1519) - Реферат

Леонардо да Вінчі (Leonardo da Vinci) (1452 – 1519) - Реферат


Реферат на тему:
Леонардо да Вінчі (Leonardo da Vinci) (1452 - 1519)
Незважаючи на те що нев'януча слава Леонардо зв'язує його досягненнями не тільки в образотворчому мистецтві, але й у багатьох інших областях людської діяльності, усе-таки , без сумніву, варто визнати разючим те, що за свої шістдесят сім років він створив так мало картин - ледве більше дванадцяти. І тільки в другій половині нашого століття - і те завдяки успіхам в області наукового дослідження картин і скрупульозному історичному аналізу - критики виявилися в стані прийти до деякої згоди щодо того, які картини дійсно належать Леонардо, а які ні, незважаючи на те що вони довгий час йому приписувалися. Насправді ці картини з визнати наслідувальними.
Одні з труднощів ідентифікації творів Леонардо зв'язана з його еволюцією як художника: його добутку, що знаменують Високе Відродження, настільки досконалі, що часом важко прийняти те, що його ранні роботи написані тією же рукою. Інші труднощі сполучені з найсильнішим впливом, що він робив не тільки художнически, але й інтелектуально. Це стало причиною того, що за кілька століть було створене безліч наслідувальних добутків, який можна було б заповнити велику галерею. Третя проблема відноситься до звичаю того часу працювати разом: сам Леонардо писав фрагменти картинах свого учителя Верроккио, а пізніше, коли в нього з'явилися власні учні, те і вони також працювали над його композиціями. У таких колективних роботах часто дуже важко виділити руку Леонардо. Уолтер Патер, у минулому відомий інтерпретатор мистецтва і літератури епохи Відродження, менш століття тому назад написав одне із самих прекрасних і улюблених читачами досліджень про Леонардо, але сьогодні до його роботи варто підходити з великою обережністю: у цьому немає провини Патера, але багато добутків, що він приписує Леонардо, тому зовсім не належать.
НА щастя, у всій цій плутанині є абсолютно достовірне: ранні картини Леонардо поза всякими підозрами. Вазари спеціально зупиняється на цьому питанні у своїх "Життєписах": "Леонардо як я вже говорив, у дитинстві був відданий мессэром Пьеро в ученье Андрео дель Верроккио, і случилося так, що його вчитель початків малювати картину, що зображує водохрещення Христа святим Іоанном. У цій картині Леонардо написав ангела, одягненого в плащ; незважаючи на те що він був ще дуже молодий, його ангел вийшов набагато краще всіх інших фігур, виконаних Андреа. Той потім більше ніколи не доторкався до фарб і в досаді ремствував на те, що дитина виявилася більш знаючий, чим він сам". Варто помітити, що історія вчителя, перевершеного своїм учнем і в роздратуванні залишивший кісті і фарби, - старий побитий анекдот всієї історії мистецтва. Однак розповідь Вазари в дійсності може відбивати те, що случилося під час написання "Водохрещення".
З усього, у чому він процвітав, Верроккио найменше задоволення одержував від живопису. Він був досвідченим живописцем третьої чверті італійського Кватроченто (XV століття): художником великих, натуралистично написаних фігур і яскравих сонячних тонів. Його композиції трохи площинними і лінійними, а тла - у манері часу - являли собою долини і закруглені пагорби зі стилізованими скелями і деревами, розкиданими отут і там. Малоймовірно, що поява молодого генія в майстерні могло якось скривдити майстра; навпаки, це повиннео було підсилити майстерню (яка, зрештою називалася "Верроккио і товариші"), можливо, що він міг припинити малювати, відчувши навіть полегшення й одержавши можливість присвятити більше часу своїм головним талантам, а саме роботі з металу і праць скульптора. Також малоймовірно, що Леонардо намалював ангела, будучи "дитиною" - "Водохрещення Христа", що висить сьогодні в Галереї Уффици у Флоренції, датується приблизно 1472 роком, коли Леонардо було двадцять років. Проте ця його юнацька робота, як перша розробка теми починаючим композитором, багато говорить про його можливості, що у майбутньому розвивалися й удосконалювалися.
