WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Придністровська молдавська республіка - Реферат

Придністровська молдавська республіка - Реферат

громадянство" дав можливість жителямПридністров'я мати подвійне громадянство.
У законі "Про освіту" усім гарантовано безкоштовну обов'язкову шкільну освіту і безкоштовне навчання в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах за конкурсом.
Жити у Придністров'ї стало легше. Але цим усе це не закінчилося.
На місцях почали створюватися товариства української культури. У цей час такі товариства діють у всіх містах Республіки. У грудні 1991 року була створена Республіканська громадська організація Союз українців Придністров'я, що об'єднала всі місцеві товариства і переважну більшість українців Республіки. Головною метою створення Союзу українців Придністров'я було визначено об'єднання зусиль усіх українців Придністров'я для відродження і розвитку своєї рідної культури, мови, національної освіти, звичаїв, традицій, вивчення власної історії та історії своєї етнічної Батьківщини-України, налагодження культурних, економічних й інших зв'язків з українцями інших країн.
Але на цьому програма відродження української культури не закінчилась. Була розроблена й почала впроваджуватися в життя спеціальна програма відродження. Крім вищезгаданих завдань у програмі передбачено, що діяльність товариств на місцях і Союзу українців у цілому направляється так само на зміцнення миру і дружби, довіри і взаєморозуміння, глибокої поваги до мови, культури людей інших національностей.
Події 1990 - 1992 років, війна на землі Придністров'я не дали можливості виконати намічену програму в повному обсязі й у встановлені терміни. Проте планомірна робота з відродження української культури у Придністров'ї почалась.
Основними напрямками цієї роботи були:
- створення законодавчої й іншої нормативної бази;
- заходи в галузі освіти;
- заходи в розвитку культури;
- заходи громадських організацій українців.
Крім цього, 12 лютого 1992 року було видано Указ Президента Придністровської Молдавської Республіки І.Н.Смірнова "Про заходи для забезпечення розвитку української національної культури і освіти, задоволення соціальних нестатків українського населення Придністровської Молдавської Республіки."
Проте виникло багато проблем, одною з яких була нестача підручників, надрукованих українською мовою. Місцеві органи влади почали впроваджувати вивчення української мови в дитячих дошкільних установах, організовуючи російсько-українські; а потім і українські групи дітей. Наступним етапом є введення факультативного вивчення української мови і літератури в ряді міських і сільських шкіл. На сьогоднішній день факультативне вивчають українську мову та літературу 496 учнів у містах Тирасполі, Дубоссари, селищах Кам'янка і Слободзея. Ужитими заходами вдалося відкрити 35 класів, де викладання всіх предметів проводиться українською мовою. Утому числі у місті Рибниця відкрита перша у Придністров'ї українська середня школа. І це лише початок!
Багато дітей, закінчуючи середню школу, виявляють бажання навчатися у вищих навчальних закладах України. Та для цього необхідно знати українську мову. У Тирасполі з цією метою був створений Республіканський теоретичний ліцей. Ліцей має договірні відношення з вузами України.
Розширення вивчення української мови та літератури і викладання спеціальних дисциплін рідною мовою гальмується гострою нестачею кадрів. З метою розв'язання цієї складної проблеми розпочато ряд практичних кроків. Зокрема, у Тираспольському державному університеті імені Т.Г.Шевченка відкрита кафедра української мови та літератури. У ряді випадків з України по окремій домовленості прибувають учителі для тимчасової роботи в школах Придністров'я.
Розпочата робота з поповненням бібліотечних фондів літературою українською мовою, проводяться виставки українських художників і реклама їхніх творів. Немаловажним у відродженні української культури в Придністров'ї є й організація українських редакцій на республіканському телебаченні і радіо. Передачі ці транслюються не тільки на території Придністров'я, а і на території Республіки Молдова й України. У Придністров'ї видається газета українською мовою "Гомін", що поширюється по всіх містах і районах Республіки.
Але не завжди Україна допомагала Придністров'ю. Як писав американський професор Семюель Хантінгтон: "Тільки Росія і Україна в 1992 році не зрозуміли, чи не захотіли зрозуміти, що це - кордон православно-слов'янської цивілізації, їхній спільний кордон. І кинули Придністров'я."
На думку Єфіма Вершина "Після того, як Придністров'я перемогло у війні з Молдовою, люди зрозуміли, що вони не потрібні Україні, яка у саму тяжку мить кинула їх..."'
Отже, ми бачимо, що існують і різні реалії, і різні погляди.
Проблеми, пов'язані з занепадом освіти рідною мовою, не могли не позначитися і на національній культурі українців Придністров'я. Для виправлення перекосів, що мали місце, відповідно до згаданого Указу Президента Придністровської Молдавської Республіки, а також на виконання законів, що регулюють культурну діяльність, було зроблено ряд конкретних практичних кроків. Зокрема, у Придністров'ї щорічно святкуються дні слов'янської культури і писемності, проводяться Шевченківські дні. Чимало зроблено для відродження народних українських звичаїв, традицій. Знайшла застосування цікава практика організацій українських заходів, під час проведення тих або інших свят республіканського та місцевого масштабу. На цих "подвір'ях" представлені вироби народних умільців, блюда української кухні, виступи учасників художньої самодіяльності. Жоден концерт не проходить без включення у програму українських пісень, танців.
Висновок
Минуле українців дуже тяжке, але й сьогодення не краще. Не дивлячись на це, українці Придністров'я залишилися українцями. І в наші часи вони зберегли звичаї, мову, культуру своїх пращурів. І хоч ці обряди і виконуються не з точністю, але все ж таки виконуються. Коли наш класний керівник Ольга Василівна Жилінська їздила у Придністров'я, діти показали, що вони вивчають історію своїх пращурів. Ці люди мріють, щоб Придністров'я приєдналося до України, але оскільки на цій землі живуть і люди інших національностей, поки це неможливо. Українці Придністров'я могли б про це забути, сказати: "Неможливо, то й неможливо!"
Але народний характер складається з якостей природжених і вихованих культурою. Ніяка культура не в силі знищити природжених якостей народу, на якій би території він не жив. Кожен народ намагається зберегти свою культуру, хоча проживаючи не на батьківщині, він може доповнити свою національну культуру звичаями і традиціями території проживання, вбираючи все найкраще.
Ми повинні підтримувати зв'язки з українцями Придністров'я, що ми і робимо.
Література
1. Пономарьов "Історія української діаспори".
2. В. Антонович "Моя сповідь".
3. Газета "Український форум" ("Брат братові руку подає" за 23.11.2000).
4. В.Г.Графский "Всеобщая история права и государства".

 
 

Цікаве

Загрузка...