WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат

Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат

уроки-захисти рефератів, уроки-конкурси. Часто вони проводяться у краєзнавчих музеях, кабінетах українознавства, в обласному музеї етнографії, архітектури і побуту.
Багато вчителів працюють над проблемою інтегрування українознавства з історією України, географією, українською мовою і літературою та іншими предметами. Змістовно й цікаво проводяться такі уроки в Острицькому ЗНЗ Новоселицького району, Глибоцькому ЗНЗ (вчителі О.Г.Нандриш, Ю.С.Коваль). Доречно зауважити, що вони відбуваються у місцевості, де живе переважно румуномовне населення. Слід відмітити, що у всіх школах з румунською мовою навчання викладається українознавство за авторською програмоюНауково-дослідного інституту українознавства Міністерства освіти і науки України. Курс українознавства дає змогу учням шкіл з румунською мовою навчання прилучитися до надбань культури нашої країни, розширює їх мовний кругозір.
З огляду на нерівні можливості учнів шкіл з державною і недержавною мовами навчання у здобутті знань про Україну, виникає потреба максимально використати тематико-змістовний курс українознавства завдяки глибокому знанню української мови.
Приємно, що нашими чернівецькими авторами, зокрема професором Н. Гуйванюк, доцентом В.Бузинською, методистом ОІППО С.Тодорюк, видано підручник з української літератури для 6 класу за новою програмою для учнів 5-12 класів. Він пропонований для учнів шкіл з мовами навчання меншин в Україні на українознавчій основі. Рекомендований Міністерством освіти і науки України, опублікований видавництвом "Світ" (м.Львів).
Треба зазначити, що абсолютно виправданим компонентом українознавства є вивчення гуцульської спадщини у школах Путильського та Вижницького районів, які мають статус гірських. Управлінням освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації затверджено заходи щодо виконання Програми духовного відродження та збереження культурної спадщини гуцулів і бойків на період до 2009 р., в яких зазначається, що:
- вивчення гуцульщинознавства у гуцульських школах Буковини здійснюється в системі засвоєння курсу "Українознавство", який практично викладається у кожній школі Путильщини та Вижниччини;
- у початковій базовій та середній школі Путильщини українознавство викладається в усіх школах, а саме: у 175 класах. 3237 учнів охоплено вивченням українознавства варіативної частини робочих навчальних планів. У школах Вижницького району в усіх класах вивчається українознавство. Цей предмет уведено в розклад уроків і є обов'язковим. Тут гуцульщинознавство теж вивчається як складова частина українознавства. Практично в усіх школах цих районів ведеться викладання гуцульщинознавства, яке інтегровано з курсом "Українознавство";
- з 1988 р. у школах Путильщини та Вижниччини застосовуються елементи "Регіональної програми з гуцульщинознавства" за редакцією педагога-краєзнавця, заслуженого працівника освіти І.Пелипейко, рекомендації якої вчителі використовують при викладанні курсу "Українознавство";
- розроблено методичні рекомендації щодо запровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів Вижницького та Путильського районів елементів гуцульщинознавства під час вивчення учнями курсу "Українознавство".
У жовтні місяці 2005 р., з метою вирішення основного завдання інтегрованого курсу україно(гуцульщино)знавство, на базі Путильського та Вижницького районів проведено семінар з українознавства на тему: "Україно(гуцульщино)знавство у змісті, формах та методах навчання і виховання учнівської молоді".
При районних методкабінетах створено методоб'єднання вчителів українознавства, які сприяють впровадженню різних форм і методів роботи з школярами, інтегрованих уроків, уроків-конференцій, уроків-зустрічей, фольклорних свят. Вчителями при вивченні україно(гуцульщино)знавства ефективно використовується навчально-методичне забезпечення кімнат, музеїв духовної та матеріальної культури рідного краю. У практику роботи загальноосвітніх шкіл, ліцеїв і гімназій уведено підготовку і захист випускних творчих робіт (матур), тематично присвячених Гуцульщині, та реалізацію концепції Науково-дослідного інституту українознавства про школу-родину.
У жовтні проведено традиційний зліт творчої учнівської молоді Гуцульщини. Переможців зльоту направлятимуть на навчання у Вижницький коледж, Косівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва.
На уроках, позакласних заходах з україно(гуцульщино)знавства вчителями використовуються такі посібники: П. Лосюк "Хрестоматія з гуцульщинознавства"; П. Лосюк "Гуцульська школа"; Ю. Федькович "Щоби знали руські діти"; О. Козьма "Народні перекази, казки рідного краю"; М. Іванюк "Хрестоматія з гуцульського "Флояра"; І.Пелипейко "Літературно-мистецька Вижниччина" (част. 1,2); Ю.Петричук "Гуцульщинознавство в українській національній школі"; П.Лосюк "Народний музей-садиба Юрія Федьковича у Путилі"; Б.Лисак "Гуцульщина літературна"; Н.Крет "Буковинський журнал"; М.Лазарук "Гуцули українських Карпат"; М.Лаврук "Педагогічні джерела"; Ф.Том'юк, Г.Вережак "Уроки українознавства в Чернівецькій області"; Т.Мінченко "Скарбниця буковинської духовності"; С.Ярема "Юні таланти гуцульського краю"; М. Одинак, О. Мажар (ОІППО) "Вивчення творчості Юрія Федьковича в початкових класах"; Т.Мінченко науковий вісник "Українознавство в Чернівецькій області" та ін.
До посібника "Українознавство в Чернівецькій області" (упорядник Т.А. Мінченко) увійшли розробки кращих уроків учителів україно(гуцульщино)знавства, до посібника "Скарбниця буковинської духовності" - методичні надбання з проведених позакласних заходів щодо відтворення звичаїв, традицій та обрядів рідного краю.
З метою підвищення розвитку та творчого потенціалу кожної дитини, реалізації нахилів і здібностей у різних сферах діяльності, ОІППО (Т.А.Мінченко) вивчено набутий досвід відділу освіти Путильської райдержадміністрації (Підзахаричівського навчально-виховного комплексу "Перлини Гуцульщини" - директор Ф.С. Том'юк), зокрема в організації історико-краєзнавчої роботи, яка дає змогу вивчати і цілісно сприймати національний колорит рідного краю, всієї України.
Районними відділами освіти вже увосьме проведено шкільні та районні олімпіади з українознавства. В минулому навчальному році вісім учнів цих районів стали переможцями і призерами обласної олімпіади з українознавства. В області щорічно проводиться конкурс звичаїв, традицій та обрядів, у якому 1-ше місце завоював Мариничівський НВЗ, 2-ге - Вижницький ЗНЗ І-ІІІ ступенів.
При методоб'єднаннях учителів українознавства створено творчі колективи з підготовки та видання навчально-методичних посібників "Гуцульщинознавство на уроках

 
 

Цікаве

Загрузка...