WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Теорія багатосторонніх розумових здібностей Говарда Гарднера та її використання в ЗНЗ Українии - Реферат

Теорія багатосторонніх розумових здібностей Говарда Гарднера та її використання в ЗНЗ Українии - Реферат

передбачають уміння відтворювати мотив, запам'ятовувати музичні мелодії, мати добре почуття ритму або просто одержувати задоволення від музики. Діти з розвинутими музичними здібностями можуть стати в майбутньому співаками, музикантами,звукооператорами і просто бути грамотними слухачами музики.
6. Здібності встановлювати міжособистісні відносини: дар спілкування
Ця здібність передбачає вміння розуміти інших людей і працювати з ними. Дар спілкування з людьми, вміння керувати великими групами людей, щоб досягти кінцевої мети, має велике значення для суспільства. Здібність встановлювати міжособистісні відносини включає вміння "читати людей" (складати думку про людину за короткий час), заводити друзів, встановлювати особистісні контакти.
7. Здібності до оцінки внутріособистісних можливостей: дар самопізнання
Здібність зводиться до розуміння того, хто ти такий, здатності оцінити свої сильні і слабкі сторони. Деякі люди втрачають багато часу, пробуючи досягти того, на що вони не мають здібностей, у той час коли інші, вже на самому початку життя, пізнають свої здібності і цілеспрямовано удосконалюють їх, щоб досягти успіху.
8. Здібності відчувати природу: дар розуміння природи
Здібність натураліста-природодослідника передбачає вміння розпізнавати різні форми природи, які нас оточують. Дерева, квіти, гори, ріки, звірі, птахи, риби - все це привертає увагу природолюбів, майбутніх біологів, лісівників, садоводів, ветеринарів та інших фахівців у галузі природи.
Дуже важливо усвідомити, що кожна людина володіє всіма вісьмома здібностями і використовує їх у різному поєднанні протягом усього життя. Але в кожної людини вони проявляються по-своєму, суто індивідуально.
У деяких людей прекрасно розвинуто декілька здібностей, інші відчувають труднощі у прояву багатьох з них. Більшість із нас знаходяться десь посередині: є одна або декілька здібностей, які ми демонструємо з легкістю, деякі проявляються при звичайних зусиллях і одна або декілька - лише при великих зусиллях.
Образно кажучи, кожна людина має свою восьмикутну "зірку здібностей" з різними кутами, або восьмипелюсткову "квітку здібностей" із різними пелюстками. Здібності людини можна також уявити як коштовний восьмигранний діамант, поверхні якого блищать неоднаково.
Наше суспільство переважно звертає увагу тільки на дві з восьми здібностей, недооцінюючи тих людей, хто володіє яскраво вираженими здібностями до творчості в галузі культури і мистецтва. Ми з повагою ставимось до високоосвіченої людини з лінгвістичними здібностями, яка добре читає і пише, і до людини з логіко-математичними здібностями, яка вміє чітко і коротко викладати свої думки. Однак існують інші, не менш важливі, форми прояву інтелекту. Чомусь, коли ми говоримо про вищі прояви інтелекту, на другому місці лишаються учні, які володіють музичними, кінетичними здібностями, мають просторову уяву, схильність до природничих наук або володіють мистецтвом міжособистісного спілкування. Нехтування цими здібностями, яке традиційно сформувалося в галузі культури, поширюється і на загальноосвітні школи. Наші школи, в основному, приділяють увагу і хвалять тих учнів, які мають лінгвістичні і логіко-математичні здібності, а діти з погано розвинутими вербальними або логічними здібностями часто відстають у навчанні, хоча вони талановиті в інших галузях науки і культури.
Теорія багатосторонніх розумових здібностей Г.Гарднера дає нам можливість поглянути на всеохопну картину потенційних можливостей учнів для того, щоб віддати належне здібностям, яким переважно не приділяють належної уваги. Природно виникає питання: як виявити багатосторонні розумові здібності дитини?
Відповідь на дане питання подано у згаданій книзі, зокрема зазначено, що це можна зробити тільки шляхом тривалих педагогічних спостережень. Психолого-педагогічну характеристику дитячих здібностей, з якою ми познайомили вас, слід успішно використовувати в практиці тих загальноосвітніх навчальних закладів Гуцульщини, які впроваджують її у свою роботу під час підготовки і захисту матур.
II. Виявлення багатосторонніх розумових здібностей учнів
У цій частині статті ми хочемо ознайомити вас із основними методичними рекомендаціями Т. Армстронга, які можна успішно застосовувати у практичній роботі загальноосвітніх навчальних закладів України під час підготовки атестатних робіт (матур) з усіх профілів навчання.
Коли ви будете читати наступні описи кожного типу здібностей, то намагайтесь уникнути бажання чітко класифікувати учнів у плані належності їх до якогось одного з восьми видів здібностей. Кожен учень є набагато складнішою і багатограннішою особистістю. Важливо звернути увагу на всі прояви, які відображають основні і другорядні його здібності. Тільки взяті всі разом сильні і слабкі сторони учня утворюють індивідуальний образ його багатосторонніх розумових здібностей.
1. Лінгвістичні здібності
У дітей, обдарованих лінгвістичними здібностями, яскраво виражені слухові навики, вони краще за все засвоюють нове шляхом вимовляння слів, слухаючи або бачачи їх. Діти одержують задоволення від гри словами, захоплюються читанням або займаються написанням творів, віршів. Якщо їм не особливо подобається читати або писати, вони можуть бути дуже гарними оповідачами. Такі учні часто люблять грати у словесні ігри, мають добру пам'ять на вірші. Вони можуть мріяти стати письменниками, журналістами, видавцями, вченими у галузі суспільних наук, викладачами гуманітарних предметів або політиками.
Перевірте за поданими нахилами, які з них найбільш властиві вашим учням:
- любить виконувати творчі письмові роботи вдома;
- розказує історії, бувальщини, жарти;
- володіє доброю пам'яттю на імена, назви міст, дати;
- подобається читати для задоволення;
- легко і точно вимовляє слова;
- подобаються римовані мініатюри і скоромовки;
- любить розгадувати кросворди;
- одержує задоволення від слухання радіопередач, історій;
- має пристойний набір слів для свого віку;
-добре встигає в школі з читання і письма.
Лінгвістичні здібності у більшості випадків пов'язують з доброю успішністю в школі. Учень може і не дуже добре вчитись, але володіти прекрасними лінгвістичними здібностями. Можливо, він багато говорить у класі замість того, щоб уважно слухати, а можливо, із задоволенням пише вірші вдома, але не робить шкільних письмових завдань або відчуває труднощі з читанням, будучи при цьому цікавим розповідачем. Існує багато способів прояву лінгвістичних здібностей, які є у кожного учня, але вони по- різному розвинуті.
2. Логіко-математичні здібності
Учні, у яких добре розвинуті логіко-математичні здібності, мислять за допомогою чисел,

 
 

Цікаве

Загрузка...