WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Вишивка на уроках трудового навчання у молодших класах - Курсова робота

Вишивка на уроках трудового навчання у молодших класах - Курсова робота

з простими швами, зокрема зі швом "уперед голку", його призначенням і прийомами виконання. Виховувати естетичні смаки дітей. Розвивати зацікавленість до народної вишивки.
Обладнання. Таблиця "Прості шви", зразки простих швів, зразки виробів, виконаних на основі простих швів, голка, нитка, полотно, ножиці, папір у клітинку, таблиця "Матеріали ,інструменти та пристрої для вишивання".
Хід уроку.
І. Організаційна частина. Перевірка наявності в учнів необхідного приладдя і матеріалів.
ІІ. Актуалізація досвіду учнів, запитання репродуктивного характеру:
- Яку тему вивчали на минулому уроці? Який виріб виготовляли?
- Що таке бахрома? Для чого її виготовляють на серветках, рушниках, скатертях?
- Які інструменти і матеріали ми використовували при пришиванні ґудзиків, виготовленні бахроми?
- Як необхідно користуватися ножицями, голкою під час роботи?
- Відгадайте загадки:
а) Чорні, білі, кольорові...
Шити все вони готові...
Плаття, шапки, рушники,
Допоможуть вам... (нитки)
б) Маленька, тоненька,
рук не має, а гарно вишиває.
(Голка)
в) Круглі вушка,
Гострі ручки.
Ніжки чик-чик -
Вирізали рушник.
(Ножиці)
ІІІ. Повідомлення теми і завдання уроку.
ІV. Організація процесу засвоєння нового матеріалу.
1. Показ серветки, вишитої швом "уперед голку", виявлення початкових висновків учнів про форму серветки, колір ниток, призначення серветок.
2. Пояснення учням призначення і прийомів виконання шва "уперед голку".
3. Виконання шва вчителем на тканині, на папері у клітинку, пояснення про необхідність дотримання однакової величини стібків.
4. Виконання учнями шва на папері у клітинку.
5. Виконання учнями шва на тканині (учні вишивають зразок шва довжиною 10-15 см).
6. Індивідуальна допомога дітям.
V. Виставка кращих робіт. Аналіз робіт, словесне оцінювання учнів.
VI. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання: підготувати тканину розмірами 15 см * 15 см для вишивання на наступному уроці серветки швом "уперед голку" (або принести серветку, виконану і оздоблену бахромою на попередньому уроці).
Зметувальний шов???
Найчастіше цей шов застосовують для зметування (з'єднання) деталей і для заметування зрізів. При цьому довжина стібка в залежності від виду матеріалу і ширини шва дорівнює 1-3 см. Кожен новий стібок починають на невеликій відстані від щойно виконаного. Цими стібками у шитті позначають лінію середини спинки, рукавів, лінію талії та ін.
Для міцного з'єднання тонких і еластичних матеріалів застосовують строчку з дрібними часто розташованими стібками (близько 5 стібків на 1 см).
Таку роботу полегшує тонка і коротка голка. Нитки повинні бути тонкими і ретельно підібраними до кольору тканини (можна використовувати нитки основи).
Важливо наголосити учням на те, що перед зметуванням деталей необхідно кожну деталь акуратно розпрасувати. Складати ж деталі необхідно лицевою стороною до лицевої сторони.
Шов "через край"
Швом "через край" з'єднують два краї тканини. Виконують його тонкою голкою і тонкою ниткою, бажано шовковою. Голкою проколюють через два шари тканини на відстані 3-4 мм від краю, нитку сильно затягують. Стібки розташовують один біля одного.
Цим швом пришивають кружево, виконуючи вузький, майже непомітний шов. Стібками "через край" з'єднують деталі із шкіри, натурального і штучного хутра. Для більш міцнішого з'єднання деталей шов "через край" виконують у двох напрямках.
