WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Стрижнем утримання життя земного світу є духовність - Реферат

Стрижнем утримання життя земного світу є духовність - Реферат

орнамент трипільської культури ми пізнаємо у розписах наших писанок, у вишивках рушників, особливо Західної України.
Очевидно символічно, що перше поселення, яке відкрилося людям, мало корінь "три", адже символ троїстості будови світу споконвічно вважався для українця священним. Поминання предків називали і називають "тризною". На трипільських глечиках зустрічаємо три яруси світу: небо, повітря, землю. Трапляються у трипільській культурі речі, які стали передісторією релігійних уявлень слов'ян, міфології Рігведи і Авести. Це образи Прародительки, Володарки світу, Матері Богів, Богині неба і води, небесні олені, вужі, багато собак. З'явилися космогонічні символи, які в поєднанні з тотемними канонами палеоліту утворили картину світосприйняття українця. Ці канони набули чинності у подальших культових язичницьких віруваннях. Язичницький ідол Світовид по вертикалі складається з трьох каменів, що символізують світ Нави, Прави і Яви, а в просторовому - орієнтований на чотири сторони світу.
Життєдіяльнсть людини епохи енеоліту - нашого предка - трансформувалась через творчу думку і художню діяльність, утворила власний високий мистецький стиль. Глибоке відчуття законів гармонії, природна інтуїція краси, творча уява і смак у постійному процесі пізнання істини були основою нового стилю - пластичного символізму, сприяли формуванню первинної української культури, релігійних вірувань, обрядів, фольклору, міфології, одягу.
Трипільці мали ткацький верстат, на рисунках і статуетках ми можемо бачити їхній одяг, який прикрашався орнаментами ритуально-оберегового змісту: спіралі, змії, кола.
Дуже часто трапляються статуетки птахо-жінки з витонченим ритуальним розписом, з головою птаха і наша Птиця-Слава з "Велесової книги" - чи не її образ з'явився у вигляді птахо-жінки з трипільських часів?
Трипільці дуже любили життя, поважали закони Роду, померлих спалювали і закопували біля порога. Адже й у слов'ян похорон переростав у поминки (Тризна), і це вже вважалось святом перемоги життя над смертю. Людина - це частинка природи, частинка роду. Вічний - лише Рід. Життя існує, коли є тісний зв'язок між предками, батьками і дітьми. Постійно повинен існувати зв'язок живих з покійними, культ предків. Це все близьке до культури нашого народу, яка збережена і законсервована в селах, куди не доходила знищуюча рука духовної окупації поневолювачів, і яку народ переніс через вогні татаро-монгольського нашестя, через війну з поляками і 300-літню колонію Російської імперії. Культуру народу і його історію, попри всі нищення, відновити можна як через археологічні знахідки, так і через лінгвістичні дослідження, письмові джерела інших народів, дослідження міфів автохронного народу.
Існує величезна кількість досліджень цієї загадкової трипільської культури. Бібліографія по трипільській культурі налічує 2500 одиниць. Працюють над матеріалом 5 поколінь, 1800 осіб, територія знахідок - Румунія, Молдова, Україна (на території України в 15 областях, 2000 пам'яток, а загалом 4400). Вважається, що трипільці прийшли із Заходу на Схід, їхні протоміста досягали 10 тис. мешканців, і вони давніші за єгипетські піраміди.
Мова трипільців лягла в основу української. Зразки абетки знаходять на посуді, дослідження лексичних матеріалів оперті на факти подібності українських і грецьких слів. Мелодійність української мови зумовлена чергуванням голосних і приголосних: могила, Лада, Марена, Купало, кобила, говорила - ще з трипільських часів. Особливістю є слова з відкритими складами : залізо, оріх. Українська мова зберігає мовну спадщину трипільців у трьох сферах: словниковий склад, звукова будова слова і власні назви: Ворскла, Інгур, Ірпінь.
