WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Україна – європейський союз: трансформація економічної моделі - Реферат

Україна – європейський союз: трансформація економічної моделі - Реферат

вирішальну роль на хід та визначатиме головні тенденції глобального економічного розвитку.
У зв'язку з євроінтеграційним курсом України та з широким розгортанням глобалізаційних процесів набувають нового звучання, але залишаються не менш актуальними такі питання, як відкритість національної економіки, рівень її реальної глобалізації, економічний суверенітет, самодостатність та національна економічна безпека держави. Один лише перелік проблем вказує на те, що по ним можна і, очевидно, треба проводити окремі, а може й не одну, конференції та публічні дискусії.
Щодо відкритості національної економіки, то вона є такою за всіма існуючими параметрами та індикаторами або, як кажуть, за визначенням. За таким інтегральним показником, як обсяг ВВП, що реалізується на зовнішніх ринках, Україна відноситься до країн з високим рівнем відкритості економіки, тому що межі її кордонів пересікає більше половини валового внутрішнього продукту. Слід зазначити, що в окремих країнах майже 100% ВВП опосередковується зовнішньоекономічними зв'язками.
Однак відкритість зовсім не означає, що економіка рухається в безмежному океані світового господарства, "без керма і без вітрил". Скоріше навпаки. Це вимагає створення доволі жорстких механізмів митного, фінансового, валютного, імміграційного контролю за рухом товарів, послуг, грошово-фінансових ресурсів, людей по всьому периметру державного кордону України. У цьому ж контексті слід розглядати наш майбутній (сподіваємось у наступному році) вступ до Світової організації торгівлі.
Достатньо високий ступінь відкритості економіки України ще не є показником відповідного рівня її реальної глобалізації. Згідно з торішнім рейтингом, у якому перше місце посіла Ірландія, Україну не було включено навіть до перших 50-ти країн світу. Відставання нашої країни стосується насамперед застосування сучасних інформаційно-комп'ютерних технологій, участі у регіональних та глобальних фінансових ринках та ринках капіталів, залучення зовнішніх високотехнологічних джерел економічного розвитку, частки витрат у ВВП на освіту, наукові та технологічні цілі, рівня зовнішньоекономічної експансії тощо. Віддаючи належне ролі і значенню внутрішнього ринку як серцевині національної економіки, уряду слід наполегливіше і більш концентровано займатись зовнішніми джерелами господарськогопоступу з тим, щоб не залишитись на узбіччі світового економічного і науково-технологічного прогресу.
Про національний економічний суверенітет та самодостатність української економіки. Слід вказати, що це найменш досліджені проблеми і у вітчизняній, і в світовій економічній літературі. Отже, поле для діяльності, особливо наших інститутів міжнародного профілю, залишається широким. Слід з усією силою наголосити, що принцип національного економічного суверенітету є конституційним і, отже, непорушним. Допоки існує держава як соціально-політичне утворення, лише уповноважені нею органи наділені відповідними повноваженнями розпоряджатись національними економічними ресурсами, управляти ними та здійснювати контроль за їх використанням.
У які б інтеграційні чи регіональні об'єднання чи угрупування Україна не вступала, цей принцип є непорушним.
Не так однозначно і безальтернативно виглядає проблема самодостатності національної економіки. З одного боку, з огляду на наші природні ресурси, промисловий, аграрний, науково-технологічний потенціал Україна є за європейськими та й світовими мірками великою і в даному відношенні самодостатньою країною. Тобто вона здатна, і про це переконливо засвідчують останні роки, самостійно забезпечити життєдіяльність держави та її громадян. Але така самодостатність ніколи не означала самоізоляції, автаркії від європейських та світових економічних і соціально-політичних процесів. З іншого боку, економіка України постійно потребує активного обміну речовин із зовнішнім господарським середовищем, особливо у зв'язку з відсутністю достатньої кількості вітчизняних енергоносіїв, інших товарів так званого критичного імпорту. Крім того, Україна, як і переважна більшість країн світу, не може обходитись без зовнішніх ринків для збуту продукції, обсяг виробництва якої перевищує внутрішні потреби. Отже, у такому розумінні наша економіка, як і практично економіка будь-якої країни, не є замкненою лише на собі. Вона може і повинна розвиватись на основі оптимального поєднання як внутрішніх, так і зовнішніх чинників. Євроінтеграція і має стати каналом, який забезпечить збалансоване надходження якісних екзогенних факторів економічного зростання в Україну.
Наріжним каменем державної політики є національна економічна безпека держави та її громадян. Усі її складові - фінансова, енергетична, продовольча, технологічна та інші постійно знаходяться в полі зору керівництва країни. Внаслідок цього вдалось уникнути спустошливого впливу світової фінансової кризи 1998 р., яка вразила інші країни. Нових підходів і практичних дій вимагає політика зовнішніх запозичень, весь комплекс непростих відносин з міжнародними фінансовими організаціями. Розробляються важливі проекти в енергетичній сфері, зокрема в газовій галузі за участю західноєвропейських країн. Йдеться про створення міжнародного консорціуму з метою модернізації та більш ефективної експлуатації газотранспортної мережі країни. Достатньо стабільним є рівень продовольчої безпеки України. Невирішеними залишаються питання технологічної безпеки, зокрема охорони інтелектуальної власності, з яких досі нема одностайності в підходах, патентно-ліцензійної діяльності, "відпливу мозку", а простіше - масового від'їзду вітчизняних науковців і інженерів за межі України.
По мірі нашого наближення до Європи будуть зніматись окремі проблеми, що впливають на рівень економічної безпеки. Такі, наприклад, як антидемпінгові розслідування, квоти, інші обмеження, які існують у відносинах України з державами Європейського Союзу. Майбутнє членство в ЄС, звичайно ж, модифікуватиме ряд аспектів національної економічної безпеки, переводячи їх у русло спільного вирішення на основі кооперативної безпеки, що в принциповому плані не змінюватиме суті як самого поняття, так і механізмів та інструментів гарантування національної економічної безпеки країни.

 
 

Цікаве

Загрузка...