Обкидні стібки - різновид шва "через край". Голку проколюють з вивороту на лицеву сторону на відстані, не більшій як 5 мм від краю. Такими стібками обметують зрізи. Стібки при цьому не повинні бути надто короткими. Зрізи тонких тканин, які легко торочаться, перед обметуванням обкидними стібками підгинають на невелику величину. Для декоративного і надійного обметування зрізів застосовують обкидні хрестоподібні стібки, які утворюються при проколюванні голкою тканини в двох напрямках (спочатку зліва направо, потім наліво).
На уроках трудового навчання з цим швом ознайомлюються у І класі під час вивчення теми "З'єднання деталей із тканини", що подається протягом двох годин.
На першому уроці учні ознайомлюються із швом "через край", а на другому уроці за допомогою цього шва вчаться зшивати деталі із тканини, а саме - виготовляють мішечки для насіння.
Шов "через край"
а) з'єднання шарів тканини;
б) з'єднання "встик";
в) шов "через край" у двох напрямках.
Декоративні шви
У ІІ класі учні ознайомлюються з декоративними (оздоблювальними) швами і швом "штопка".
Декоративні шви виконуються на основі простих швів. Їх застосовують для зметування і з'єднання деталей, а також для оздоблення одягу і предметів побуту (подушечок, серветок, рушників з рослинним орнаментом).
До оздоблювальних швів, які пропонуються для ознайомлення учнів з ними,належать:
- обметувальні стібки;
- стебловий шов;
- тамбурні шви ("ланцюжок", "петля упри кріп", "ялинка").
Обметувальні стібки
Обметувальні стібки виконують зліва направо, вколюючи голку перпендикулярно до зрізу. Голку вводять з лицевої сторони тканини і виводять з вивороту через відкриту петлю.
Обметувальними стібками можна обробляти зрізи, обметувати петлі і виконувати ажурні узори.
При обробці прямих кутів виробу або заокруглень нитка повинна бути не натягнута - шити слід вільно, щоб запобігти деформуванню тканини.
Для одержання рельєфної вишивки спочатку прокладають стібки "голка вперед", потім по них виконують обметувальні стібки.
Виконуючи обметувальні стібки по колу, можна одержати різноманітні променеподібні візерунки.
Обметувальні стібки
а) утворення петлі;
б) обметування зрізів;
в) ажур, виконаний обметувальними стібками;
г) декоративні стібки;
д) обметування прямого кута;
е) обметування заокруглень;
є) рельєфна вишивка;
ж)розташування стібків по колу.
Тамбурні шви
Тамбурні шви - різновид обметувальних стібків. Назва "тамбурні шви" походить від спеціальних круглих п'ялець, схожих на великий круглий барабан- тамбур, - які використовували для вишивання великих шовкових килимів. У вишивці Греції та Стародавнього Риму, Ірану й Сирії ручні тамбурні шви були поширені ще до початку нашої ери, здавна застосовувались вони у вишивці Близького й Далекого Сходу. З часом мистецтвом тамбурної вишивки оволоділи скрізь. Тамбурними швами вишивали також в Україні, Росії, Прибалтиці, Закавказзі, Поволжжі, Середній Азії.
Шов "ланцюжок" - глухий односторонній шов. Складається він з ряду петельок, які виходять одна з одної і утворюють шов, що нагадує ланцюг. На звороті утворюються дрібні пунктирні стібки, які позначають контури малюнка.
Ланцюжковим швом вишивають рослинні орнаменти, збагачені гладдю та різноманітними сітками і швами. Ним можна обводити контури, наносити лінії всередині узору, зашивати усю площину або окремі деталі малюнка.
Шов "петля уприкріп " виконується на основі ланцюжка. Він складається з ряду окремих петельок, кожна з яких прикріплюється до тканини маленьким стібком.
Шов "ялинка" вишивають зверху вниз, на себе. Цей шов може бути у кількох варіантах: одинарна, подвійна, пряма, ламана, лапками, тощо.
Тамбурні шви застосовуються при оздобленні побутових речей і одягу.
?
Шов "ланцюжок"
Шов "ялинка"
Виконання шва "петля уприкріп"
Стебловий шов
Стебловий шов застосовується майже в

 
 

Цікаве

Загрузка...