WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Роль вузівських осередків «Просвіти» у впровадженні української мови як державної у навчально-виховний процес ВНЗ - Реферат

Роль вузівських осередків «Просвіти» у впровадженні української мови як державної у навчально-виховний процес ВНЗ - Реферат

рахунок курсів української мови, історії України та української культури [14]. На засіданні "круглого столу" у 1996 р. з пропозиціями щодо виконання ст. 10 Конституції України виступив Ю. Гнаткевич. Він наголосив, що мовне питання напередодні виборів до Верховної Ради 1994 р. використовувалось лівими і центристськими політичними партіями у власних цілях. У зв'язку з цим, він запропонував розполітизувати мовну проблемушляхом виведення її зі сфери політики і переводу у сферу педагогіки, дидактики і культури. Для цього було запропоновано гасло: "Орієнтуватись на суспільство культурного мовного спілкування!". На думку Ю.Гнаткевича, такий лозунг міг би помирити суспільство, інакше воно розпадеться на дві політичні сили, які будуть протистояти одна одній доти, доки саме суспільство не розірве Україну на два ворожих табори [6, 2]. У своєму виступі він заявив, що й сьогодні (мова про виступ 1996 р.), напередодні виборів до Верховної Ради України, до місцевих і районних рад, суспільство залишається поділеним на україномовне і російськомовне населення, яке підтримує того чи іншого кандидата у депутати. Про надання російській мові статусу другої державної і сьогодні відкрито заявляють партія "Регіони України", Прогресивна соціалістична партія та ін. [7, 3].
Просвітяни брали активну участь у проголошенні незалежності України, у прийнятті Конституції України, а саме: ст. 10, яка затвердила державність української мови, а також у створенні українського правопису. Вони були постійними членами комісії по розробці нового правопису. Проект видання "Українського правопису" обговорювався осередками "Просвіти" на кафедрах ВНЗ університетів, а також на конференціях [29]. З ініціативи "Просвіти" було встановлено загальнодержавні свята: День Соборності (22 січня), День української писемності та мови (9 листопада) тощо. В ці дні осередки "Просвіти" відкривали виставки книжок, проводили конкурси художніх колективів.
Студентські "Просвіти" організовували конференції, "круглі столи", олімпіади, вечори пам'яті, на яких вшановували відомих митців, письменників, учених, літераторів, зокрема Т. Г. Шевченка, Лесю Українку, Івана Франка, активну участь брали в них самі [1,77]. Прослідкуємо участь студентів у вузівських конференціях 1999/2000 н. р. за таблицею [19, 481] : Таблиця 1: (див. PDF).
З цієї таблиці видно, що найактивнішими учасниками вузівських конференцій у 1999/2000 н. р. були студенти технічних груп ВНЗ, меншу участь брали особи приватних вузів і майже не виступали на конференціях студенти ВНЗ культури і мистецтв. За таблицею 2 ми порівняємо участь студентів у міжнародних та всеукраїнських конференціях у ці ж роки: Таблиця 2: (див. PDF).
Отже, з таблиці 2 ми бачимо, що участь студентів у всеукраїнських конференціях набагато вища, ніж у міжнародних. Найвищу участь у конференціях показали студенти класичних університетів, низьку - педагогічних, технічних та медичних вузів, найнижчу - учасники аграрних та приватних ВНЗ. Зовсім не брали участь у міжнародних конференціях студенти економічних вузів та культури і мистецтв [19, 481].
Отже, своєю активністю та життєвою позицією молодь "Просвіти" висловлює ставлення до тих чи інших подій, які відбуваються в незалежній і самостійній Україні. Молоді просвітяни засуджують керівників усіх рівнів, які нехтують використанням української мови при виконанні своїх службових обов'язків. Вони закликають Президента України офіційно і всенародно проголосити, спираючись на ст. 10 - 11 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України, державний курс на українське національне відродження, що означає не дозволяти окремим політичним силам проводити ідеологічні диверсії проти українського народу та не нав'язувати думку про те, що в Україні існує дві державні мови - українська та російська [27, 4].
Члени молодої "Просвіти" розповсюджують книжки, вивчають духовну спадщину народу. Молоді просвітяни організовують концерти, екскурсії по Києву та по Україні, зустрічі з видатними людьми, конкурси на кращого викладача і на кращу кафедру університету, оформляють і оновлюють стенди, зокрема "Календар нашого народу", "Поточна інформація" тощо, а також - галереї (наприклад, "Відомі українці"), готують матеріали для вузівських газет, де висвічують ставлення студентів до навчання, української мови і культури тощо. Вузівським осередкам "Просвіти" небайдужа проблема впровадження української мови у навчальний процес ВНЗ України. Студенти українських вузів вважають, що в Україні має діяти єдина система освіти і єдині освітні стандарти [10, 4]. Осередки "Просвіти" неодноразово виступали проти зменшення тижневого навантаження студентів ВНЗ України за рахунок скорочення вивчення курсів історії української і зарубіжної культури та української мови. Вони занепокоєні тим, що українська мова повільно впроваджується у ВНЗ України, і впевнені в тому, що "таке ставлення до вивчення української мови, історії України і української культури у ВНЗ призведе до того, що національна культура піде у небуття, а людина перетвориться на манкурта, розірваного у своїй свідомості і поведінці".
Просвітяни переконані, що вивчення цих предметів, а також сучасної української літератури в її найкращих виявах з інтегрованим підсумковим державним іспитом, може забезпечити виконання тих завдань, які стоять перед освітою сьогодні, тобто вивчення цих предметів у вищій школі сформувало б свідомих високоосвічених громадян України, бо від мовного розвитку, від знання власної історії і культури великою мірою залежить ставлення інтелігенції до свого народу та його майбутнього [15]. Члени молодої "Просвіти" вважають, що вивчення української мови у ВНЗ України має бути обов'язковим для всіх українців, в тому числі і для російськомовних та представників інших національностей, які живуть на цій землі. Вони впевнені в тому, що ті громадяни, які закінчують середні навчальні заклади або вступають до ВНЗ України, повинні обов'язково скласти іспит з української мови. Після закінчення ВНЗ студенти, на думку просвітян, мають скласти комплексний державний іспит з української мови, новітньої української літератури, історії України та української культури в обсязі, визначеному державними освітніми програмами. Молодих просвітян турбує те, що незалежна і суверенна Україна ще й досі користується старим Законом про мови. На їх думку, його вже давно належить

 
 

Цікаве

Загрузка...