Поза витонченої, одягненої в блакитний плащ фігурки вільна і граціозна. Поворот тіла і голови, зігнуті коліна і руки припускають, що ангел тільки що прийняв цю позу і ще весь у русі. Він глибоко заклопотаний дією, що відбувається, і зосередив усю свою увагу на священному обряді; по контрасту з ним сусідній ангел, написаний Верроккио, дивиться в простір, як нудьгуючий чи статист парафіянин, що очікує кінця занадто довгої проповіді. В особі ангела Леонардо вже зосередилися представлення художника про людську красу: м'якість деяка жіночність, ледве розмиті контури і знаменита, ледь уловима посмішка. Кучеряві волосс говорять об триваючому все життя тяжінні Леонардо до звивистих, примхливих ліній; трава, що пробивається крізь камені, біля колін ангела нагадує про глибоке сприйняття художником природи.
Але головне, що затримує погляд на картині, - це, за словами Уолтера Патера, "промінь сонячного світла на холодному, сверхтщательно виписаній полотнині". "Промінь світла" - так сказано про роботу молодого майстра. Будучи учнем, Леонардо "часто ліпив плоскі фігурки з глини, що потім покривал м'якою полотниною, що прилипало до мокрої глини, а потім сідав і розфарбовував їх з найбільшим терпінням". Подібні вправи кистю на настільки оригінально підготовленому полотні минулого звичайною практикою для учнів флорентійських художніх майстерень. Можливо, це пояснює, чому драпірування ангела трохи важкий, статична.
Леонардо вніс істотний вклад і в написання пейзажу "Водохрещення". Зображені на полотнині водойми і тумани, відблиски сонячного світла і гра тіней, що передбачають чарівний, майже ірреальний пейзаж "Моны Лизы", зовсім не в стилі Верроккио. Пейзаж і ангел виконані олійними фарбами - техніка, що тільки недавно прийшла у Флоренцію з півночі, - у той час, як Верроккио користався традиційною яєчною темперою, що створює яскраву блискучу поверхню, однак вимагає строгого розмежування квітів. Зовсім у характері молодого Леонардо, найбільш передового і схильного до експериментування майстра свого часу, було взятися за олію, час як його вчитель продовжував працювати по старинці.
Головною перевагою олійних фарб була можливість створення нюансів, і Леонардо негайно скористався цією можливістю при роботі над заднім планом "Водохрещення". Тут він застосував повітряну перспективу, що сильно відрізняється від математичної, лінеарної перспективи Брунеллески. Відповідно до словників, повітряна перспектива -це створення глибини зображення за допомогою градацій кольору і прорисованности деталей; але для Леонардо все це значило набагато 6ольше. Він багато міркував про повітря, атмосферу і вважав, що це м відчутна маса часток між оком і видимим об'єктом, прозорий океан, у який занурені всі предмети і яким усі вони зв'язані один з одним. Повітря, наповнений світлом і тінню, туманом і в гостю, виконує сполучну функцію, чим досягається взаємозв'язок переднього і заднього планів. Багато років свого життя і багато сторінок своїх рукописівЛеонардо присвятив вивченню атмосфери і тому, як створити її ілюзію на картині. Його звертання до масляних фасок для створення повітряної перспективи не привело до особливо вражаючих результатів на бруднуватому, надмірно зарисованому "Водохрещення", але саме тут, на самому початку життєвого шляху він позначив свої пристрасті.
У цей же час Леонардо вважав пейзаж не просто тлом людських фігур. Він бачив людину у всій складності його оточення як невід'ємну частину природи. Багато років спустя, коли він переніс свої юнацькі ідеї на папір, у записках до "Трактату про живопис" він наводить як приклад такого художника, як Сандро Боттичелли, що

 
 

Цікаве

Загрузка...