WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Свідчення давніх переказів та літописні відомості щодо заснування Михайлівської Золотоверхої обителі - Реферат

Свідчення давніх переказів та літописні відомості щодо заснування Михайлівської Золотоверхої обителі - Реферат

заглибленим рядом. Інтер'єр прикрашали мармурові капітелі, шиферні плити, мозаїки, фрески [19, 56]. З півдня та півночі до храму приєднувались невеликі прибудови.
Час не зберіг імен зодчих та художників, що створювали і прикрашали цей прекрасний собор. Однак є припущення, що в роботі брав участь талановитий давньоруський майстер Аліпій, інок з Києво-Печерського монастиря. З його ім'ям пов'язують зображення архідиякона Стефана і Фадея, Димитрія Солунського, а також ікону Богоматері Великої Панагії [35, 46-47].
Як засвідчує у "Хроніці" о. Феодосій (Софонович), Михайлівський собор був присвячений не просто Архістратигу Михаїлу, а чуду скинення предстоятелем небесних воїнств Михаїлом злого ангела. При цьому літописець проводить цікаву паралель між актом скинення диявола і подіями хрещення Русі - скидання ідолів саме на Старокиївській горі [48, 68].
Необхідно зазначити, що побудова храму, його присвята, відбір сюжетів розписів завжди великою мірою були пов'язані з реаліями тогочасного життя. Це стосується й Михайлівського Золотоверхого собору. Звернімося до літописних повідомлень часів зведення храму (між 1108 р. і 1113 рр.). Особливо варті уваги літописні записи, які припадають на період між 1110 і 1112 роками. Переважна більшість літописного тексту цього часу присвячена Архангельським діянням, участі Архангелів у різних подіях життя Київської Русі, Архангельському покровительству русичам і князю Святополку Ізяславовичу зокрема.
Багато подій тлумачиться літописцем крізь призму ангельського втручання. Також у літописному тексті широко висвітлюються діяння ангелів як виконавців волі Божої, при цьому наведено числені цитати з Біблії, широко цитуються твори Отця Церкви Єпіфанія Кіпрського. Літописець часто згадує імена пророків Давида, Мойсея та інших і підкреслює, що діяли вони під захистом ангелів. Від біблійних цитат літописець переходить до буття Київської Русі: "Ангели ревно молять Бога за християнських людей. Як воно і сталося молитвами Святої Богородиці і св. ангелів змилосердився Бог і послав ангелів на поміч руським князям, проти поганих (тут йдеться про боротьбу русичів з половцями - В.К.). Як ото він сказав Мойсеєві: "Се ангел мій піде попереду тебе" [42, 273-279].
1111 рік позначений боротьбою русичів проти половців. Проти ворога об'єдналися князі Святополк Ізяславович, Володимир Всеволодович і Давид Святославович. У понеділок, двадцять сьомого березня, відбулась вирішальна битва. Звернімося до літопису: "…Іноплемінники зібрали військо своє, многеє множество, і виступили, як ті бори великії, і тьмою тьмущою вони обступили полки руськії. І послав Господь Бог ангела на поміч руським князям, і пішли половецькі полки і полки руськії. І зіткнулися (половецькі) спершу з полком (Святополка) і як грім ударив, коли вони обидва зіткнулися чолами, і битва була люта межи ними.., половці кинулися навтікача. І падали половці.., невидимо биті ангелом, як це бачило багато людей, і голови летіли, невидимо зіткнуті, на землю… Побиті були іноплемінники сила-силенна… Після перемоги князі запитали колодників: "Як вас така сила і многеє множество не змогли противитися, а скоро ви побігли?" І ці відповідали говорячи: "Як ми можемо битися з вами? Адже інші їздили уверху над вами при оружжі ясному і страшному, які помагали вам?" То хіба се є не ангели, послані Богом помагати християнам"[42, 274-279].