За значимістю трипільська цивілізація входить у першу трійку великих цивілізацій світу.
2 тис. р. існування трипільців стали епохою золотого віку наших предків. Відсутність залізної зброї у ворогів давала можливість народу вільно творити і духовно розвиватися. Вони мали розвинену глибоку філософію космогонічних знань і вірувань, які передавалися у нашого народу від покоління до покоління і дійшли до нашого часу. Наші колядки, щедрівки, веснянки у дещо видозміненому вигляді вже тоді звучали на святах календарного циклу. Предки донесли до нас давню велику культуру через вогонь і попіл знищень та поневолень, закодовану в піснях, обрядах, вишиванках рушників.
Ми належимо до високодуховної нації творців зі славними традиціями гуманізму і добра й маємо підстави гордитися цим. Порівняльний аналіз культури українського народу, збереженої й законсервованої в українських поселеннях, дає величезний матеріал для наукових досліджень культури давніх народів.
Вражає факт, що давні люди володіли знаннями космічних законів. Їхня релігія й духовність базувались на філософських канонах, а саме: основою заповітного звичая-канону життя українців було збереження й передача поколінням біологічної й духовної пам'яті.
Це закодовано в численних сакральних мотивах вишитих рушників, писанок, які супроводжували українців усе життя - від колиски до смерті. Основним мотивом рушників став символ незмінності і єдності трьох світів: минулого, теперішнього й майбутнього. Графічно це виявлялося в тому, що в центрі композиції малюнка, який формувався на ритуальному рушнику, зображалася квітка, що проростає з листочками, маючи сховані корені у вазі. Тобто присутні корені, листочки, квітка - минуле, теперішнє, майбутнє (прадіди, батьки й діти). Ця духовна єдність трьох поколінь - умова і продовження життя народу. Осмислення цього факту сучасниками вражаюче: світ еволюціонує і змінюється, але духовних законів Космосу ніхто не відміняв.
Звернемо увагу на елементарну математичну світобудову простору. По вертикалі - це лінія, яка йде від мінуса, через нуль до плюса (сакральне число трійці). По горизонталі світ існує у двох чотиривимірних площинах (світ видимий та невидимий).
Накладання цих двох площин утворює восьмикутну зірку.
На представленому зображенні популярного на Східній Україні весільного рушника присутній обереговий символ Трійці та восьмикутна зірка, що присутня і в релігійних зображеннях царів шумерів, Вавилону, Асирії. Вона обов'язково зображалася і в сакральних вишиванках як Західної, так і Східної України, в оздобленнях українських церков і одягу священиків.
Український народ постійно зазнавав агресії пришельців, але відроджувався іпродовжував жити, зберігаючи свою, залишену предками, неповторну духовність.
У християнському храмі є православні ікони, зображені на фоні восьмикутної зірки, це ікона Трійці, Всевидяче Око, ікона Неопалимої Купини, яка в центрі має зображення Матері Божої з дитиною. Саме словосполучення Неопалима Купина стало символом України. Ікона має оберегову функцію рятувати від пожежі. Восьмикутна зірка символізує основу життя, духовне начало.
На жаль, нині рівень здоров'я населення України невисокий і має тенденцію до погіршання. Медико-демографічна ситуація характеризується низькою народжуваністю, високим рівнем смертності, зокрема немовлят, від'ємним приростом населення. Бо, крім цього, ще й втратили духовні орієнтири.
У соціальній і політичній лексиці останнім часом дедалі ширше використовується поняття "якість життя". Проте його зміст часто плутають з іншим терміном - "рівень життя". У результаті адекватного використання слів не відбувається. Рівень життя - це ті умови, в яких існує людина: житло, харчування, освіта, політичні права тощо. Людина має певні потреби й певні можливості: фізіологічні, емоційні, духовні, що обумовлене її генетичними особливостями, набутим досвідом, широтою

 
 

Цікаве

Загрузка...