WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Феномен козацької культури - Сценарій

Феномен козацької культури - Сценарій

церкву, а при ній шпиталь і "загальну" школу, де навчалися всі бажаючі, малолітні й дорослі.
1602 року при Пустинно-Миколаївському монастирі відкрито "монастирську" школу.
1659 рік - на Чортомлицькій Січі було влаштовано січову військову церкву, а при ній школу, яка називалася Січовою. Ця школа вважалася центральною.
Існували на Запоріжжі крім монастирської та січової - парафіяльні школи, які відкривалися при церквах краю, у центрах паланок, слободах, селах.
Відомий з історії досить цікавий факт: у час, коли Катерина II вимагала "черні не потрібно давати освіту", запорожці ухвалили у 1766 році на загальній раді завести при всіх церквах парафіяльні школи. Цей факт свідчить про високий потяг до знань у козаків, а також про демократичне ставлення козацтва до різних верств козацького суспільства.
Предметами навчання в козацьких школах були: рідна та старослов'янська мови, письмо, лічба, Закон Божий, співи та музика.
У XVII столітті вже існувала "Козацька читанка", де містилися відомості з історії, географії, літератури. Підручник чистив окремі факти, події, імена людей, які творили історію рідного народу.
Велика увага у козацьких школах надавались співам - вивчались псальми, кантати, релігійні і народні пісні.
У 1737 році - у Глухові відкрито першу музичну школу-училище.
У козацьких школах учні проходили суворий курс військово-фізичного виховання. Як згадував один із запорожців, молодиків у школі і не в школі учили... на коні реп'яхом... сидіти, шаблею рубати і відбиватись; з рушниці зорко стріляти і списом добре колоти."
Справа освіти на Січі здійснювалась за "кошти війська". За традицією, запорожці при розподілі платні, провіанту, прибутків з шинків, лавок, рибних і звіриних ловів, з воєнної здобичі віддавали "звичаєм узаконену" частину на школу.
Народний живопис
Доба козацтва принесла нові образи, характери, тематику і в український живопис. Діяння славетних лицарів Запоріжжя знайшли відображення у художній творчості С.Васильківського, Ф.Красицького, М.Самокиша, І.Рєпіна, О.Сластьона, О.Мурашка та інших.
Алешедевром народного мистецтва Х/П століття, самобутнім явищем в українській культурі стали картини із зображенням Козака Мамая.
(Учитель пропонує учням ознайомитись з репродукціями картин невідомого автора "Козак Мамай" (XVII-XVIII ст.)
Учитель запитує:
- Що ви знаєте про Козака Мамая та відображення його образу в народному живопису?
Цю картину намальовано понад 300 років тому, мабуть мандрівними малярами, вихованцями Києво-Могилянської академії. У ній поєднується український словесний фольклор (козацькі пісні, вертепний
вірш) з народним малярством та деякими традиціями іконопису. Багато народних митців створили численні картини подібного змісту. У художніх музеях України нині зберігається понад 75 видів картин із зображенням Козака Мамая.
Козак Мамай - своєрідне втілення українського характеру, живущий образ волелюбності, стійкості та невмирущості народу, це козак, котрий протягом століть, до нападників усяких одбиваючись, плекав довічну мрію: не воювати, не загарбати, не ярмити нікого, а в себе вдома - риштувати, мурувати, будувати.
Козак Мамай - мандрівний запорожець, вояка і гультяй, жартун і філософ, бандурист і співак, бабій і разом - монах, простодушний, мудрий чаклун, безстрашний лукавець, народний герой, козарлюга, якого ні куля, ні шабля не брали, бо він був заворожений, тобто - безсмертний, і у вогні не горів, і у воді не тонув, бо виходив із вогню мокрим, із води - сухим.
Що ж це за дивне ім'я Мамай?
Чимало дослідників сходяться на тому, що "Мамай" нерозривно пов'язаний зі словом "мама", яке індійською мовою означає "дядько". Це не просто рідний дядько, а чоловік, який виховував дитину, навчав її різних мистецтв, науки й життя. У татарській мові "мамай" означає страшну потвору, що лякає малих дітей. Але за архівними даними відомо, що справді існував гайдамака, якого звали Мамай (про це зазначали історик А.Скальковський, письменник П.Куліш та етнограф Б.Грінченко). Кожна деталь на цій картині про щось розповідає і має певне символічне значення. Давайте спробуємо розгадати глибинне значення цього мистецького твору.
Учитель запитує:
- Погляньте на постать козака, його обличчя, одяг, поставу, що б ви могли про нього сказати?
- Що тримає козак у руках?
- Символом чого є кобза-бандура в руках героя?
- Погляньмо, що зображено із козаком справа?
- Символом чого виступав кінь в українському фольклорі і яке значення він мав серед козаків?
- Зверніть увагу, яке дерево росте позаду козака? Чому саме дуб зображено поруч із воїном?
- Які речі зобразив художник на землі навколо козака?
Ряд засобів художнього вираження допомагає виявити благородні риси характеру козака. Взяти хоча б герб, що звисає з дерева. Він був обов'язковим елементом шляхетських портретів. Присутність його на картині вказує на те, що козак - вільна особа, вільна в правах із шляхетським станом.
Неодмінним елементом козацької зброї вважалася люлька. У народі куріння називали ділом гріховним, проте козак не міг розлучитися зі своєю розвагою серед степової самотності.
Спис, козацький штоф та чарка були пов'язані зі смертю козака. Спис ставився на місці поховання, штоф і чарка клалися у могилі.
Отже, картини про Козака Мамая розповідають про речі життя і побуту козацтва, про найцінніші символи козацької звитяги, про сутність українського характеру: відкритість української душі, щирість, кмітливість і мужність українців, уособленням яких став Козак Мамай.
4. Узагальнення вивченого на уроці
Отже, давайте підсумуємо, що ви відкрили для себе на уроці:
Чи можемо ми вважати, що козаки стали носіями нової козацько-лицарської культури? Назвіть аргументи, які свідчать про освітній і культурний рівень на Січі?
Які ж цікаві факти з життя козацтва вам найбільше запам'яталися?
Які основні доброчинності були притаманні козакам, судячи зі свідчень вітчизняних і зарубіжних науковців
У чому ж унікальність, на вашу, думку, козацької культури.
Звучить "Козацький марш".
Сьогодні ми з вами разом спробували проникнутися духом козацької доби і побачити у козаках справжніх носіїв української культури.

 
 

Цікаве

Загрузка...