WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Проблема природи в системі українознавства - Реферат

Проблема природи в системі українознавства - Реферат

цієї упорядкованості нашим уявленням про Природу. Існує усвідомлення, що людина виявляє красу в природних явищах, сприймаючи їх як "творіння Природи", і наділяє явища Природи критеріями своїх особистих творчих здібностей та категоріями своєї творчої діяльності. Природні еволюційні зміни завжди були рушійною силою ґенези усього живого і неживого на Планеті. Еволюційна адаптованість - це постійний конкурсний відбір серед великого розмаїття природних варіацій, а також комплекс випадковостей та необхідностей: еволюція - неочікувана необхідність з двома визначальними процесами. В результаті першого процесу екологічна пластичність до умов довкілля зростає, цей процес є відображенням змін середовища існування; результат другого - видотворення або розщеплювання виду, цей процес є джерелом розмаїття органічного світу. Наприклад, прадавня людина не мала тих расових, а згодом і психоетнічних особливостей, які утворилися у процесі інтенсивного розселення та адаптації. Ще приклад - поширення квіткових рослин, які виникли в Папеомалайзії, а зараз в великому розмаїтті володіють усією Планетою. Яка вражаюча зовнішня подібність між папоротями, саговниками та пальмами?! І при тому - яка велика відстань поміж ними на еволюційних щаблях природної ґенези Планети! Проте існують види рослин, які належать до однієї ботанічної родини, а знаходяться в абсолютно віддалених регіонах, наприклад, родина орхідних, більшість її видів росте в тропічних регіонах у вигляді епіфітів на деревах, є декілька орхідей і у нас, але з іншим способом існування, тому живуть вони як наземні види.
На якому б ступені еволюційного розвитку не знаходились живі організми, вони успішно функціонують лише у вигляді певних модифікацій, проте, неодмінно треба зважити, що це не "законсервовані" зібрання статичних рис. Ці модифікації є динамічними структурами конкретних життєвих форм, які є еталонними для існування в певних регіонах Планети, вони увесь час екологічно спеціалізовано вдосконалюються. Наприклад ірбіс (сніговий барс - Рапіпега ипсіа), хоча і окремий вид, проте він є лише генетичне адаптаційною варіацією спільного роду пантер, представники якого існують в теплих регіонах, але генетично вони приадаптовані і до низьких і до високих температур. Саме приадаптованість до низьких температур сприяла розселенню ірбіса в Гімалаях з певного часу після виникнення цих гір, і вже за рахунок зростання адаптаційних можливостей, в процесі еволюції він зайняв свою високогірну еволюційну нішу, поширившись від Гімалаїв до Алтая. Інші варіації, преадаптовані до значно інших умов, адаптувалися, еволюційно вдосконалилися і, наприклад, леопард (пантера - Рапіпега рагсіиз) поширився в Південній Азії. Великі кішки жили свого часу і на теренах України, проте еволюційно закріпитися не змогли.
В певні періоди формування відбувалися спалахи виникнення різноманітних життєвих форм усіляких модифікацій. Під час такого значного збільшення розмаїття в ранні періоди ґенези Планети, наприклад, на початку Кембрію в тваринному світі з'явилося декілька різноманітних планів побудови, кожен з яких був адаптованим до певного способу існування (1). Багато з них виявилися приадаптованими до майбутніх умов довкілля і вони достатньо поширились, інші ж або масово вимерли, або перейшли на стадію поступової деградації. Проте слід обов'язково зауважити, що ані Земна куля уся або якась її частина не були перенаселені тваринами в одну якусь епоху і порожні в іншу, і не було якихось екологічних ніш, які б тривалий час лишались порожніми. Завжди (крім малотривалих періодів) існували травоїдні і хижаки, великі форми і мілкі тощо, але усі вони завжди були у певному співвідношенні один з одним. В сучасній фауні спостерігається та сама рівність: фауна кожного материка відповідає його площі та клімату, існує раціональне, природне співвідношення рослиноїдних та хижаків - це не може бути випадковим (П. Дж. Дарлінгтон)
Для науковців завжди було дивним, чому, наприклад, на Британських островах постійно живе лише 60 різновидів метеликів, а на Новій Гвінеї - майже 1000? Або чому харчові ланцюги складаються всього з 3 - 4 ланок (рослина - рослиноїдна тварина - хижак першої групи - хижак другої групи), нерахуючись з великою різницею в кількості енергії, яка перетікає через них, та в фізичних особливостях істот, які складають ці природні ланцюги? Ці питання потрібні для розуміння потреб Природи і компетентного вирішення питань охорони довкілля та бережливого користування природними ресурсами не в абстрактному просторі, а на Україні.
В еволюції людства існує унікальний процес, притаманний виключно людині, - культурна еволюція, і це значно коротший процес, ніж природна еволюція; він тим досконаліший, чим суттєвіші засоби комунікації. Подібність людських спільнот в різних регіонах є результатом спільного генетичного зародження та біологічної еволюції. Ідентичність міфів свідчить не про перебирання традицій і моделі творення світу одним народом у іншого, а конвергенцією, подібністю умов існування та схожістю адаптативної ґенези. Це може виступати як свідчення споріднених груп людських спільнот (метапсихоетнічних угрупувань) за своїми геопсихічними ознаками і ставленням до довкілля, до живого, до Природи, господарський устрій є однією із складових цього комплексу.
Людина еколого-психічно адаптовувалась до усього того комплексу умов, який їй запропонувало природне довкілля конкретного регіону. Це зовнішній вигляд регіону, його клімат, відсутність певних хвороб, сировина для харчування. Вживаючись в існуюче природне довкілля, людський організм істотно переформувався зовні та зсередини, а фізіолого-біохімічні процеси в самому організмі істотно впливали на мозкову діяльність, яка формувала комунікативну систему і закладала підсвідоме. Фізіолого-біохімічні ж процеси людського організму безпосередньо залежні від традиційного харчування (5; 6). Наприклад "Літопис Руський", коли характеризує племена, які складали Київську імперію, щоби наголосити на нікчемності деяких, пише, що "їли все нечисте" вони. Таким саме чином визначали варварів і семіти (юдеї, араби, а зараз ісламісти) - це ті, хто споживає свинину, або п'є вино, для китайців - ті, що споживають кисле молоко, для декого - ті, хто їсть ящірок, собак, або тухлі яйця тощо. Для коровичів - хто споживає м'ясо корів та теляток - бридка потвора. Перехід мозку у новий режим функціонування - є результатом нової дії довкілля і харчування. Відповідно починає в іншому режимі діяти і людська спільнота, адаптуючись до нових умов і поступово формуючи нову психологію етносу, долаючи певні фази дестабілізації. Чим суспільство свідоміше, чим воно скерованіше на спільні пріоритети етносу, тим спільнота оптимальніше відбуде періоди нестабільності, не втративши своєї геополітичної особливості та психоетнічної унікальності (7).
Анна Київська - майбутня королева Франції, приїхавши до нової і для неї дикоїзахідноєвропейської країни, привезла із собою духовну книгу "Євангеліє" та "Травник" для лікувального використання, і вони їй гарно прислужилися, бо везла їх

 
 

Цікаве

Загрузка...