WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Формування національної самосвідомості студентів - Реферат

Формування національної самосвідомості студентів - Реферат

цьоговласних зусиль, щоб здати Україну Москві... А Україна... мовчить. Слабка українська справжня супереліта. Слабка елітарність українського духу" [15,15].
У розділі "Майбутнє української еліти - майбутнє України" автор наголошує: "Безелітність - це той стан, коли всі хочуть одержувати від України, а їй нічого не бажають давати... Елітність, як уже вище мовлено, полягає не в аристократичному походженні, не у володінні матеріальними багатствами і навіть не у високій освіті та вченості, а в тому, що цей аристократизм (якщо він є) та вся людська енергія спрямовується на творення загальної сукупності, яка називається українською нацією, на ствердження, зміцнення, розбудову української незалежної державності, на економічне процвітання країни, народу, кожного лояльного громадянина України" [15, 308].
Щира подяка Вам, високошановний Іване Олексійовичу, за Вашу працю, що носить глибокий дослідницький характер і є надзвичайно корисною для кожного працівника вищої школи.
Проте не в кожного випускника вищої школи вдається виховати відповідальне, сумлінне ставлення до обов'язків. Із сформованою національною самосвідомістю їх так само мало, як і ідеалістів-безсрібників. Не вдається нам це зробити, передусім, тому, що вся система освіти фінансувалася й фінансується за залишковим принципом. По-друге, будь-який професіонал після закінчення ВНЗ отримує таку зарплатню, що повністю залежить від "лівих" доходів, які періодично морально й кримінально обплутують його. Куди вже тут до вищих моральних категорій та елітарності...
Понад 70 років нас переконували, що західний спосіб життя є прагматично-запроданським, а ми - найдемократичніші й найчесніші в світі. Працюючи в системі культурних зв'язків, я побував у США, Канаді та багатьох країнах Європи і переконався, що там професіонали з вищою освітою - одна з найкраще оплачуваних категорій працівників, що й формує у них відповідну психологію та професійну елітарність, вони відзначаються надзвичайною сумлінністю і впевненістю. В їх очах немає страху, приреченості, неспокою. Учитель у Німеччині отримує зарплату в 150 разів більшу, ніж в Україні. В США зарплата вчителя становить 2 тис. доларів на місяць, а професора - близько 6 тис. Механік із середньою професійною освітою отримує на заводі 30 тисяч доларів за рік. Це дає їм можливість мати квартиру, машину і без страху дивитись у майбутнє. Почуття професійної елітарності породжується рівнем освіти, фахової компетентності, усвідомленням власної професіональної значущості. У нас же професійної еліти не сформовано, та й не могло бути сформовано. Бо межею наших мрій було "підняти" зарплату вчителів до рівня мізерної середньомісячної зарплати промислових працівників. Українські вчені, зрідка потрапивши на міжнародні форуми, червоніють від недостатнього знання іноземних мов і власної убогості. Бо якщо в західних країнах на розвиток освіти спрямовується 25-30% ВВП, то в нас - 2 - 3%. Важко сказати, коли ми піднімемо нашу освіту до рівня Заходу. Але не будемо втрачати надії на краще, на піднесення рівня освіти й науки. Для цього, перш за все, слід надати навчально-виховному процесу у ВНЗ національної спрямованості, що допоможе підготувати професіоналів-патріотів Української держави зі сформованою національною самосвідомістю. А це - шлях до перемоги. Якщо не сформуємо власну національну професійну, патріотично налаштовану інтелігенцію - загинемо. Кожен випускник ВНЗ має бути професіоналом вищого класу і громадянином-патріотом України!
В урядових колах, міністерствах, закладах науки й освіти, ЗМІ все частіше з'являються думки і концепції про утворення так званої нової політичної нації, а відповідно - про заміну національного виховання громадянським - "це крок до знищення на теренах України нації української, бо зі створенням цієї нової політичної нації, куди подіти корінну (адже вона заважатиме, на щось претендуватиме)? В резервацію? ... Але я, українець, не хочу повторити долю індіанців!" - пише представник військової національної еліти генерал О.О. Скипальський.
Будьмо дуже обережні з такими концепціями. Головна мета національного виховання - виховати громадянина-патріота Української держави зі сформованою національною самосвідомістю. Для чого ж заміняти його суто громадянським вихованням, у якому національна самосвідомість - на "надцятому" місці, навіщо будувати безнаціональну державу всупереч національним інтересам, світовому досвіду й здоровому глузду?
Можна з цього приводу згадати слова лідера та ідеолога Індії Джавахарлала Неру: "Інтелігенція, вихована колонізатором, є головним ворогом власного народу". Інтелігенція не використає свою державну місію, допоки не стане істинно українською - не лише за етнічною належністю, а й за духом. Серед сучасної інтелігенції таких, що незрілі духом, чимало. Так, заступник голови Івано-Франківської держадміністрації Богдан Пилипчук дає педагогам такі "настанови": "У нас дуже героїчна історія, але ми рідко замислюємося над тим, що героїзм - це вид смерті, а не образ життя. Треба припинити захоплюватись нашим героїзмом". Хіба є більший гріх, ніж цей, який бере на душу керівник, закликаючи педагогів не згадувати у виховній роботі героїв, що віддали власне життя за свободу свого народу, за незалежність своєї Батьківщини, називаючи героїчні вчинки кращих із кращих, відважних і мужніх сміливців, завдяки яким живемо ми, "трагізмом", а не "героїзмом"?
Ще раз згадаємо Джавахарлала Неру, тим більше, що й він був інтелігентом, і державу величезну будував: "Єдина державна мова - консолідуюча субстанція нації і держави, яка не хоче впасти як багатомовна вавілонська вежа". Але прислухаймось до мови переважної більшості студентів. Адже розмовляють вони здебільшого російсько-одеським сленгом ("Елки та її кореша Вована"), нерідко вживаючи "класичний" російський мат. Це характеризує рівень і освіченості, і духовності, і моралі сучасних студентів.
Про рівень культури, національної самосвідомості й патріотизму свідчить і така, наприклад, заява: "За таку батьківщину й карбованця не дам". Більшість випускників ВНЗ готові прийняти іноземне громадянство. Це говорить про недоліки навчально-виховного процесу ВНЗ, про відсутність національної спрямованості, про серйозні помилки у справі морального, духовного, громадянського, патріотичного виховання студентської молоді.
Вельмишановні ректори, проректори, декани, завідувачі кафедр, професори і доценти, невже нас має цікавити лише формальне виконання наших навчальних програм, а не формування особистості кожного студента, його духовної і професійної культури, національної самосвідомості і патріотизму?
Жити в Україні і не знати її мову, культуру, історію - це зневага до народу, хліб і здобутки праці якого ми пожинаємо. До "внутрішніх емігрантів" відносяться слова К. Маркса: "Якщо ти не знаєш мови народу, на землі якого ти живеш, то ти або гість, або наймит, або окупант". Ще гостріше висловився словак Петро Безруч: "Якщо ти неписьменний і не знаєш мови свого народу, то

 
 

Цікаве

Загрузка...