WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Придністровська молдавська республіка - Реферат

Придністровська молдавська республіка - Реферат


Реферат
не тему:
Придністровська молдавська республіка
Вступ
Багато століть існує українська нація. Як і всі народи на землі, ми маємо свою релігію, свої звичаї, мову, культуру. А як же щодо українців, які живуть не в Україні, невже вони забули, де їх коріння? Я точно знаю, що ні! Деякі з них поїхали на іншу землю у пошуках кращої долі, а деяких просто змушували обставини. Але вони і там залишаються українцями і не забувають звідки вони родом. Тоді постає питання, а чи не хочуть вони повернутися в Україну? На жаль, багато з них не мають можливості або й не хочуть цього робити.
Такими є українці Придністров'я. Протягом багатьох років ми вивчали історію української діаспори цього регіону. Ми знаємо, що раніше Україна не цікавилася Придністров'ям, але у наші часи починають встановлюватися зв'язки з цими людьми. І наша школа не залишилася осторонь. У березні 2001 року спеціалізована школа № 323 була прийнята в асоціацію шкіл ЮНЕСКО. Між директором однієї з шкіл Придністров'я (а саме села Катеринівка) і директором нашої школи був підписаний договір про співпрацю. Діти нашого класу переписуються з дітьми із Придністров'я, які приїжджали до нас, а ми збираємося до них. Наш класний керівник Ольга Василівна їздила туди. Повернувшись, вона розповіла нам, що у Катеринівській середній школі навчається 240 учнів. Школа з російською мовою навчання, хоча село українське. Наша школа подарувала школі підручники з української й англійської мови.
Життя розкидало українців по всій землі. На території Придністров'я живе багато українців, але немає жодної української школи. Радує те, що українці Придністров'я зрозуміли, що втрачають свої звичаї, свою культуру. На рівні району створено програму "Мій край".
Щоб були собою, а не придатком до когось, щоб не забути свою культуру, науку, потрібно насамперед відродити мову. Це і намагаються зробити українці Придністров'я.
Минуле Придністров'я дуже тяжке, а особливо тяжко українцям, які живуть на цій території. Адже їхні права постійно ущемлювалися. Це траплялося тому, що Придністров'я належало до різних держав. Підписуючи у 1922 році Союзний договір, Україна взяла на себе визначені політичні зобов'язання по захисту прав своїх громадян, що проживають у Придністров'ї, але вже в 1924 за рішенням Союзних органів тут була створена Молдавська Автономна Республіка. Отже, українці могли забути про приєднання Придністров'я до України. Всі думали, що гірше вже нікуди. Але у 1940 році з метою приєднання Бессарабії до СРСР була створена Молдавська ССР, куди ввійшло і Придністров'я. З розпадом Союзу ССР Придністров'я остаточно було відірвано від своєї Батьківщини - України, і опинилось у складі нової держави - Республіки Молдова. Слід зазначити, що всі ці дії проводилися без з'ясування й усупереч волі населення. Але це ще було нічого, порівняно з тим, що чекало українців Придністров'я у майбутньому, адже до шістдесятих років усі ці дії хоча б не супроводжувались іншими обмеженнями прав
людини. У всіх населених пунктах було достатньо шкіл, інших навчальних закладів, де викладання всіх предметів велося українською мовою.
Але у 1962 - 1965 роках відбулося найгірше, що можна було тільки очікувати. Адміністративним, силовим методом у всіх українських навчальних закладах викладання всіх предметів було переведено на російську мову. Зі шкільних програм була вилучена можливість вивчати свою рідну мову навіть факультативне. Учителів змушували переучуватися, а учнів - пристосовуватися. Навіть у наш час можна зустріти ситуацію, коли на вулиці діти розмовляють українською мовою, а переступають поріг школи і змушені вивчати всі предмети російською мовою.
Дуже тяжкою сторінкою в історії як українців, так і інших народів Придністров'я були події 1990 - 1992 років. Це була війна між Придністров'ям і Молдовою, результатом якої стало фактичне від'єднання Придністров'я від українства.
Це були дуже тяжкі часи. Але зараз важливо зрозуміти причини цієї війни. Адже той, хто бачив обличчя людей, які з палицями йшли під кулі, не міг не запитати себе: за що ці люди воюють і хто міг штовхнути на самогубство? Я особисто цього не бачила, але цікавлюсь цим питанням. Адже зрозуміло, що ніяка влада чи людина зробити цього не може. На це запитання існує дві відповіді. Перша ховається далеко у минулому.
Коли російські війська після декількох битв з Османською Портою в кінці вісімнадцятого сторіччя стали на берегах Дністра, то таким чином приєднали до Росії територію між Дністром і Бугом, чим визначили кордон, який відокремлював увесь православний слов'янський світ від держав Західної Європи. Саме тоді придністровському регіонові доручили обов'язки захищати культуру східнослов'янського світу. Тому, коли десять років тому виникла загроза українській культурі у Придністров'ї, люди не витримали. Адже початок 90-х років ознаменувався оголошенням на території колишньої Молдавської ССР нової держави й впровадженням румунської мови з латинською графікою. Отут уже місця не стало не тільки українській, а і російській мові і, природно, культурі цих двох націй. Тут і заховалася перша відповідь на запитання: за що воювали придністровці.
Друга відповідь також захована у минулому. Справа в тому, що цивілізаційний кордон, як задумала Катерина II, повинні були обслуговувати люди різних національностей. Як вона наказала, на території Придністров'я були побудовані населені пункти для українців, росіян, вірмен та ін. А отже представники кожної з націй прагнули, щоб на цій території переважала їхня культура.
Вже вісім років тривають переговори між Придністров'ям і Молдовою. Були підписані десятки договорів, але все ж таки, поки що, це ні до чого не призвело.
Через те, що у навчальних закладах заборонили українську мову, відбувся різкий занепад саме української культурм і самобутності. Стали забуватися народні традиції, національні пісні, танці і т.д. Перед молодою Придністровською Республікою, створеною волею народу у 1990 році, стало непросте завдання не тільки не допустити національної ворожнечі, а й відродити загублене в галузі культури для людей усіх національностей, що проживають у Придністров'ї.
Основні національності Придністров'я: молдавани - 40 %, українці - 28 %, росіяни - 25 %.
З огляду на це, і в нині діючій Конституції Придністровської Молдавської Республіки люди всіх національностей, що проживають на цій території, були визнані рівноправними. Для створення юридичної основи даній Конституційній нормі в Республіці були прийняті закони: "Про освіту" (квітень 1994 р.), "Про громадянство" (серпень 1992 р.), "Про мови" (квітень 1992 р.), "Про бібліотечну справу" (лютий 1997 р.), "Про культуру" (березень 1997 р.), "Про охорону та використання пам'ятників археології і культури" (грудень 1997 р.)
Закон "Про мови" проголосив державними і рівноправними у всіх сферах життєдіяльності молдавську, російську й українську мови.
Закон "Про

 
 

Цікаве

Загрузка...