WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Основні аспекти розвитку освіти в умовах гуцульського регіону Чернівеччини - Реферат

Основні аспекти розвитку освіти в умовах гуцульського регіону Чернівеччини - Реферат


Реферат
не тему:
Основні аспекти розвитку освіти в умовах гуцульського регіону Чернівеччини
Роки незалежності Української держави виявили неабиякі потенційні сили нашого народу. Незважаючи на різного роду негаразди, а часом і катаклізми, що раз у раз супроводжували українство в його намаганнях скинути з себе тоталітарний тягар минулого, нам вдалося, здається, вийти на перспективні, демократичні шляхи розвитку. І не остання роль у цьому належить нашій освіті, зокрема українському шкільництву. Можна без перебільшення сказати, що освіта, школа впродовж усього часу, з першого дня незалежності, залишалася в українському розбурханому суспільстві чи не єдиною інституцією, що характеризувалася стабільністю, поступовістю і передбачуваністю. Героїчні зусилля - і це справді так - українського вчительства навіть в умовах гострої фінансово-економічної кризи дали втішні плоди. Система оновлюючих, реформаторських заходів МОН України, місцевих управлінських структур, продиктована необхідністю оновлення української освіти, помножена на ентузіазм учителів і вихователів зумовила якісний злам у розвитку нашої школи. І хоча й зараз можемо говорити про чимало невирішених проблем освітньої галузі, особливо, якщо це стосується фінансово-матеріального стану, ми все ж з оптимізмом дивимося у майбутнє.
Кажуть, під лежачий камінь вода не тече. І це насправді так. Адже проблеми гуцульської школи, їх успішне розв'язання навряд чи здійснились би хоча б у такому стані й обсязі, як зараз, коли б не педагоги-ентузіасти, які щиро вболівають за розвиток освіти в Україні і зокрема в Гуцульському краї.
Перш ніж перейти до розгляду стану справ і перспектив розвитку гуцульської школи на Чернівеччині, хотілося б коротко, хоча б пунктирне окреслити здобутки, а також торкнутися невирішених проблем сучасної школи в Українській Буковині загалом.
Зважаючи на те, що Чернівецька область поліетнічна за своїм складом, мусимо дбати про міжнаціональну злагоду. А досягти цього можна тільки через створення оптимальних умов для забезпечення конституційних прав представників не тільки українського, а й інших етносів, що проживають у межах Чернівецької області. Адже традиційна міжнаціональна злагода є не тільки найціннішим спадком, що характеризує зусилля багатьох попередніх поколінь. Вона є суттєвою передумовою розв'язання всіх інших актуальних потреб, які стосуються жителів краю, незалежно від їхнього національного походження. Насамперед це проблема освітньої галузі.
За роки державної незалежності України в краї відбулися досить вагомі зміни в загальній і мовній мережі середньої освіти. Загальна і мовна мережа як шкіл, так і дошкілля враховує національний склад населення, його мовно-культурні потреби, традиції тощо.
Якщо в 1995 році в області функціонували 452 загальноосвітні школи, у т.ч. 329 - з українською мовою навчання, 87 - румунською, 4 - російською, 32 - змішані (25 - з українською і російською мовами, 5 - українською і румунською, 2 - українською, румунською і російською), то вже у 2001 році загальна кількість шкіл - 458, у т.ч. 355 - українськомовні, 87 - румунськомовні, 2 - російськомовні, 14 - змішані (з українською і російською - 9, українською і румунською - 4, українською, румунською і російською мовами - 1).
Мовна мережа враховує побажання батьків, нахили та інтереси учнів. Динаміка наступна: якщо у 1995 році українською мовою навчалися 78,1% учнів, румунською - 17,0%, російською - 4,9%, то у 2001 році українською - 81,3%, румунською - 17,3%, російською - 1,4%.
Освітяни краю не втратили здатності бачити свій завтрашній день, переймати досвід життя попередніх поколінь, підтримують і розвивають славні традиції своїх попередників.
Зараз в області налічується 869 закладів освіти всіх типів і форм власності. У них навчаються і виховуються 238 тис. дітей дошкільного і шкільного віку, студентів, працює понад 40 тис. педагогічного та адміністративно-господарського персоналу.
Із загальної кількості шкіл 60 - початкові, 124 - неповні середні, 264 - середні, 15 - гімназії, 10 - ліцеї, 2 - навчально-виховні комплекси, 11 - школи-сади, у т.ч. 15 - школи-інтернати, Оршовецький дитячий будинок та інші.
В області 26 закладів позашкільного навчання і виховання, у т.ч. Центр творчості дітей та молоді "Юність Буковини", 15 ДЮСШ. У м. Чернівцях і всіх 11-ти сільських районах працюють будинки школяра. Гуртками, клубами, студіями, секціями охоплено 25% дітей шкільного віку.
Загальна чисельність педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів - 11233, у т.ч. з вищою освітою - 9198(80,8%), неповною вищою - 319 (2,4%), середньою спеціальною - 1616 (14,8 ).
Мають кваліфікаційні категорії: спеціаліст вищої категорії - 3033 (27%), першої категорії - 2508 (22,3%), другої категорії - 1114 (9,9%), спеціаліст - 1558(13,8%).
Заслужених вчителів України - 22. Заслужених працівників освіти України - 19. Відмінників освіти України - 2651, 205 кращих педагогів нагороджено премією облдержадміністрації ім. Омеляна Поповича.
У минулому навчальному році функціонувало 257 дитячих дошкільних закладів. У них виховувалося 1834 дітей дошкільного віку, або 25 % їх загальної кількості. У сільській місцевості, крім того, функціонували 33 сезонні дошкільні заклади. Понад 2 тис. дітей дошкільного віку навчалися в групах з короткотривалим перебуванням при загальноосвітніх школах.
На території області розміщено 15 професійно-технічних навчальних закладів. З них 3 - вищі; вище професійне училище № 3 швейного профілю, вище професійне художнє училище № 5 художньо-реставраційного та деревообробного профілів, вище професійно-технічне училище № 24 сільськогосподарського профілю.
У м. Чернівцях розташовані 10 училищ, у сільській місцевості - 5. Загальний учнівський контингент - 7,4 тис. Навчання здійснюється за 56-ма сучасними складними суміщеними професіями.
У краї налічується 18 вищих навчальних закладів І - ІІ рівнів акредитації, у них студентів - 12995.
Вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації - 11, студентів - 20814. Серед них - Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича (12635 студентів), Буковинська державна медична академія (2601 студент), Буковинський державний фінансово-економічний інститут (1268 студентів). Професорсько-викладацький склад вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації налічує 2605 осіб, у т.ч. академіків - 2, докторів наук - 15, кандидатів наук - 889.
У системі управління освіти й науки облдержадміністрації працюють: обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, інформаційно-функціональна лабораторія, обласний науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи, обласна психолого-медико-педагогічна

 
 

Цікаве

Загрузка...