Отже, тема ангельських діянь, ангельського покровительства Русі і руським князям була дуже й дуже важливою в період, коли зводився Золотоверхий собор. Ангельське покровительство Русі - панівна ідея в тогочасній свідомості, у церковно-політичному житті країни. Присвята храму Архістратигу Михаїлу виходила далеко за межі вузького патронального значення. Вона набувала важливого державного звучання. Ця ідея не могла не бути відображеною в розписах Михайлівського храму. Вона дає і розуміння місця собору в тогочасному суспільстві, пояснює високі мистецькі якості його мозаїк і фресок, їх наближення до кращих зразків візантійського мистецтва.
Розглянувши літописні свідчення щодо заснування Михайлівського Золотоверхого монастиря, ми побачили, як різняться між собою думки та гіпотези дослідників, особливо в тих питаннях, про які немає ніяких достовірних відомостей. В історіографії майже відсутні свідчення про обитель у період від смерті князя Святополка до кінця XV ст. Можна тільки здогадуватись, що вона розділяла загальну долю Києва і його монастирів. Князівські міжусобиці, набіги половців, татарські погроми супроводжувалися пожежами, грабунками. Місцевість, де знаходився Михайлівський монастир, тільки у 2-ій половині XVII ст. була оточена валом й увійшла в межі міста, а до того монастир був поза містом [41, 18], без захисту. Окрім головної будівлі - храму, весь він був збудований з дерева, а тому пережив не одну пожежу, адже дерев'яні будівлі і без ворожих набігів легко піддавалися знищенню. Відомо з літописів, що пожежі не раз спустошували Київ. Кам'яна ж церква, збудована кн. Михаїлом-Святополком, стояла непорушно, дерев'яні келії відбудовували - і монастир знову відновлювався.
Література
1. Архипова Є. Монументальна пластика в зодчестві Києва XII ст. // Археологія. - К., 1997.- № 2.- С. 53 - 69.
2. Асеев Ю. Архитектура древнего Киева. - К.: Будівельник, 1982. - С. 154-157.
3. Асеев Ю. Новые данные о соборе Дмитриевского монастыря в Киеве // Советская археология. - М., 1961. - № 3. - С. 295.
4. Бережина А. Світовий вандалізм // Пам'ятки України.- К., 1989.-Ч.1.- С. 39-41.
5. Берлінський М. Історія міста Києва. - К.: Наукова думка, 1991. - 318 с.
5. Брайчевський М. Перше (Аскольдове) хрещення Русі 860 року // Людина і світ. - К., 1988. - №11. - С. 49-53.
6. Глазунов П. Храмы, построенные святым Владимиром и другими в его время // Труды КДА. - К.: Типогр. Г. Т. Корчакъ-Новицкаго, 1888. - № 6. - С. 167-253.
7. Голубев С., проф. Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастыря (Речь, произнесенная профессоромъ 13 іюля 1908 года въ торжественномъ собраніи по случаю 800-летняго юбилея означеннаго монастыря) // Въ память 800-летія Кіево-Михайловскаго Златоверхого монастыря 11 іюля 1108 г. - 11 іюля 1908 г. - К.: Типогр. Кіево-Печерской Успенской Лавры, 1909. - С. 52-109.
8. Голубинский Е. История Русской Церкви. Изд. 2-е.- М.: Крутицкое патриаршье подворье, О-во любителей церковной истории, 1997. - Т.1 (первая половина тома). - 968 с.
9. Голубинский Е. История Русской Церкви. Изд. 2-е.- М.: Крутицкое патриаршье подворье, О-во любителей церковной истории, 1997. - Т.1 (вторая половина тома). - 927 с. + X с.
10. Димитрій (Рудюк), намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря. Нове відродження та освячення Української Православної Святині // Православний вісник. - К.: Вид. Української Православної Церкви Київського Патріархату, 2000. - № 5-6. - С. 14-19.
11. Євгеній (Болховітінов), митр.Вибрані праці з історії Києва / Упор., вст. ст. та додатки Тетяни Ананієвої. - К.: Либідь - ІСА, 1995. - 488 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...