WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Основи художнього конструювання - Реферат

Основи художнього конструювання - Реферат

інтенсивністю відбитого чи випускаючого видимого випромінювання. Встановлено, що людським оком сприймаються коливання з довжиною хвилі від 380 до 760 нм.
Всі кольори розподіляють на дві групи: ахроматичні і хроматичні. До першої групи (ахроматичної) відносяться білі, чорні і всі сірі кольори, починаючиз найсвітлішого і закінчуючи найтемнішим. До другої (хроматичної) групи відносяться всі спектральні кольори - червоні, жовті, зелені, блакитні, сині, фіолетові, пурпурні з усіма переходами і відтінками між ними.
Психофізіологічний вплив кольору на людину в емоційному відношенні великий. Колір має здатність викликати різні емоційні реакції та думки: він може заспокоювати і хвилювати, приносити радість і смуток, пригнічувати і веселити. Колір може викликати почуття теплоти та холоду, бадьорості та втоми, легкості та тяжкості, розширювати і звужувати простір, стимулювати зір, мозок, нерви; він може сприяти і допомагати лікуванню хворих. В естетиці колір серед інших естетичних факторів займає одне з важливих місць.
Сучасні вислови та судження вчених, художників про психофізіологічний вплив кольору на людину зводиться до наступного.
Червоний колір - збуджуючий, гарячий, енергійний і життєрадісний. Він має найдовшу хвилю, стимулюючи впливає на мозок і викликає емоційні реакції; сприяє збільшенню м'язової напруги, підвищенню кров'яного тиску і ритму дихання; дуже впливає на настрій людини.
Оранжевий колір - яскравий, викликає радість, в різних випадках заспокоює чи роздратовує. В фізіологічному відношенні він сприяє покращанню травлення і прискоренню течі крові.
Жовтий колір - стимулює зір, мозок і нерви, заспокоює деякий нервовий стан, звеселяє, сприяє до спілкування.
Зелений колір - колір природи, спокою і свіжості, заспокійливо діє на нервову систему. Він сприяє зниженню кров'яного тиску за рахунок розширення капілярів.
Блакитний колір - світлий, свіжий і прозорий. Він діє приблизно також, як і зелений - заспокійливо, створює враження небесної далі. В фізіологічному відношенні він відноситься до лікарських кольорів, полегшуючи стан хворого в більшій мірі, ніж зелений.
Фіолетовий колір - пишний і благородний; він позитивно впливає на серце і легені, збільшуючи їх витривалість. Колір втоми та нудьги.
Коричневий колір - теплий, він створює спокійний настрій, виражає міць і стійкість предметів. Коричневий колір з сірим відтінком з пригніченням діє на психіку.
Сірий колір - холодний, діловий і похмурий. Він викликає апатію і нудьгу. У виробничій обстановці його необхідно застосовувати якомога менше.
Білий колір - легкий, холодний і благородний, але у великій кількості викликає блиск. Він - символ чистоти, дуже добре поєднується з іншими кольорами.
Чорний колір - похмурий, важкий, різко знижує настрій. Він дуже красивий, в невеликій кількості застосовується для контрасту.
Узагальнюючи облік психологічного впливу кольору на організм людини, видимі частини спектру розподіляють на три частини: довгохвильову - 760...580 нм (червоний, оранжевий), середньохвильову - 580...510 нм (жовтий, зелений і частково блакитний), короткохвильову - 510...380 нм (блакитний, синій, фіолетовий).
На сучасному етапі встановлено, що кольори довгохвильової частини спектру справляють збуджуючий і стимулюючий вплив, а кольори короткохвильової частини - заспокійливий чи пригнічуючий вплив. Найбільш сприятливо впливають кольори середньої частини спектру. Група фіолетових і пурпурних кольорів справляють хвилюючий і подразнюючий вплив.
Узагальнюючи відомості про кольори можна зробити наступні висновки:
1. Найкращі поєднання дають кольори в рамках великих і малих інтервалів по кольоровому колу, гірші - в рамках середніх інтервалів.
2. Малі інтервали сприймаються скоріш як відтінки одного і того ж кольору, а не як поєднання кольорів.
3. При поєднанні кольорів необхідно брати однакові співвідношення світлості.
4. Більш інтенсивні кольори при поєднаннях з менш інтенсивними слід підбирати в меншій кількості.
5. Хроматичні кольори можна поєднувати з ахроматичними, причому теплі кольори поєднувати з темними, а холодні з світлими.
В дизайні колір розглядається перш за все як засіб функціональної організації предметного середовища. У виробах промислового виробництва колір вибирають з урахуванням:
а) функціонального призначення виробу і умов його експлуатації;
б) функціонально-конструкторської структури виробу;
в) особливості композиції форми виробу;
г) умов того середовища, в якому виріб буде використовуватися.
Форма і колір виявляють особливості та функціональні призначення промислового виробу, водночас полегшуючи зорове сприйняття і взаємодію між виробом і людиною з урахуванням процесу користування.
Колір сприяє розпізнанню сфери використання виробу і його експлуатаційної специфіки. Він обумовлюється вимогами безпеки, примітивності і легкості розпізнавання предметів або їх окремих елементів на різних кольорових фонах.
Колір фону повинен бути доповнюючим (контрастним) до кольору деталі: світло-коричневий до сталі, чавуна та алюмінію; світло-голубий до бронзи, дерева та інших деталей теплих кольорів; ахроматичний для різнокольорових деталей і т.д.
Особливе значення має колір при конструюванні кнопок, перемикачів, важелів управління приладів та пультів управління, мнемосхем та інших елементів для безпеки і надійності роботи. Недостатній контраст між кнопкою та фоном пульту може призвести до браку або аварії. Деякі вироби потребують контрастних і яскравих тонів (планера, спортивні атрибути, дитячі іграшки, туристичне обладнання і т.ін.), а інші - світлих і м'яких тонів (медичне обладнання, прилади, верстати).
Забарвлення виробів повинне бути пов'язане з їх функціонально-конструкторською структурою.
ЛІТЕРАТУРА
1. Борисовский Т. Б. Эстетика и стандарт. - М.: Издательство стандартов, 1983.
2. Борисюк А. А. Эргономика в приборостроении. - К.: Техника, 1985.
3. Волкотруб И. Т. Основы художественного конструирования. - К.: Вища школа, 1988.
4. Вудсон У., Коновер Д. Справочник по инженерной психологии для инженеров и художников конструкторов, - М.: Мир, 1968.
5. Даниляк В. И., Муников М. В., Федоров М. В. Эргодизайн, качество, конкурентноспособность. - М.: Издательство стандартов, 1990.
6. Дж. К. Джонс. Инженерное и художественное конструирование. Современные методы проектирования. - М.: Издательство стандартов, 1991.
7. Шпара П. Е., Шпара И. П. Техническая эстетика и основы художественного конструирования. К.: Вища школа, 1989.
8. Эргономика. Лабораторные работы. Под ред. проф. Т. В. Дуганова.- К.: Высшая школа, 1976.

 
 

Цікаве

Загрузка...