WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Стратегічні основи ідеологи української повстанської армії та їх використання на сучасному етапі - Реферат

Стратегічні основи ідеологи української повстанської армії та їх використання на сучасному етапі - Реферат

не сформуємо повноцінної ідеології сьогодення. Парадигма органічної неперервності нації в просторі і часі формує кілька суттєвих світоглядно-діяльнісних висновків:
а) Україна - це сукупність "Живих, мертвих і ненароджених в Україні і поза нею сущих", кожен із яких є невіддільною частиною духовного організму, а антагонізми між ними закономірно ведуть до руйнування загальної структури;
б) будь-якого роду незгоди, суперечки, протилежні позиції служать глибшому розумінню наших проблемі є конструктивними у своїй суті. Негатив виникає при намаганні утвердити виключно власну позицію, відкинути, відторгнути від України її органічні частини.
Ця позиція, якщо слідувати їй не поверхово-декларативно, а сповідуючи її істинну суть, надзвичайно складна й важка для виконання. Вона вимагає величезної мудрості, напруження і навіть, можливо, категоріальних змін мислення та світосприйняття,
Під таким кутом зору представники різних політичних і навіть філософських позицій виступають не як супротивники, а як носії української ідеї, що оприявлюють її в різних історичних та ідеологічних контекстах. Наприклад, ситуація 20 - 40-х років виглядатиме таким чином:
У пануючій тоді комуністичній ідеології формується націонал-комуністична опозиція;
У польському імперіалізмі легальне намагається працювати УНДО;
Фаталістичне чекання соціалістичного раю руйнує Донцов;
Необхідність еліти,власної влади й органічної співпраці різних верств суспільства розробляє Липинський;
Синтезуючи всі ці ідеї, постає ОУН, як реальна сила самозахисту - духовного і фізичного.
Необхідно бачити історичну й часову тяглість цих людей і процесів, бережно відбирати в загальну скарбницю їхні здобутки і вибачити їм їхні помилки, уважно перед тим вивчивши, щоб не повторювати знову.
Причому УПА, поставши як загальнонародна структура, на той час виконала вказане завдання. Вона об'єднала східняків і західняків, інтелігенцію і селян, навіть учорашніх комсомольців і членів ОУН.
Відома стаття ідеолога УПА і ОУН О.Дяківа-Горнового "Яка філософія обов'язує членів ОУН", що часто піддавалася критиці, бо порушувала ідеалістичну "цноту", дозволивши матеріалістам вступ до ОУН, при глибшому аналізі виявляє стратегічну налаштованість О.Дяківа саме на ідею органічної неперервності нації.
Автор об'єднує й релігійних, й атеїзованих українців, надаючи їм змогу реалізувати себе в українській ідеї. Саме така позиція є життєво актуальна на сучасний момент.
Парадигма національної континуїтивності вимагає катарсисного осмислення всіх ліній внутрінаціонального протистояння. Необхідно виявити не лише руйнування органічної структури нації на сучасному етапі, айв історичному контексті. Давні болі та образи в тій чи іншій формі виявляють себе в теперішньому. Антагонізм між драгоманівцями й донцовцями, гетьманцями й соціалістами, бандерівцями й мельниківцями, комуністами й дисидентами - це руйнація народного духовного тіла України.
Чим швидше ми зуміємо інтегрувати ці позірні суперечності, тим швидше і легше почнуть вирішуватися антагонізми сучасності. А їх також немало: це східняки й західняки, україномовні та російськомовні, діаспора й Крим, багаті й бідні, влада й народ, а також безмір дрібних, серед яких і вищеназвані історичні.
3) Створення соціально-справедливого ладу, де кожна людина має реальний соціально-економічний і духовний захист.
Необхідно зазначити, що ідея соціальної справедливості, з одного боку, глибоко притаманна українському національно-визвольному рухові, а з другого - не є виключною монополією комуністів, а відома ще з дохристиянських часів.
Врешті, ідея органічної нації в неявному вигляді містить ідею соціальної справедливості та відсутності експлуатації, адже визискування однієї частини нації іншою руйнує національний організм. Лише на відміну від комуністичної ідеології, експлуатація тут виступає не економічним, а етичним феноменом, пов'язаним не стільки з володінням засобами виробництва, скільки з моральними принципами людей.
Важливість цієї ідеї неодноразово заманіфестована в ідеології та діяльності УПА. В "Інструкції Краєвого проводу головної команди Української Повстанської Армії для організації виховної роботи у відділах УПА"1 серед виховних тем бачимо такі, що пов'язані з господарським життям людей. Одна з них має назву "Обмолот і посівна - як УПА може в цьому допомогти". Тобто УПА брала безпосередню участь не лише у формуванні соціального ідеалу, а й у практичному господарському житті країни.
Проблема соціально-справедливого ладу є актуальною й на сучасний момент. Ми є свідками процесу, при якому Україні нав'язують економічну залежність, абсолютно аморальне ведення економічних справ та позбавлення людей будь-якого соціального захисту.
Усі ці проблеми прямо чи опосередковано розроблялися в ідеології УПА, а саме:
а) ідеї взаємозв'язку соціально-господарського життя із загальним станом виробництва та світогляду людей;
б) націоналізація і державний контроль над стратегічними та загальнонародними галузями господарства (великий транспорт, енергетика, корисні копалини);
в) максимальна гармонізація стосунків робітник - роботодавець на основі етики.
Значення ідеології УПА, її органічність і глибина виявляється в ЇЇ актуальності на сьогоднішній день. Тому, підсумовуючи, можна сказати, що ідеологія Української Повстанської Армії - це вияв глибоко української ментальності, ставши на ЇЇ ґрунт, використавши досвід УПА, потрібно творити сучасний взірець і мету діяльності - ідеал та ідеологію України.

 
 

Цікаве

Загрузка...