WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Острозька академія в історії української освіти та культури - Реферат

Острозька академія в історії української освіти та культури - Реферат

більмазького фільварку (окраїна Острога), а також із Завидова та Борисова (під Острогом) й суразьких володінь виконувалися різні повинності, відповідно до "фундушу і листовного надання від світлої пам'яті князя його милості небощика старого (тобто В.-К. кн. Острозького, який помер 1608 - авт.) з оренди суразької на школу Острозьку". Можна припустити, аналізуючи цей документ та залучаючи інші свідчення, що припинення надання підтримки і субсидій Академії після смертікн. В.-К. Острозького призвело до згортання її діяльності. Висококваліфіковані викладачі-чужоземці вже не мали змоги приїжджати до Острога. Почав розпадатися літературно-публіцистичний гурток, згортала свою діяльність друкарня. Цей процес, однак, тривав майже 10 років і близько 1636 ОА припинила своє існування. Однак Острозька академія є унікальним феноменом, який жодною мірою не можна замикати в хронологічних межах його існування. Декілька десятиліть ЇЇ фізичного існування (1576 - 1636) не вичерпують її духовної присутності в національній свідомості українців. Вироблена в Острозі система шкільництва не зникла безслідно. Сформований власне тут тип національного вищого навчального закладу православного спрямування - слов'яно-греко-латинська академія - був перенесений до Києва і дав імпульс відкриттю Києво-Могилянської академії, звідки поширився до Молдавії та Москви. У тому, що Київ перейняв естафету українського вищого шкільництва, була закономірність. Саме завдяки "острожанам" близько 1615 (у час поступового занепаду Академії) тут витворилися два культурно-освітні осередки - братство зі школою та літературно-перекладацький гурток з друкарнею при Печерській лаврі. До їх становлення, зокрема, доклали зусиль Іов Борецький, перший ректор братської школи, та лаврський архімандрит Єлисей Плетенецький. Вже на їх основі Петро Могила у 1632 зміг заснувати Київську Академію.
Історія ОА - це багатющий джерельний матеріал для філософів, істориків, психологів, педагогів, це - монографії та дисертації подвижницько-просвітницької діяльності вчених-українців, що міцно заклали підвалини національної вищої школи. Починаючи з 20-х років XVII ст., протягом наступних століть уряди іноземних держав, до складу яких входив Острог, та їх керівні стани робили все можливе для того, щоб перетворити один із найбільших українських політичних, економічних та культурних центрів у провінційне містечко. Попри те, що це їм значною мірою вдалося, Острог зберіг своє національно-культурне значення. Сюди як в "український Єрусалим" їздили видатні українці І.Мазепа, Т.Шевченко, М.Костомаров, П.Куліш, І.Нечуй-Левицький, М.Коцюбинський. Тут отримали освіту академік А.Кримський, І.Огієнко (майбутній митрополит Іларіон), генерал-хорунжий УНР Л.Ступницький та ін. Острог подарував Україні і світові значні досягнення в галузі медицини. Символічно продовжуючи починання Яна Лятоша, лікар М.Філончиков вперше у світовій практиці для обробки ран застосував йод (1904), що дістало свою спеціальну назву в медицині як "метод Філончикова". Прославився і лікар П.Паславський, який першим в Україні видалив зоб (1906).
Хроніка відродження Острозької академії в незалежній Україні починається у 1994 році з Указу Президента України Л.Кравчука. Завдяки наступним указам Президента України Л.Кучми розбудова Острозької академії набрала нового розвороту. У жовтні 2000 року Острозька академія отримала статус національного університету.
Структура Острозької академії сьогодні включає чотири факультети: правничий, економічний, гуманітарний (культурологія, політологія, документознавство та інформаційна діяльність, історія), іноземної філології. Університет надає освіту за трьома освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр, спеціаліст, магістр. В університеті діють магістерські програми з історії, культури, фінансів та права. З 2000 року діє стаціонарна аспірантура зі спеціальності 07.00.01 - Історія України; разова - зі спеціальностей 09.00.11 - Релігієзнавство, 19.00.07 - Педагогічна та вікова психологія.
В аудиторіях Острозької академії нерідко можна побачити молодих людей, одягнених у військову форму. Ці "вояки" - ліцеїсти Острозького обласного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою, заснованого при університеті рік тому. Більшість вихованців - це діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з багатодітних та бідних сімей. За цей час хлопці помітно зросли і змужніли, а 1 вересня 2002 року вже друга когорта юнаків поповнила стрій майбутніх офіцерів української армії.
Національний університет "Острозька академія" стає помітним науковим осередком. Тут діють Центр вивчення спадщини Острозької академії, Інститут соціальних досліджень ; Острозький осередок Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського; Інститут досліджень української діаспори; Острозький осередок Українського Історичного Товариства (центр знаходиться в місті Кент (США), голова - професор Любомир Винар). У Національному університеті "Острозька академія" відбуваються численні міжнародні, всеукраїнські, регіональні наукові конференції, проблематика яких досить широка. Починаючи з 1995 року, традиційним стало проведення щорічної Міжнародної конференції "Виховання молодого покоління на принципах християнської моралі в процесі духовного відродження України". Практичним втіленням її напрацювань стало відкриття на базі університету центру підготовки вчителів християнської етики, а також опубліковано 6 збірників матеріалів Міжнародної конференції "Виховання молодого покоління на принципах християнської моралі в процесі духовного відродження України".
Редакційно-видавничий відділ університету включено до Міжнародного каталогу кращих видавництв України. Енциклопедія "Острозька Академія ХVІ - ХVІІ ст." - це видання, визнане переможцем у номінації "Краща книга на рубежі нового тисячоліття" на Міжнародній виставці-ярмарку "Книжковий сад - 2001". Книга П.М.Кулаковського "Канцелярія руська Волинської метрики. 1569 - 1673 рр." була удостоєна диплома 2-го ступеня конкурсу "Кращі видавництва нової доби" у номінації "Обрії рідного краю" на 2-й Міжнародній спеціалізованій виставці-ярмарку "Книжковий сад - 2002". Результатом спільної праці студентів, аспірантів та науковців університету стала книга "Острозькі просвітники ХVII - ХХ ст." про видатних особистостей, діяльність яких була пов'язана із Острогом. Серед монографій, виданих університетом, праці Пасічника І.Д. "Психологія поетапного формування операційних структур систематизації" , Глускіна В.В. "У глибинах мудрості", Попелюшка В.О. " Предмет доказування в кримінальному процесі" та ін. Серед останніх видань, які вийшли з друку у РВВ під грифом Міністерства освіти і науки, - підручник "Математика (лекції для студентів-економістів)" Пасічник Я.А.,

 
 

Цікаве

Загрузка...