WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Роль вузівських осередків «Просвіти» у впровадженні української мови як державної у навчально-виховний процес ВНЗ - Реферат

Роль вузівських осередків «Просвіти» у впровадженні української мови як державної у навчально-виховний процес ВНЗ - Реферат

замінити новим. Але сьогодні, вважають вони, немає у Верховній Раді конституційної патріотичної більшості, яка б могла відстояти потрібний для України Закон про мову, який би дозволив українській мові стати пріоритетною в усіх сферах життя: науці, культурі, бізнесі, політиці та ін. [17, 4].
Закон України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов, або мов меншин" (1992 р.) було підписано 1996 р. і ратифіковано повторно у 2003 р. Ратифікація цього документа, на думку молодих просвітян, поставила в невигідні умови українську мову. Від цього заходу, вони вважають, виграла мова російська, яка і так займає в Україні ключові позиції. Підписаний Президентом закон не може бути прийнятий, на думку просвітян, уже тому, що він спотворює Хартію як документ, що має захищати мови тих меншин, яким загрожує зникнення. Ратифікований документ, як вважають вони, не враховує ту мовну ситуацію, яка склалася в Україні. Прийняті Україною зобов'язання спрямовані на закріплення переваги в усіх сферах суспільного життя мови російської над державною [16, 9].
Осередки "Просвіти" засуджують також байдужість депутатів лівого і центристського напрямку Верховної Ради щодо ухвалення проекту Концепції державної мовної політики, який було розроблено Департаментом з мовної політики [25, 6]. В результаті їх безвідповідальності постраждала українська мова, яка ще не встигла зайняти ключові позиції у суспільстві, державі й освіті. Щодо "Державної програми розвитку української мови та інших національних мов на період до 2000 р.", схваленої ще Радою Міністрів УРСР 12 лютого 1991 р., то, на думку просвітян, про її виконання ніхто не відзвітував і не узгодив цю програму з наступною, яка була прийнята у 2003 р. [26, 8]. Осередки "Просвіти" вимагають від державних керівників та їх підлеглих, щоб ті звітували про виконання своєї роботи перед народом, який довірив їм долю своєї держави, а також засуджують дії окремих депутатів Верховної Ради України та АРК за їх небажання вивчати українську мову і публічно послуговуватися нею [22, 4]. Молода "Просвіта" порушує питання впровадження української мови у вузи України і наголошує на тому, що існує безліч фактів, коли декани, завідувачі кафедр, професори, доценти, викладачі, ректори та ін. не бажають викладати свої предмети українською мовою і цим грубо порушують виконання ст. 10 Конституції України [8, 5]. Молоді просвітяни у своїх виступах піднімають важливу проблему - виконання закону "Про мови в Українській РСР"- і зазначають, що лише задекларованості державного статусу української мови для повноцінного утвердження її в усіх сферах суспільного життя недостатньо. Необхідні механізми реалізіції уже діючих правових документів щодо функціонування української мови, а також врегулювання питань, пов'язаних з удосконаленням юридичної відповідальності за порушення законів, які регулювали б питання використання державної мови. Молоді просвітяни обурені також заявами колишнього секретаря РНБО П. Порошенка, котрий у своєму законопроекті "Про захист прав громадян на використання російської мови та мов інших національностей України", який було подано на розгляд до Верховної Ради, порушує права етнічних українців [23]. Щоб захистити українську мову від подібних посягань на її державність, делегати VII з'їзду ВУТ "Просвіти" звернулися до Президента України з проханням створити консультативно-дорадчу раду з питань мовної політики, підзвітну Президентові України, включивши до її складу провідних фахівців - представників галузевих інститутів Національної академії наук України, які б контролювали стан справ щодо утвердження, розвитку і впровадження української мови в освітню сферу, а також повноцінне її функціонування як державної мови титульної нації.
Молоді просвітяни неодноразово зверталися з проханням до уряду України розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект Конституції державної мовної політики України та проект загальнодержавної Програми розвитку, функціонування та дослідження української мови на 2006 - 2012 роки, законопроекти України, які б передбачали відповідальність за порушення законів, що регулюють питання застосування державної мови в Україні, зокрема для посадових осіб, які при виконанні своїх посадових обов'язків використовують як засіб спілкування іншу мову. Члени "Просвіти" вимагають створити у структурі Кабінету Міністрів України управління з питань мовної політики, запровадити механізм атестації державних службовців і викладачів навчальних закладів державної та комунальної форм власності на знання української мови, а також сприяти збільшенню кількості видань художніх творів національної і світової класики, науково-популярної, технічної, довідкової літератури українською мовою для різних вікових груп населення. Осередки "Просвіти" вимагають від Президента України, Кабінету Міністрів забезпечити створення україномовних програм у комп'ютерній мережі Інтернет, на лазерних дисках, сприяти перекладам українською мовою ліцензованої відеопродукції, забезпечити впровадження української мови в усі сфери навчально-виховного процесу [12, 5].
Молодь "Просвіти" хвилює також проблема правопису української мови. У зв'язку з цим члени "Просвіти" рекомендують ширше впроваджувати в життя запропоновані правописні зміни, які вирізняють самобутність і неповторність української мови. Вони наголошують на тому, що державна мова незалежної України повинна мати власний правопис з природним для неї звучанням [30].
Голова Дніпропетровської обласної організації "Просвіта" В.Заремба "б'є на сполох". Його хвилює те, що в Дніпропетровську триває наступ на українську мову, яка є рідною, за переписом населення, для 76% мешканців. Так, ліквідовано дві українські школи: № 95 і № 126 [11, 4]. Просвітяни вважають, що українська мова витісняється з їхнього регіону ніби незатребувана, як така, яку наче не хочуть вивчати у цій місцевості.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності молодої "Просвіти" було і залишається книгодрукування. У видавничому центрі "Просвіта", який було створено у 1995 р., побачили світ поема Т. Г. Шевченка "Гайдамаки", "Кобзар", перша медична україномовна енциклопедія, серія україномовних словників, довідників тощо. Слід зазначити, що за певний період його існування було видано понад 300 назв книжок українською мовою. А протягом 1990 - 96 рр. Донецьке обласне товариство української мови безкоштовно надіслало у фонди бібліотек близько 3000 книг та часописів [9]. За допомогою молодих просвітян у 1996 р. було видано для потреб ВНЗ 36 популярних брошур, організовано 81 науково-популярну лекцію,

 
 

Цікаве

Загрузка...