WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Феномен козацької культури - Сценарій

Феномен козацької культури - Сценарій


Феномен козацької культури
(сценарій уроку з українознавства)
Мета: ознайомлення учнів із сторінками життя, побуту, видами діяльності козаків; вивчення зразків духовної і матеріальної культури українського козацтва; з'ясування специфіки життя козаків; встановлення здобутків козацтва у сфері подальшого життя українців; виховання почуття поваги і любові до носіїв волелюбного духу - українських лицарів; сприяння впровадженню духу самоповаги, патріотизму, любові до українських святинь.
Тип уроку: проблемна бесіда
Обладнання: звукозапис "Козацького маршу", репродукція картини "Козак Мамай", альбоми: "Запорожці", "З української старовини", збірник "Українські народні думи та пісні".
Структура уроку:
1. Вступне слово вчителя (повідомлення теми і мети уроку, мотивація уроку).
2. Актуалізація опорних знань учнів з даної теми.
3. Козацтво як культурно-політичний феномен очима вітчизняних та зарубіжних науковців.
Рівень культурного життя козаків:
- освіта і наука;
- звичаї, побут;
- мистецтво.
4. Узагальнення вивченого на уроці. Пояснення домашнього завдання. Підготувати повідомлення по темі: "Культура українського бароко" за планом:
1. Основні ознаки культури бароко
2. Феномен українського бароко в мистецтві (архітектурі, музиці, літературі живопису)
3. І.Мазепа - меценат і сподвижник козацького бароко.
4. Значення культурної епохи українського бароко.
Хід уроку:
1. Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми маємо відкрити нову сторінку в історії української культури XV- XVII ст. Ми вже з'ясували, які здобутки культурного життя принесла києво-руська доба, проаналізували причини занепаду української культури к. ХІІІ-ХV ст., настала черга познайомитись із унікальною добою козацької культури.
Наше основне завдання, яке ми ставимо на цьому уроці, - довести, що козацтво було не лише військовою силою, національне свідомою державною організацією, а й носієм лицарського духу, захисником української культури і християнської віри.
Козацтво, як своєрідна суспільна організація, відіграло важливу роль у збереженні й примноженні української національної культури, у гартуванні волелюбного духу українства.
2. Актуалізація опорних знань учнів з даної теми Звучить "Козацький марш".
Давайте з вами пригадаємо деякі основні питання:
1. Яку роль, на вашу думку, відіграло козацтво вжитті українського народу?
2. Що ви знаєте про звичаї прийому чоловіків на Січ?
3. Які традиції здавна існували у козаків?
4. Чому козацтво стало культурно-політичним феноменом українців?
5. Обґрунтуйте: чому Запорізьку Січ називали Козацько-руською християнською республікою?
6. Яким ідеалам служило козацтво?
7. Прочитайте рядки поезії українських авторів, де оспівується козацька звитяга.
3. Козацтво як культурно-політичний феномен очима вітчизняних та зарубіжних науковців.
Запорізька Січ являла собою військове братство, метою якого було: захист свого (тобто православного народу) і безкомпромісна війна проти всіх ворогів православної віри. Військово-вірозахисна місія чітко усвідомлювалась самими козаками:
"Ми тепло, хоробро і мужньо сторони поганих розоряли і спустошували..."
Дослідники та історики, які вивчали добу козацтва, давали цікаву характеристику козацтву як носіям своєрідного волелюбного духу:
І.Яворницький: "У внутрішніх якостях запорізького козацтва помічалась суміш чеснот і пороків, завжди, зрештою, властивих людям, що вважають війну головним своїм заняттям з головним ремеслом свого життя: жорстокі, дикі і нещадні щодо своїх ворогів, запорозькі козаки були добрими друзями, вірними товаришами, справжніми браттями у відношеннях один до одного, мирними сусідами до своїх соратників по ремеслу...хижі, кровожерні, нестримані на руку, попираючи усякі права чужої власності на землі ненависного їм ляха чи мерзенного бусурмена, запорізькі козаки у себе вважали просту крадіжку якоїсь нагайки чи пута страшним кримінальним злочином, за який карали на смерть..."
Є.Маланюк ("Нариси з історії нашої культури"): "Козацтво - це було максимальне націотворче напруження цього народу, цілої Батьківщини. Це була тотальна мобілізація всіх й духовних і матеріальних, моральних і соціальних, культурних і політичних ресурсів."
Н.Полонська-Василенко ("Історія України"): "...значення козацтва напр. XVI - поч. XVII зростало. Вони здобували славу видатних вояків... З бігом часу козацтво, як авторитетна сила, почало брати участь в житті України. 1615р. гетьман Сагайдачний разом із військом Запорозьким, вписується в Богоявленсь-ке братство. Козаки вимагають повернення Святої Софії, а 1620 року сприяють висвяченню православних єпископів. Після того протягом 10 років охороняють Православну Церкву і не дозволяють будь-яких компромісів з Уніатською Церквою."
О.Бойко ("Історія України. Запитання і відповіді"): "Глибока релігійність, ревний захист православної віри - характерні риси духовного життя Запорожжя. Достатньо сказати, що вступ до запорозького товариства починався з питання: "У Бога віруєш?" "Саме православ'я, очевидно, значною мірою вплинуло на формування романтичної моделі лицарства, яким стало запорізьке козацтво.
Про прихильне ставлення козаків до релігії красномовно свідчить існування у межах вольностей Війська Запорозького низового близько 60 церков. Козаки постійно відвідували богослужіння та різні молебни. Характерно, що при читанні Євангелія усі козаки випростовувалися і до половини витягали шаблі з піхов на знак готовності захищати зброєю слово Боже від ворога. Кожен козак, умираючи, відписував на церкву ікону, медаль, зливок золота, срібла тощо... перебуваючи під впливом християнства, козацтво духовно готувалось до самозречення та подвигу, що складали суть запорозького способу існування."
Учні пояснюють і коментують почуті ними цитати. Які, на вашу думку, риси об'єднують козака та європейського лицаря?
Л.Залізняк у книжці "Нариси стародавньої історії України" (К., 1994) знаходить і доводить історичні корені козацтва у контексті європейського середньовічного лицарства. Ось які паралелі наводить автор щодо життя козаків та лицарів:
1. Побратимство, що існувало в Запорізькій Січі, - архаїчна загальноєвропейська традиція, що відома ще із

 
 

Цікаве

Загрузка...