WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Художній розпис тканин (батік) - Дипломна робота

Художній розпис тканин (батік) - Дипломна робота

потрібно:
Барвника 10-20 м Аміаку 25% 25 мол Хромпика 40-50% від ваги барвника Води 945 мол
Барвник розчиняють у гарячій воді з додаванням аміаку й кип'ятять 5-8 хвилин. Після охолодження барвника до 40-45 °С у його вводять попередньо розчинений у невеликій кількості води хромпик, перемішують і фільтрують через тканину або вату.
Зміцнення фарбувань хромовими барвниками роблять у наступній послідовності. Розписана й добре просушена тканина перекладається гігроскопічним папером або бавовняною тканиною (можна в кілька шарів, тобто чотири-п'ять виробів одночасно). Усе згортаєтьсятся в трубку (не туго) і поринає в медичний автоклав, попередньо розігрітий. Тривалість запарювання хромових барвників становить 60-90 хвилин при температурі 104°С и надлишковому тиску 0,3-0,5 атмосфери.
Прямі барвники застосовуються для розпису бавовняних тканин, мають досить яскраві фарбування, добре змішуються між собою.
Для готування фарби потрібно:
Барвника 8-10 м
Аміаку 25% 20 м
Сечовини 20 м
ОП-7 або ОП-10 0,5 м
Води 947-945 мол
Барвник заливають гарячою водою, добре розмішують, уводять аміак і кип'ятять 5-8 хвилин. Після охолодження фарби до 40-50° С у її вводять розчин сечовини, добре перемішують і фільтрують через вату або тканину.
Зміцнення фарбувань прямими барвниками. Розписану й добре просушену тканину занурюють у розчин закріплювача ДЦУ, ДЦМ або В-2, що готується з розрахунку 5-20 м на 1 л води. У розчин додається 60% оцтова кислота (1-5 м на 1 л). Водяний розчин закріплювача повинен мати температуру 60-70°С. Час закріплення - 15-20 хвилин. Потім виріб сушать.
Основні барвники застосовуються для розпису тканин із шовкових і вовняних волокон. Барвники добре розчиняються у водно-спиртових розчинах, особливо при додаванні оцтової кислоти. Дають яскраві й соковиті фарбування, добре розтікаються по тканині й змішуються між собою.
Для готування фарби потрібно:
Барвника 4-15 м
Оцтової кислоти 80% 40 мол
Спирту 96-97% 425 мол
Сечовини Південь
Води 510 мол
Барвник заливають теплим розчином розведеної оцтової кислоти, добре перемішують, додають гарячу воду, знову ретельно перемішують і кип'ятять 5-8 хвилин до повного розчинення барвника. По охолодженні розчину в нього вводять спирт і розчин сечовини. Готову фарбу фільтрують через тканину або вату.
При даному рецепті готування фарби закріплення розписаної тканини роблять у водяному розчині закріплювача БС, що готується по наступному рецепті:
Фенолу кристалічного 420 м
Формаліну 37-70% 300 мол
Бісульфіту натрію 30 м
Їдкого натру (уд. вага-1,4) 165 мол
Води 150 мол
Фенол розчиняють у формаліні, добре перемішують і додають розчин бісульфіту натрію. У приготовлену суміш обережно при помішуванні доливають розчин їдкого натру. Розчин нагрівають до кипіння й на слабкому вогні тримають протягом 40-50 хвилин. Правильно зварений закріплювач являє собою липку рідину, що злегка загустіла, червоно-коричневих кольорів. При розчиненні у воді закріплювач повинен давати прозорий розчин без каламуті. Мутний розчин закріплювача свідчить про недостатність часу варіння; варіння потрібно продовжити.
Закріплювач варять в емальованому посуді в добре провітрюваному приміщенні під тягою, тому що при цьому виділяються шкідливі пари формаліну й фенолу. Готові вироби занурюють на 7-8 хвилин в 10-12% розчин-закріплювач, що має температуру 18-22°.
Після закріплення виріб прополіскують до зникнення піни.
Існує й інший спосіб закріплення барвника шляхом запарювання в режимі, зазначеному для хромових барвників, але в цьому випадку у фарбу додають:
Резорцину технічного 10 м
Уротропіну " 10-15 м
Відповідно кількість води зменшується до 490- 480 мол.
Резорцин розчиняється у воді, температура якої 60-70°С. Розчин уротропіну й сечовини вводять безпосередньо перед роботою в холодний розчин барвника.
Кислотні барвники застосовуються для розпису тканин із шовковий, вовняний, штапельний і синтетичних (капрон, нейлон) волокон. Вони добре розчиняються у воді й рівно розтікаються по тканині, добре змішуються між собою.
Для готування фарби потрібно:
Барвника 15-20 м
Аміаку 25% 20 мол
Води 960 мол
Барвник заливають гарячою водою з аміаком або оцтовою кислотою, добре розмішують і кип'ятять 5-8 хвилин. Потім фільтрують через тканину або вату.
Зміцнення кислотних барвників виробляється шляхом запарювання в тих же режимах, що й хромових.
склади, Що Резервують. склад, Що Резервує, для холодного батику:
Парафін 100 м
Каніфоль 4 м
Гумовий клей 400-500 м
Бензин 500-400 м
Здрібнений парафін заливають гумовим клеєм, потім додають бензин і добре перемішують. Приготовлену суміш розплавляють на водяній лазні при температурі 95-97 °С до одержання однорідної маси. Підфарбування складу, що резервує, роблять олійною фарбою, попередньо знежиреної на пористому папері. склад, Що Резервує, необхідно зберігати в щільно закривається скляному або порцеляновому посуді. Для одержання більше рідкої консистенції склад, що резервує, варто розводити бензином за 18-20 годин до початку роботи.
У жодному разі не можна готовити склад, що резервує, безпосередньо на нагрівальних приладах або поблизу їх. Необхідно строго дотримувати протипожежні міри.
склади, Що Резервують, для гарячого батика:
Рецепт №1
Парафін 660 м
Вазелін технічний 340 м
Рецепт №2
Парафін 500 м
Вазелін технічний 250 м
Віск бджолиний 250 м
Рецепт №3
Петролатум 210 м
Парафін 790 м
2.2. Основні способи розпису тканин.
Холодний і гарячий батик засновані на застосуванні складів, що резервують, обмежуючих розтікаємість фарби по полотну. У холодному батику склад, що резервує, наноситься на тканину у вигляді замкнутого контуру, у межах якого спеціальними фарбами відповідно до ескізу розписується виріб. Художні особливості цього способу розписи визначаються тим, що наявність обов'язкового кольорового контуру й використання цього контуру для різноманітних орнаментальних розробок надають малюнку графічно чіткий характер. При цьому кількість квітів,застосовуваних для розпису, практично не обмежено.
У гарячому батику розігрітий склад, що резервує, використається для нанесення контуру, їм же покриваються окремі ділянки тканини для запобігання їх від фарби, що розтікається. Завдяки тому, що контурні лінії тут не обов'язкові, у малюнку можливі м'які переходи тонів. З'єднання різних технічних прийомів нанесення складу, що резервує, дозволяє робити більше тонкі й різноманітні розробки орнаментальних форм, особливо квіткових
Вільний розпис виробляється без застосування складів, що резервують. Малюнок наносять на тканину різними фарбами вільними мазками, тільки остаточна обробка малюнка іноді виробляється за допомогою холодного резерву. Тут більше, ніж у раніше згаданих способах,

 
 

Цікаве

Загрузка...