WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Театр для дітей та юнацтва у Франції (досвід виховання через театральне мистецтво) - Реферат

Театр для дітей та юнацтва у Франції (досвід виховання через театральне мистецтво) - Реферат

"Федо" А. Чехова, "Кнок" Ж.Ромена та ін.
Цікавим є репертуар трупи "Історія театру". Майже всі п'єси у репертуарі цього колективу написав його керівник Д.Нетер, в основі сюжету історичні події Франції. Наприклад, вистава " У пошуках Олімпіо" відтворює, як зазначається у анотації, образ Віктора Гюго - поета, людини, громадського діяча. Вистава "Жана Лотарингська" розповідає про життя та воєнний шлях Жанни д'Арк. У репертуарі цієї трупи 3 поетичних вистави за віршами Арагона, Бодлера, Елюара, Буало.
Часто Французькі театри для дітей та юнацтва звертаються до класичної драматургії. П'єси пропонують дітям у адаптованій до певного віку формі. На афішах фігурують Мольєр, Лабіш, Гюго, Ростан, Доде, Чехов. Один з театрів показує адаптованого Шекспіра ("Репетиція в лісі", Н. Батая за комедією " Сон в літню ніч").
Достатньо широко у репертуарі театрів представлена класика ХХ століття: А.Сент-Екзюпері ("Маленький принц"), Е Іонеску ("Стільці"), С.Бекет (" У чеканні Годо"), Ф.Кафка ("Землемір").
За класичними творами пропонуються вистави - монтажі: "Поезія свободи" (Арагон, Деснос, Хікмет, Превер).
Життя та творчість видатних діячів - літераторів, вчених, політичних діячів використовується як матеріал длявистави історико-біографічної тематики. Серед них "Гракх Бабеф", "Вольтер", "Життя Паскаля".
У репертуарі театрів багато вистав за казками та легендами різних країн світу: "Пінокіо", "Василіса Чарівна", "Маленький Гаргантюа" "Уліс", "Ікар", "Казки моєї Франції", індійські легенди 'Аладін та чарівна лампа', "Пригоди Братика Кроліка".
Театри не обмежуються традиційними постановками п'єс, вони вигадують нові форми вистав-імпровізацій, вистав-гри із залученням дітей до дійства.
Серед оригінальних вистав для малят - "Абетка", де засобами театральної техніки проецируються зображення різних тварин. У виставі "Пори року" під музику А. Вівальді ведмедик подорожує по порах року.
Деякі трупи, наприклад, Центр драматичної творчості у м. Лорьєн, на протязі багатьох років проводить у школах міста, спеціальних театральних клубах заняття, що розвивають творчі здібності дітей.
Заслуговує на увагу програма Національного драматичного центру для дітей та юнацтва паризького передмістя Сен-Дені (Театр "Пом'вер"). У його репертуарі дві виїзних вистави. Перша - "Між двома хвилями" Ж.Рулана, друга - "30- театральних скриньок". У тридцяти невеликих скриньках розміщуються макети театрального оформлення, освітлення, реквізит у мініатюрі. Поступово під час огляду розглядається наповнення скриньок та розігрується історія вигаданих персонажів, скриньки змінюються, змінюється освітлення і під час цієї дії діти розігрують сценки.
Організаційно-інформаційне управління діяльністю театрів для дітей та юнацтва здійснює Комісія по культурній роботі при Навчальних округах, що є у всіх адміністративних територіях Франції і які підпорядковуються Міністерству освіти.
Інформація щодо дитячих театрів та труп, що мають у своєму репертуарі вистави для дітей, які працюють на певній території, збирається та обробляється Комісією по культурній роботі відповідного округу. У 1978 році був уведений порядок схвалення та затвердження дитячих вистав Комісією по культурній роботі. Головним завданням Комісії є координація дій всіх зацікавлених сторін у розвитку культурної діяльності у школі - адміністрації, викладачів, культурних організаторів, діячів мистецтва.
Необхідно зазначити, що інформація щодо дитячих вистав та інших заходів зберігається, аналізується та систематизується Комісією і розповсюджується між школами.
Комісія також надає організаційну та фінансову допомогу школам у здійсненні театральних вистав. У склад Комісії входять інспектори Міністерства освіти, директор Центру досліджень з проблем педагогіки театру, представники Міністерства культури, Міністерства молоді та спорту, діячі мистецтва. Головуючим
Комісії є ректор Навчального округу.
Комісія затверджує план театральних вистав у школах відповідної адміністративної території, репертуар та необхідне фінансове забезпечення (3; 4).<
Таким чином, можна зробити загальний висновок про те, що у Франції здійснюється відповідна робота щодо художньо-естетичного виховання дітей та юнацтва засобами театрального мистецтва. Театр стає навід'ємною частиною шкільної програми, забезпечує емоційно-чуттєвий, творчій розвиток підростаючого покоління. Поряд із шкільними методами виховання театром працює ряд національних та державних театрів для дітей та юнацтва, що здійснюють вистави для дітей різних вікових категорій. Це засвідчує існування у сучасній Франції системи естетичного виховання засобами театрального мистецтва, що є позитивним для втілення у практику виховання дітей в Україні.
Література
1. Білий Л.К. Соціально-педагогічні умови естетичного виховання дітей засобами самодіяльної художньої творчості: Автореферат дис… канд. пед. наук:13.00.05/ КДІК. - К.,1994. -18с.
2. Корнієнко Н.М. Театр як діагностична модель суспільства (Деякі універсальні механізми самоорганізації художньої культури): Дис. д-ра мистецтвознавства у формі наук. доп.: 17.00.01/ АН України. -К., 1993. -77с.
3. Theatre en France pour L'enfance et la jeunesse. Saison 1984-1985. - Paris: ATEJ, 1985. -252p.
4. Theatre en France pour L'enfance et la jeunesse. Saison 1983-1984. - Paris: ATEJ, 1984. -384p.
5. Jenkins L. W. Children and Community: Bondings and Deep strings // Children's Theatre Review. -1984, Vol. 33. - P. 3-7.
6. Goldber M. Aesthetic Development: A Position Paper // Children's Theatre Review. - 1985, Vol. 34. -N 1. - P. 3-6.
7. Tharau-Laregh B. Erziehung zum Theater untersucht am Beispiel bayerischer Hauptschulen //Forschheim. - 1984.

 
 

Цікаве

Загрузка...