WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Теорія багатосторонніх розумових здібностей Говарда Гарднера та її використання в ЗНЗ Українии - Реферат

Теорія багатосторонніх розумових здібностей Говарда Гарднера та її використання в ЗНЗ Українии - Реферат


Реферат на тему:
Теорія багатосторонніх розумових здібностей Говарда Гарднера та її використання в ЗНЗ України
Під час розробки науково-методичних основ підготовки і захисту атестатних робіт учнів (матур) з українознавства та інших навчальних предметів у ЗНЗ Гуцульського регіону України ми зіткнулися з проблемою індивідуального навчання учнів. Оскільки теми матур вибиралися відповідно до природних нахилів, здібностей та інтересів учнів, то ми зустрілися з іншою проблемою: виявлення і розвитку їх індивідуальних особливостей.
Над проблемою індивідуального навчання учнів, що відповідає особливостям кожного, та проблемою виявлення і розвитку їх розумових здібностей працюють багато дослідників в освітніх закладах і наукових установах України вже протягом тривалого часу. Дана проблема десятки років досліджується і зарубіжними вченими, але результати цих робіт ще недостатньо відомі педагогам-практикам України.
Тому особливий інтерес представляє книга американського вченого Томаса Армстронга "Индивидуальный подход" (Харьков: КСД, 2001. - 288с.), яка вийшла в Україні у перекладі російською мовою. У ній викладено основи теорії багатосторонніх розумових здібностей учнів, яку розробив американський психолог Говард Гарднер (Гарвардський університет, США).
Нова модель розумових здібностей Г. Гарднера давно одержала широке визнання як одна з найбільш новаторських теорій пізнання інтелекту людини. Вже більше 20 років вона практикується у 500 американських загальноосвітніх школах.
Ми вирішили познайомити педагогів-практиків України з основними положеннями теорії багатосторонніх розумових здібностей учнів, які викладені в книзі Т. Армстронга "Індивідуальний підхід", і розглянути можливості їх практичного використання для підготовки і захисту атестатних робіт (матур) з українознавства та інших навчальних предметів.
Однією з важливих вимог до матур є відповідність їх типів до природних здібностей, індивідуальних особливостей та інтересів учнів, тобто до вибраного профілю навчання. Тому теорія Г. Гарднера, яка висвітлює багатосторонність розумових здібностей учнів, потрібна для правильного вибору теми та підготовки і захисту матур з усіх п'яти профілів навчання. Девізом книги Т. Армстронга повною мірою може служити основна заповідь прогресивних американських педагогів: "Кожна дитина повинна вчитися по-своєму".
Доктор філософії Т. Армстронг дає поради вчителям і батькам з приводу того, як виявити у дітей розумові здібності, як їх розвивати, щоб вони сприяли процесу навчання. Автор детально зупиняється на восьми різновидах розумових здібностей дітей. Основна увага звертається на те, що внутрішній світ кожної дитини - багатий і різносторонній. Головне - вчасно розпізнати в маленькій людині особистість, виявити її природні здібності і, у відповідності з ними, допомогти їй здобути якісні знання.
Т. Армстронг спростовує теорію про нездібних до навчання дітей, вселяє оптимізм і дає ключ до розв'язання проблем, які стоять перед багатьма батьками і вчителями.
Наклеюючи ярлик "обдарованих" тільки на мале число вибраних особистостей, ми закриваємо двері перед мільйонами інших, які володіють великим внутрішнім багатством. Усі діти - обдаровані. Кожна дитина - унікальна людська істота, цілком особлива людина.
На жаль, деякі школи відсилають дітей у класи для нездібних до навчання, інших групують у відповідності до їх здібностей, а також виділяють маленькі групи для роботи за програмою для обдарованих. Необхідно відмовитися від цієї хибної практики. Це можна зробити тільки тоді, коли батьки і педагоги відкинуть всі ці ярлики і почнуть розуміти унікальність кожної дитини та навчати її за допомогою методів, що найбільше їй підходять, стосовно до природних нахилів і обдарувань.
Теорія Г. Гарднера про багатосторонні інтелектуальні здібності послужила міцним фундаментом для виявлення і розвитку широкого спектра можливостей, які закладені в кожній дитині. Ще з того часу, коли були винайдені тести на визначення "ІQ", педагоги розглядали інтелект як щось таке, з чим людина народжується, що не зазнає значних змін протягом усього життя. Тепер ми знаємо, що це не так. Дослідження Г. Гарднера показали, що існують множинні форми прояву інтелекту, які неможливо оцінити і виміряти за допомогою тестів "ІQ".
Г. Гарднер дає визначення інтелекту як здібності вирішувати проблеми, моделювати і створювати продукти, які мають культурну цінність. Він наголошує на тому, що психологи і педагоги витратили дуже багато часу, вивчаючи інтелект у кабінетах за допомогою тестів, а їм краще було б звернути свій погляд на реальний світ, щоб знайти в ньому приклади того, як люди вирішують проблеми, моделюють і творять вироби, які стають внеском у розвиток культури. Тому набагато цінніше вивчати приклади прояву інтелекту в процесі практичної діяльності людей.
У даній статті ми розглядаємо три аспекти проблеми розвитку розумових здібностей учнів: види багатосторонніх розумових здібностей учнів, методику їх виявлення та використання в організації навчального процесу.
І. Види багатосторонніх розумових здібностей учнів
Розглядаючи різні види здібностей, умінь і навичок, якими люди користуються в усьому світі, Г. Гарднер у кінцевому результаті запропонував вісім основних розумових здібностей людини і дав добрий робочий перелік багатосторонніх проявів її інтелекту.
1. Лінгвістичні здібності: дар володіння словом
Лінгвістичні здібності передбачають вміння ефективно використовувати слова, вміння добре говорити, читати, писати. Володіння мовою, великий словниковий запас є показником здібностей, які потрібні ораторові, акторові, радіо- і тележурналісту, вчителеві.
2. Логіко-математичні здібності: дар оперування числами
Логіко-математичні здібності включають у себе навики вмілого поводження з числами, бути вправним у логіці та міркуваннях. Це здібності, якими користуються дослідники, коли вони будують гіпотези і порівнюють їх з експериментальними даними.
3. Здібності до просторової уяви: дар образного мислення
Ця здібність пов'язана з картинами та образами. Вона передбачає вміння уявляти візуальні образи або створювати їх у різних формах. Вони потрібні всім майбутнім художникам, скульпторам, архітекторам і винахідникам.
4. Кінетичні здібності: дар виражати себе в русі
Кінетичні здібності - це рухові здібності як усього тіла в цілому, так і вправність рук. Люди, які "мислять через тіло" або "мислення яких зосереджено на кінчиках пальців", можуть досягти високих результатів у спорті, хореографії, будівництві. Рухові здібності потрібні машиністам, швеям, столярам, акторам, хірургам, механікам.
5. Музичні здібності: дар сприймати, творити музику
Музичні здібності

 
 

Цікаве

Загрузка...