WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат

Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат

і саморозвитку, вміє критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, використовувати набуті знання і вміння для творчого розв'язання проблем, прагне змінити на краще особисте життя і життя своєї країни.
ХХІ століття - це час переходу до високотехнологічного інформаційного суспільства, у якому якість людськогопотенціалу, рівень освіченості і культури всього населення набувають вирішального значення для економічного і соціального поступу країни. Інтеграція і глобалізація соціальних, економічних і культурних процесів, які відбуваються у світі, перспективи розвитку української держави на найближчі два десятиліття вимагають глибокого оновлення системи освіти, зумовлюють її випереджальний характер.
Слабким місцем нашої школи є несформованість у частини її випускників належного рівня національної свідомості, достатньої життєвої компетентності, соціального розвитку. Недоліком загальноосвітньої підготовки залишається недостатнє вміння учнів вільно використовувати здобуті знання для розв'язання практичних завдань, аналізу нестандартних ситуацій. Зміст шкільної освіти переобтяжений надмірним фактологічним матеріалом, містить відомості, які не мають суттєвої загальноосвітньої цінності, його склад і структура частково враховують необхідність диференціації навчання залежно від нахилів, здібностей, життєвих планів школярів. Це гальмує різнобічний розвиток дітей, негативно впливає на стан їхнього здоров'я, мотивацію вміння, а тому вимагає перегляду підходів до визначення мети і завдань шкільної освіти, формування її змісту, організації навчально-виховного процесу.
У зв'язку з цим, Управлінням освіти і науки облдержадміністрації та Обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти розроблена Концепція відродження традицій народного мистецтва та вивчення народних художніх промислів (далі - Концепція) у закладах освіти Чернівецької області на виконання Закону України "Про загальну середню освіту", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2000р. № 1717 "Про перехід загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст та структуру і 12-річний термін навчання". Вона ґрунтується на основних положеннях Концепції загальної середньої освіти (12-річна школа) і спрямована на реалізацію Національної доктрини розвитку освіти, затвердженої Указом Президента України від 17.04.2002 р. № 347/20002, та вимог Указів Президента України від 04.07.2005 р. № 1013/2005 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні", від 06.06.20006 р. № 481/2006 "Про заходи щодо відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів".
У названих документах закладено нові підходи до організації вивчення у закладах освіти традиційних українських художніх промислів, сприяння у підтримці творчих особистостей як серед учительства, так і серед школярів, виховання засобами декоративно-прикладного мистецтва.
Основним завданням вивчення традицій народного мистецтва та народних художніх промислів ми бачимо виховання школяра як громадянина України, національно свідомої, вільної, демократичної, життєво і соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення у різноманітних життєвих ситуаціях.
З метою підвищення інтересу до історії української нації, її культури, побуту, утвердження у свідомості підростаючого покоління національної ідеї, формування потреби в шануванні та примноженні матеріальних і духовних цінностей свого народу, до навчально-виховного процесу середніх та вищих навчальних закладів з 1992 р. впроваджено курс "Українознавство". В області активно розробляються концептуальні основи організації українознавчої роботи, які базуються на основі типових програм, створених за інтегративним принципом формування змісту програми колективу Науково-дослідного інституту українознавства під керівництвом директора - академіка П. Кононенка.
У педагогічних колективах області склався цікавий досвід здійснення національного, військово-патріотичного, морально-естетичного виховання засобами українознавства як на уроках, так і в позакласній роботі. Українознавство як предмет має величезні можливості, проте його впровадження буде малоефективним, якщо не дотримуватись певних вимог. До них, насамперед, належать: високий рівень підготовки вчителів до викладання предмета, наявність матеріальної бази, реальні можливості навчального закладу щодо науково-методичного забезпечення оволодіння українознавством.
На українознавство в початкових класах (1-4) відводиться 0,5 години за рахунок варіативної частини робочого навчального плану (лист ОБЛУОН 2006 р. "Про формування регіонального компонента варіативної складової робочих навчальних планів закладів освіти області на 2006/2007 н.р."). У 5-11 класах відводиться по 1 год. на тиждень за рахунок варіативної складової робочого навчального плану (лист ОБЛУОН № 31/118 від 19.05.1999р.).
Урок українознавства - це основна форма організації навчальних занять, який дає учням сукупність знань про український народ, його походження, розселення, історію, національну культуру, побут, сучасне життя. Він є безпосереднім продовженням і розвитком тих ідей, які несе в собі національна школа України. Жодна інша форма навчальної праці не спроможна повністю замінити урок, виконати його функції.
Для полегшення викладання інтегративного курсу "Українознавство" за програмою-стандартом Науково-дослідного інституту українознавства МОН України творчою групою вчителів українознавства під керівництвом методиста українознавства ОІППО Т.Мінченко розроблено календарне планування, яке дає можливість використовувати матеріали рідного буковинського краю, поглиблювати знання учнів про визначні постаті земляків, заохочувати їх до історичного, літературного краєзнавства, до збирання та запису уснопоетичних творів, які пов'язані з рідним краєм, розвивати навички науково-дослідницької роботи. Великий досвід викладання мають Банилівський, Іспаський ЗНЗ Вижницького району, Підзахаричівський, Довгопільський ЗНЗ Путильського району, Реваківський ЗНЗ Кіцманського району, Перковецький ЗНЗ Кельменецького району, Хотинський ЗНЗ, ЗНЗ № 1, 15, 16, 28, 37, гімназії № 1, 5, ліцей № 2 м.Чернівці.
Більш ніж 10-літня практична робота підтверджує спостереження про те, що надзвичайно цінними є уроки інтегрування українознавства з іншими предметами, зокрема уроками художньої праці, музики, образотворчого мистецтва, живопису, риторики тощо. Учителі на уроках практикують елементи нестандартності, інсценізують обряди, вивчають забуті пісні, запрошують місцевих умільців, виконавців, збирачів народної мудрості, проводять

 
 

Цікаве

Загрузка...