WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Художній розпис тканин (батік) - Дипломна робота

Художній розпис тканин (батік) - Дипломна робота

додаткового видалення резерву тканина можна пом'яти й сильно струснути. Після цього потрібно на стіл укласти два-три шаруючи газет, зверху покласти аркуш обгорткового паперу, потім розмальовану тканину, поверх її знову покласти обгортковий папір, газети й пропрасувати гарячою праскою. Під праскою склад, що резервує, розплавиться й всотається в папір. Проглажування варто повторити два-три разу, щораз міняючи папір. Остаточне видалення жирових плям, що залишилися після проглажування, виробляється шляхом промивання в бензині (можна протерти виріб, знову натягнуте на раму, ватяним тампоном, змоченим бензином).
Крім описаних вище способів оформлення тканини із застосуванням гарячого складу, що резервує, існує дуже ефектний прийом обробки закінченого малюнка. Це гак називаний ефект кракле .
Після того як нанесений основний малюнок (але не більш ніж у два перекриття), тканина, натягнута на раму, за допомогою широкої кисті-флейтца-повністю покривається розігрітим складом, що резервує. Коли він застигне, тканину знімають із рами, обережно мнуть і струшують, щоб на шарі резерву з'явилися часті тріщини, потім тканину знову натягають на раму й губчатим або ватяним тампоном перекривають більше темною фарбою. Фарба, проникаючи в тріщини, залишає на тканині тонку темну сітку, крізь яку просвічує раніше нанесений малюнок. Зняття складу, що резервує, виробляється раніше описаним способом.
2.5 Вільний розпис.
Техніка вільного розпису одержала значне поширення, тому що вона виявляє своєрідність почерку кожного художника й індивідуальну неповторність добутків, властиву ручній праці.
Вільний розпис по тканинах з натурального шовку й синтетичних волокон виробляється в основному аніліновими барвниками (іноді з різними згустками), а також олійними фарбами зі спеціальними розчинниками. Особливо цікаві результати виходять від сполучення вільного розпису з контурним наведенням й обробкою складом, що резервує.
Вільний розпис із застосуванням сольового розчину. Сутність цього способу полягає в наступному: натягнуту на раму тканина залежно від характеру малюнка або просочують водяним розчином повареної солі й після висихання розписують, або розпис ведуть фарбами з основних барвників, у які уведений розчин повареної солі. Все це обмежує розтікаємість фарби по тканині, дає можливість виконувати малюнки вільними мазками, варіюючи форму й ступінь насиченості кольорами.
Розпис роблять за допомогою ватяних тампонів і кистей різної величини, більш-менш насичених фарбою, завдяки чому можна виконувати соковитими, насиченими кольорами або напівтонові мазки різного характеру. Для кожних кольорів необхідно мати окремий тампон, форма й величина якого повинна відповідати виконуваному малюнку. Якщо малюнок вимагає дрібних розробок, тампон роблять із тонким загостреним кінцем; для малюнка з великими округлими формами застосовують тампон великого розміру й кругліше. Щоб тампон не губив форму й не куйовдився, його можна обтягти тонким шовковим або капроновим трикотажем. Щоб фарба з тампона не капала, його віджимають (залежно від необхідної насиченості кольорів).
Вільний розпис фарбами із введенням у них сольового розчину можна сполучати зі звичайним розписом холодним батиком. Для цього деякі частини малюнка виконують вільним розписом з доробкою графічним малюнком, а фонові перекриття роблять на ділянках, обмежених складом, що резервує. При розписі тканини, попередньо просоченої сольовим розчином, заливання ділянок тла якими-небудь кольорами виключається, тому що в цьому випадку фарба не може рівно розтікатися по поверхні тканини.
Сольовий розчин (для просочення тканини або для введення у фарбу) приготовляється в різних концентраціях залежно від матеріалу, на якому буде вироблятися розпис:
Для крепдешину 20%
Для креп-жоржету 10-15%
Пропонований спосіб розпису із введенням сольового розчину у фарбу рекомендується тільки для групи основних барвників. Іншими видами барвників для вільного розпису цим способом можна користуватися, тільки попередньо просочивши матеріал сольовим розчином.
Вільний розпис фарбами із згустком зі складу, що резервує. Розпис тканини аніліновими барвниками прийомами сухого мазка найчастіше не дає потрібний колірної насиченості, тому був розроблений новий спосіб розпису із застосуванням складу, що резервує, приготовленого на основі гумового клею.
Рецепт готування фарби наступний:
Основний барвник (у порошку) 15 - 20 м Денатурат або оцтова кислота 40 - 50 м склад, Що Резервує, 450 - 500 м Бензин 400-500 м Барвник розчиняють у спирті або оцтовій кислоті, отриманий розчин проціджують через складену у два-три шаруючи марлю, потім змішують зі складом, що резервує, приготовленим для розпису способом холодний батик. Енергійно помішуючи цю суміш, доводять її до кипіння на водяній лазні, щоб одержати однорідну масу з досить інтенсивним фарбуванням. Коли потрібні півтони, збільшують кількість складу, що резервує, при готуванні фарби. Якщо ж потрібне ущільнення фарби, тобто досягнення меншої прозорості, до складу додають невелика кількість цинкового масляного білила.
Приготовлена фарба в закритому посуді може зберігатися тривалий час. Перед уживанням фарбу розбавляють бензином до потрібної консистенції. Під час роботи бензин випаровується, тому час від часу в міру потреби його додають у фарбу.
Фарби різного тону, приготовлені з однієї групи барвників, добре між собою змішуються, підкоряючись законам змішання квітів, і дають широку гаму різноманітних відтінків.
Розпис такими фарбами роблять щетинними кистями різних номерів або тампонами-штампами. Фарбу набирають на кисть, віджимають злегка об край посудини й легенею ковзним рухом наносять на тканину.
Бажано, щоб на тканині залишався кистьовий мазок із просвітами, характерними для роботи "сухою кистю". Він повинен лягати на тканину рівномірно від початку мазка до моменту відриву кисті від тканини. Треба прагнути до того, щоб кожен мазок, кожна лінія були пружними й пластично виражали форму малюнка.
Приготовлена вище зазначеним способом фарба може бути використана і як резервуючого склад, яким можна виконувати графічні розробки малюнка за допомогою скляної трубочки. Оскільки фарба приготовлена на основі складу, що резервує, тло виробу можна заливати фарбами за допомогою тампонів і фонова фарба не буде заходити на малюнок, а вільно підійде до кожної форми, не порушуючи її контурів.
Вільний розпис фарбами із згустком. За останнім часом одержала широке поширення розпис фарбами з різних груп барвників із застосуванням згустки із траганта, крохмалю або сальвитози. Як й у випадку застосування в якості згустки складу, що резервує, ці згустки дають можливість працювати фарбами по тканині без застосування складу, що резервує, для обмеження колірної плями.
Застосування для розпису щетинних кистей, ватяних і губчатих тампонів, накладення кольорів на кольори дозволяють використати найрізноманітніші прийоми оформлення тканин. Прозора фактура малюнка дуже підходить для оформлення легких тканин, особливо капрону. При цьому способі оформлення, що відрізняється

 
 

Цікаве

Загрузка...