WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Феномен козацької культури - Сценарій

Феномен козацької культури - Сценарій

покровом Богоматері запорожці не боялися ні ворожого вогню, ні грізної стихії, ні морської бурі; під покровом Прісно діви вони залишалися нежонатими і свято виконували головний девіз свого життя - захист православної віри". (Д.Яворницький)
№ 10. Грамотність
"...Читаючи листи, ордери та цидулки кошових, суддів та інших старшин до гетьманів, панів та бо-ярів, бачимо, що багато хто з них писали не лише грамотно, а й доволі складно й риторично; грамотність ця була такою, що у січі траплялися люди, які вміли складати латинські вірші й духовні канти". (Д.Яворницький)
№ 11
"Козак - душа правдивая, сорочки не має,
Коли не п'є, то воші б'є, а все не гуляє...
Хоч дивись, не дивись, та ба, не вгадаєш;
Відкіль я та як звати - ні чичирк не взнаєш!
Я козак-запорожець, ні об чім не тужу,
Як є люлька та тютюнець, то мені й байдуже!
Надію маю на мушкет, на ту сіромаху,
Що не ржавіє ніколи, на шаблю на сваху.
Як натягну ж лука я, брязну тятивою,
То від мене і хан кримський у ріка з ордою..."
(Усна народна творчість)
№ 12. Знавці ремесел, що мали золоті руки "Оповівши про доблесть козаків, доречно буде сказати про їхні звичаї і заняття. Майте на увазі, що серед цих козаків взагалі трапляються знавці усіх ремесел, необхідних людині: теслі для будівництва жител і човнів, стельмахи, ковалі, зброярі, кожум'яки, римарі, шевці, бондарі,кравці та інші. Вони дуже добре виготовляють селітру, якої вельми багато на цих землях, і роблять з неї чудовий гарматний порох." (Гійом Левассер де Боплан. "Опис України")
№ 13. Волелюбні
"Вони кмітливі і проникливі, дотепні й надзвичайно щедрі, не побиваються за великим багатством, зате дуже люблять свободу, без якої не уявляють собі життя". (Гійом Левассер де Боплан "Опис України")
№ 14. Загартовані. Виносливі
"Вони добре загартовані, легко переносять спеку й холод, спрагу й голод, невтомні в битвах, відважні, сміливі чи, радше, одчайдушні, власним життям не дорожать". (Гійом Левассер де Боплап "Опис України")
№ 15. Козацька медицина
"Бачив я хворих козаків, у лихоманці, які замість уживати якихось ліків брали пів заряду гарматного пороху, змішували його навпіл з горілкою і все це випивали; а далі клалися спати, щоб вранці прокинутися зовсім здоровим". (Гійом Левассер де Боплан "Опис України").
№ 16. Культура поведінки. Дисципліна "Натомість не думаю, щоб знайшовся на землі народ, який міг би зрівнятися з ними щодо вживання напоїв. Вони ніколи не бувають настільки п'яними, щоб не могли розпочати знову вити. Однак, розуміється, що це буває лише в час дозвілля, бо коли перебувають у військовому поході чи задумують якесь важливе діло, дотримуються надзвичайної тверезості". (Гійом Левассер де Боплан "Опис України")
№ 17. Обдаровання
"Будучи високими шанувальниками пісень, дум і рідної музики, запорожці любили послухати своїх боянів, сліпців-кобзарів, нерідко самі складали пісні та думи й самі бралися за кобзу". (Д.Яворницький)
Отже, якими перед нами постають козаки?
Чи насправді відповідав спосіб життєдіяльності козацтва, який зобразив його Є.Гофман у фільм "Вогнем і мечем" за мотивами повісті польського письменника Сенкевича?
Козацька педагогіка
"У центрі козацької педагогіки - ідеал вільної і незалежної людини - козака, який, використовуючи національні традиції громадського, політичного життя, будує власну державу... Козацька система виховання заперечувала політичне прислужництво, рабську психологію, втрату людиною самостійності й гідності, слабкодухість, пасивність, невіру в свої сили", (Ю.Д.Руденко, канд. пед. наук)
Козацька педагогіка - система поглядів на навчання і виховання, що традиційно склалася у середовищі українських козаків на Запорізькій Січі, яка є складовим елементом народної педагогіки. Козацька педагогіка увібрала в себе гуманізм і глибокий демократизм українського світогляду, національних традицій, самоврядування та правосвідомості.
Козацька система виховання заперечувала політичне прислужництво, рабську психологію, втрату людиною самостійності й гідності, слабкодухість, пасивність, невіру в свої сили. Одним із найвищих здобутків цієї системи виховання - це виховання у людей нестримного прагнення волі.
Найважливішими ознаками козацької педагогіки стали:
1. Глибокий демократизм. (Наприклад, при плануванні військових походів, при розподілі трофеїв враховувалась думка всіх братчиків. Низовики при виборі кошового отамана зважали не на знатність чи багатство, а лише на мудрість та лицарську відвагу. Обирали Гетьмана та козацьку старшину на спільній Раді, відкрито і гласно).
2. Гуманність, лицарство, самопожертва заради єдиновірного люду.
3. Фізичне гартування, система фізвиховання. За дослідженнями Д.Яворницького, козаки "вставали до схід сонця, відразу вмивалися холодною джерельною чи річковою водою..." У вільний час козаки розважались часто боротьбою, боями навкулачки.
4. Релігійність, духовність. День вони починали і закінчували молитвою. У кожному курені на покуті висіла ікона. На Різдво, Великдень, інші свята козаки обов'язково відвідували божественну літургію. Двічі нарік вони вирушали пішки й відвідували святі місця, вклонялися Святим Києво-Печерської лаври, Мотронинському, Межигірському монастирям. На кошти козаків було збудовано понад 60 церков, яким щороку братчики жертвували золото, дорогоцінні камені.
5. Високим чинником козацької педагогіки була освіта. На Запоріжжі існували січові, монастирські і церковнопарафіяльні школи. Наприклад, у монастирських школах вчили грамоти, письма, закону Божого. Деякі школи називалися "школами вокальної музики й церковного співу", де готували добрих читців і співаків.
6. Найбільшими гріхами запорожці вважали убивство товариша, побої, завдані у нетверезому стані, крадіжку чужих речей, пияцтво під час походу на ворога, дезертирство, зухвалість щодо начальства, приведення Жінки на Січ.
Освіта і виховання. Учитель запитує:
- Які факти вам відомі з історії України, що засвідчують про інтерес козаків до освітньої справи?
Першу школу на землях "вольностей війська запорозького" було відкрито за наполяганням Коша в 1576 році (Дніпропетровська обл.). Запорожці спорудили одну із фортець, у якій збудували невелику дерев'яну

 
 

Цікаве

Загрузка...