WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українська освіта у Канаді - Реферат

Українська освіта у Канаді - Реферат

заходам Клубу українських професіоналістів і підприємців Едмонтону, у Шкільний Акт провінції Альберти було внесено поправки, за якими було дозволено у школах викладати будь-якою мовою аж до половини шкільного дня. Це законодавство сприяло відновленню українського двомовного навчання в 1974 р., а згодом - введенню інших мовних програм: іврит (1975 р.),німецька (1978 р.), арабська (1982 р.), польська (1984 р.). Зміни в Альбертському Шкільному Акті в 1971 р. стали взірцем для подібного законодавства в Манітобі (1978 р.) і Саскачевані (1979 р.) [8, 1].
Таким чином, із зміною законодавства українці стали користуватися фінансовою підтримкою культурних та освітніх проектів з боку федерального та провінційного урядів для різних освітніх і культурних проектів. В атмосфері нової толерантності до мов і культур канадських меншостей двомовна освіта в державних школах, скасована до 1920 р., знову відродилася у провінціях Манітоба, Саскачеван і Альберта. Вона набрала форми спеціалізованих шкіл, де і українська, і англійська мови є мовами викладання.
З 1976р. розпочав свою освітянську роботу Канадський інститут українських студій, одним із найважливіших завдань якого було стати методичним кабінетом англо-українського двомовного й двокультурного навчання, що є частиною системи загальної освіти у степових провінціях. Від 1982 р. Інститут допомагає щорічно організовувати літні курси для вчителів української мови [2, 210].
Знайомство з українською мовою і культурою в той час розпочиналося з дошкільного віку. Наприклад, в Едмонтоні при католицькій церкві імені Св. Матвія з 1978 р. було засновано український садок й осередок опіки, де діти утримувались упродовж всього дня. Такий же заклад під назвою "Садок" відкрився в 1986 р. у Вінніпезі. Обидва заклади були створені та утримувані батьками за часткової підтримки провінційних урядів [4, 59].
Перед тим, як перейти до характеристики сучасної системи української освіти, торкнемося питання кількісних даних стосовно проживання українців у Канаді в період сьогодення. У 2001р. у країні нараховувалось 1млн.71тис.60 осіб українського походження (у 326.200 - обоє батьків були українцями, а в 744.860 - один із батьків українського походження). Якщо порівняти ці дані з переписом 1991р., то вони такі: 1 млн.54тис.300 осіб, з них 410.410 - перших і 643.890 - других [1, 9]. Таким чином, за 10 років відбулось формальне збільшення населення українського походження, однак, у зв'язку з асиміляцією та укладенням мішаних шлюбів, кількість повних українських родин стала зменшуватися.
Територіально розподіл населення українського походження виглядає у провінціях так: Онтаріо - 290.925; Альберта - 285.725; Британська Колумбія - 178.885; Манітоба - 157.660; Саскачеван - 121.740; Квебек - 24.030; Атлантичні провінції - 9.175 [1, 9]. Що ж до знання української мови у Канаді, то, за даними перепису 1991 р., 71% україномовного населення у Канаді є віком понад 50 років. Лише 3, 46 % україномовних канадців є віком до 20 років [7, 6].
Звернемо увагу на той факт, що на кінець 90-х рр. ХХ ст. лише 20% українських канадців користувалися українською мовою, у 1971 р. українська етнічна група займала 3-є місце серед спільнот, що володіють національною мовою, у 1991 р. вона перемістилась на 5-е, а у 1996 р. - на 8 місце [5, 417].
Отже, усі ці дані свідчать про невпинний процес кількісного зменшення україномовного населення. У зв'язку з цим, одним з головних завдань, що стоїть перед українською громадою в Канаді, є ефективне навчання української мови дітей, які не володіють нею, та збереження мови серед невеликої за чисельністю групи україномовних дітей. Тому вирішення питання української освіти є все більш нагальною проблемою української громади у Канаді.
На сьогодні в Канаді сформована цілісна система україномовної освіти, починаючи з дитячих садків, "рідних шкіл", де навчаються в суботу чи неділю, приватних денних шкіл, державних шкіл і завершуючи кафедрами та програмами в університетах.
Підтримка батьків і громади є рушійними силами активної україномовної програми в Канаді. Добрий приклад подає Західна Канада, де спільні зусилля батьків на початку 1970-х рр. призвели до створення українсько-англійських двомовних програм у провінціях Альберта, Саскачеван і Манітоба. Українська громада грає кардинальну роль в організації дошкільних програм (садочків), позашкільних програм (рідні школи) і кредитних (залікових) курсів для школярів середньої школи. Популярними протягом літніх місяців є україномовні табори. Наявні також курси для дорослих, які зацікавлені у вивченні української мови [6].
Для того, щоб скласти більш повне уявлення про українську систему освіти Канади, розглянемо її на прикладі провінції Саскачеван. Для означення українського дошкілля вживається термін "садочок". Програми такого типу встановлюють зв'язки молодих родин з дітьми з українською громадою. Садочки допомагають батькам виховувати дітей в оточенні української мови і культури. Дошкільні програми такого типу розраховані на дітей 3 - 5 років. Тижневий розклад, місце, тип програми і кваліфікації вчителів можуть бути різними. Більшість дошкільних програм - веселі й освітні; вони пропонують приємну атмосферу з мови, ігор, пісень, музики, дитячих казок, рукоділля та розваг. Дошкільні заняття звичайно тривають дві години і проводяться два або три рази на тиждень. Батьки і спонсори з громади добровільно наглядають за програмами, фінансами, "польовими" екскурсіями, в той час як учитель організовує програму навчання та все, що її стосується.
Для 5-літніх дітей в Саскачевані існують україномовні підготовчі програми, які відбуваються протягом шкільного дня. Діти приходять кожного другого дня протягом навчального року. Програми ведуться кваліфікованими вчителями, які викладають українську мову згідно з програмою навчання для підготовчих класів. У програмі для двомовного навчання (відбувається навчання як англійською, так і українською мовами) заохочується використання української мови протягом цілого дня. У серцевих підготовчих класах (українська мова викладається як предмет) невелика частина дня відводиться навчанню української мови [6].
Окремою ланкою української освіти в Саскачевані є позашкільні програми (або, як їх ще називають, післяшкільні), основою яких є програма під назвою "Рідна школа".
Ці українські програми, організовані і запропоновані місцевими громадськими групами, як правило, відбуваються один раз на тиждень після школи. Програма часто складається з вивчення мови, культури, історії і духовності. Українські програми поза школою є додатковим зобов'язанням у родинному розкладі,

 
 

Цікаве

Загрузка...