WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат

Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи - Реферат


Реферат
не тему:
Організаційно-педагогічні основи розбудови регіональної української національної школи
Серед проблем, від розв'язання яких залежить здійснення національного відродження України, важливе місце належить формуванню національної свідомості. Це зумовлюється, насамперед, тим, що високий рівень національної самосвідомості пов'язаний не просто з теоретичним осмисленням процесів національного відродження, а й із практичною готовністю людини до участі в розбудові незалежної держави.
Без належного виховання процес побудови міцних підвалин української держави неможливий. Людина, байдужа до національних надбань свого народу, у якої немає національних орієнтирів, поступово втрачає свій зв'язок з Батьківщиною.
Вважаю, що зміст освіти, форми і методи навчання та виховання в навчальних закладах мають будуватися на засадах гуманізму, з урахуванням багатовікової історії народу, на основі його національно-культурних особливостей і традицій, збагачених ідеалами та нормами загальнолюдських цінностей. Своє завдання педагоги Чернівецької області вбачають, насамперед, у тому, щоб виховати патріотів у найширшому розумінні цього слова - синів і дочок своєї Батьківщини, рідного краю.
У нас уже склалася певна система організаційно-педагогічної роботи по розбудові регіональної української національної школи. Для цього створені такі найважливіші регіональні програми розвитку й оновлення змісту освіти у дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних закладах освіти області:
1. Заходи щодо забезпечення виконання національної програми "Діти України" на період до 2010 р. В одному з розділів зазначено: "Удосконалити і розвивати вітчизняні традиції щодо виявлення, підтримки і розвитку обдарованих дітей та учнівської молоді, продовжувати практику проведення різноманітних учнівських конкурсів, фестивалів, змагань, сприяти залученню обдарованих учнів області до участі у всеукраїнських та міжнародних олімпіадах з основ наук, у роботі Буковинської малої академії. З метою підтримки обдарованих студентів державних вищих навчальних закладів, шкільної, мистецької та спортивної молоді, призначити іменні стипендії облдержадміністрації".
2. Регіональна програма розвитку дошкільної освіти Чернівецької області на 2002-2006 роки.
3. Обласна комплексна програма роботи з талановитою молоддю "Творча обдарованість" на 2001-2010 роки.
4. Обласна комплексна програма "Вчитель".
5. Обласна програма комп'ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів на 2002-2006 роки.
6. Програма розвитку профільного навчання учнів старшої школи Чернівецької області на 2002-2007 роки.
7. Обласна програма розвитку краєзнавства на 2001-2010 роки.
8. Регіональна програма розвитку інтернатних закладів освіти Чернівецької області на 2003-2008 роки.
9. Програма розвитку професійно-технічної освіти Чернівецької області на 2003-2006 роки.
10.Обласна програма відродження традицій народного мистецтва та вивчення народних художніх промислів у закладах освіти Чернівецької області на 2007-2011 роки.
Ми розуміємо, що у виховній роботі з учнями велике значення має невичерпне, життєдайне джерело національної культури, в якому розкривається ментальність нашого народу. В різні часи історичного розвитку буковинці оберігали генетичне коріння і самобутність нації, передаючи з покоління в покоління народні традиції, звичаї, обряди.
Якщо ви коли-небудь побуваєте в нашому краї, завітаєте в Центр естетичного виховання "Юність Буковини", в якому навчається 1 200 учнів, то побачите, що тут учні з перших кроків свого перебування в Центрі починають брати участь у таких конкурсах: "Авторська пісня та співана поезія молодих авторів та виконавців", "Буковинські пересмішники", "Дерево життя", "Рідна пісня"; у фестивалях: "Народна хореографія", "Салби Буковини", "Співає родина", "Україночка скликає друзів", "Чисті роси".
З 19 по 21 травня 2006 р. відбувся заключний етап обласного фестивалю дитячої та юнацької творчості "Чисті роси" в номінаціях: "Фольклорне мистецтво" (фольклорні колективи, фольклорні гурти), "Образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво, художні ремесла", в якому взяли участь 16 фольклорних колективів, 25 фольклорних гуртів, 65 конкурсантів у номінації "Образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво, художні ремесла". Фестиваль охопив значну кількість фольклорних колективів та гуртів, які були створені та діяли при кожному навчальному закладі, що позитивно вплинуло на піднесення патріотизму, бережливе ставлення до традицій та звичаїв.
Фестиваль "Чисті роси" сприяв виявленню обдарованих дітей та молоді, подальшому розвитку їх талантів у мистецькому житті, підвищенню професійного рівня керівників дитячих та молодіжних художніх колективів. Щорічно Обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти видаються матеріали конкурсу "Скарбниця Буковинської духовності" (упорядник - методист українознавства Т.А. Мінченко), де узагальнюється кращий досвід роботи з дитячими та молодіжними фольклорними колективами та виконавцями. На високому рівні розвинуте фольклорне мистецтво у Вижницькому, Путильському, Сторожинецькому, Кельменецькому районах, м.Чернівцях.
Значно зріс художньо-естетичний рівень виставок декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. У загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах області розвинута мережа гуртків декоративно-прикладного мистецтва. Майже 6 200 школярів навчаються у 394 гуртках. Наприклад, у закладах освіти Сокирянського району набули поширення художня обробка соломи, гончарство, виготовлення гобеленів. У Кельменецькому - лозоплетіння, гончарство, Путильському, Сторожинецькому і Глибоцькому - художня обробка деревини, народна вишивка, ткацтво, художня кераміка. В обласному Центрі естетичного виховання "Юність Буковини" працюють студії художньої вишивки, дизайну, архітектури і мистецтва, образотворчого мистецтва.
Найкращих результатів досягла студія "Писанка" Яблуницької ЗОШ І-ІІ ступенів Путильського району (переможці І Всеукраїнського конкурсу "Воскресни, писанко", 2006 р.). Неодноразовими переможцями всеукраїнських конкурсів до шевченківських свят є учні студій "Художня обробка соломи", "Гончарство" Новодністровського будинку дитячої творчості. Народне мистецтво вишивки набуло значного поширення у закладах освіти Вижницького, Кіцманського, Сторожинецького районів. Буковинське ткацтво збережено у Вижницькому, Глибоцькому і Сокирянському районах, а мистецтво кераміки - Кіцманському, Сторожинецькому.
Стрижень освіти ХХІ ст. - розвиваюча, культуротворча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти

 
 

Цікаве

Загрузка...