WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат

Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат

української мови та літератури", "Гуцульщинознавство в позашкіллі". У 2004/2005 н.р. вивчався досвід з проблеми викладання українознавства у справі національного виховання засобами декоративно-прикладного та вжиткового мистецтва Вижницького ЗНЗ закладу-інтернату І - ІІІ ст. ім.Н.Яремчука (директор М.Герилюк). Результати його вивчення надруковані в газеті "Директор школи" (видавництво "Шкільний світ"). При школі працює Мала дитяча художня академія.
У листопаді на базі Мілієвського ЗНЗ Вижницького району відбувся семінар учителів українознавства, заступників директорів шкіл з виховної роботи на тему: "Духовне виховання учнів на кращих прикладах творчих особистостей Гуцульщини", присвячений 115-річчю з дня народження поета Дмитра Загула. Вивчається досвід вчительки Довгопільського ЗНЗ Путильського району С. Зюбак з проблеми "Використання елементів гуцульщинознавства на уроках українознавства". Заслуговує на увагу досвід роботи з курсу україно(гуцульщино)знавство педагогічних колективівВижницького району. З метою збереження регіональної самобутності Гуцульщини, максимального наближення освіти до життя району, виховання учнів на кращих традиціях народної педагогіки, культури, мистецтва, у Вижницькому районі з ініціативи ОІППО проведено семінар учителів українознавства "Гуцульщинознавство у змісті, формах, методах навчання і виховання учнівської молоді".
При РМК створено методичне об'єднання вчителів українознавства, яке сприяє впровадженню різних форм і методів роботи зі школярами.
У районі працюють музеї-кімнати, кабінети українознавства, які використовуються у навчально-виховному процесі. Так, уже 15 років на базі Мілієвського ЗНЗ І-ІІІ ст. проводиться вручення Премії ім. Д.Загула поетам, письменникам, літературознавцям, що сприяє пропаганді духовної культури рідного краю серед учнівської молоді.
Відділом освіти, спільно з В.Лаппо, аспірантом кафедри теорії та методики дошкільної освіти Прикарпатського національного університету ім.Василя Стефаника, проводиться впровадження результатів дисертаційного дослідження В.В.Лаппо "Етнічна соціалізація старших дошкільників засобами гуцульської родинно-побутової культури" на базі Берегометського ДНЗ № 1, Виженського ДНЗ, Банилівського ДНЗ.
Традиційними в районі стали зльоти творчої учнівської молоді Гуцульщини. На базі Вижницької школи-інтернату функціонує Мала дитяча художня академія, де учні школи займаються в гуртках декоративно-прикладного мистецтва.
Учні ЗНЗ району беруть активну участь у конкурсах науково-дослідних робіт з українознавства. Так, учениця Вижницької ЗОШ І-ІІІ ст. Ф.Салдпур-Фікірі зайняла 1-ше місце у Всеукраїнському конкурсі з історії літератури рідного краю, представивши роботу по вивченню творчості Буковинського Соловія Ю.Федьковича. Ця робота спонукала до проведення у другому півріччі 2005/2006 н.р. районного конкурсу "Зачарований леґінь" у номінації "Література" (поезія Ю.Федьковича) та "Музика" (виконання гуцульської коломийки), в якому візьмуть участь юнаки віком від 11 до 17 років.
Учнями Іспаської ЗОШ І-ІІІ ст. під керівництвом учителя трудового навчання М.Корсун розроблено соціальний проект "Калинові обереги" (декоративно-прикладне мистецтво у творчості народних умільців села Іспас). У зборі відомостей про майстрів народної творчості села взяли участь 25 учнів школи. Матеріали оформлено у збірник "Майстри рідного краю" і систематизовано в електронному варіанті. Досвід Іспаської школи в цьому році впроваджено в усіх ЗНЗ району, і в травні 2006 р. відбувся творчий захист районного проекту "Калинові обереги".
РМК та методичне об'єднання вчителів української мови та літератури працюють над створенням районного проекту "Поетичний міст Вижниччини" (вивчення та пропаганда літератури рідного краю). Узагальнено досвід роботи вчительки українознавства, поетеси С.Яреми, автора посібника "Юні таланти гуцульського краю" (10 поетичних збірок). У всіх ЗНЗ району проведено передплату на 2006 рік на "Буковинський журнал" та журнал "Гуцульська школа". У листопаді 2005 р. відбулася VIII районна олімпіада з українознавства.
Школа має реалізувати доленосне призначення української мови - бути основним і комунікативним, інформативним і культуротворчим засобом на всіх теренах держави. Саме через мову вона повинна здійснити найважливіше суспільне замовлення - виховати патріота, для якого Україна була б "не хліб і кусень сала", а тим, чим є Франція для француза, Італія для італійця, США для американця: власною душею, початком і кінцем власної долі (А. Мокренко). Я глибоко переконаний, що тільки осмисливши минуле, пізнавши витоки своєї культури, історії, побуту, можна чіткіше зрозуміти сьогодення, усі його складні і драматичні зміни, уявити майбутнє.
Педагогічні колективи Чернівецької області висловлюються за те, що курс українознавства повинен займати особливе місце в системі навчання і виховання дітей. Він має безперечне право на існування, не може зникнути з навчальних планів, уже довів свою користь дітям, не потребує реклами. Тим більше не може сьогодні виникати питання про те, щоб курс викреслити з навчальної практики чи зменшити години на його викладання. Навпаки, ми підтверджуємо, що українознавство тільки у варіативній складовій, - це недостатньо для формування самосвідомості української дитини. Воно не повинно бути якимось фрагментарним, уривчастим, епізодичним і безсистемним курсом, викладом. Це має бути наскрізний курс від народження і аж до повноліття дитини.
Хотілося б, щоб значні педагогічні набутки, спрямовані на вирішення проблем духовного відродження засобами українознавства, не були загублені у процесі чергової переорієнтації, пошуку нових пріоритетів виховної та освітньої роботи сучасної школи.
Створені на основі положень Закону України "Про загальну середню освіту" та Концепції загальної середньої освіти (12-річна), обласні різноманітні регіональні програми, посібники і підручники з проблем навчання і виховання забезпечать сприятливі умови для розвитку особистості, формування підростаючих поколінь у дусі вірності заповітам батьків, дідів і прадідів, українському патріотизму, загальнолюдських цінностей.
Регіональні концепції нашої області накреслюють перевірені віками шляхи пізнання ідейного, духовного багатства рідного народу, визначають основи розвитку вітчизняної національної педагогіки, сприяють утвердженню багатогранного самостійного державного життя України. Всебічне і глибоке творче використання здобутків національного виховання і педагогіки минулих епох створює той ґрунт, який максимально відповідає кардинальному завданню розвитку освіти в незалежній Україні.

 
 

Цікаве

Загрузка...