WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Мова і майбутнє України - Реферат

Мова і майбутнє України - Реферат


Реферат
не тему:
Мова і майбутнє України
Знать, од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть меж люде.
Тарас Шевченко
Мова - душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб.
В мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання...
І поки живе мова - житиме й народ як національність.
Не стане мови - не стане й національності: вона геть розпорошиться поміж дужчим народом.
Іван Огієнко
У 10 статті Конституції записано: "Державною мовою в Україні є українська мова.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України".
Конституція є Законом прямої дії.
І все ж: є "демократи", які, окрім Конституції, ще вимагають "закону про мови", - а Верховна Рада неспроможна прийняти Закон, що відповідав би Конституції.
Наслідок: одні пробують втілити Конституцію в життя; інші - сприймають Конституцію лише як декларацію і не виконують її.
Ще інші - або саботують виконання Конституції, або й торпедують її, чим практично стають на шлях антиконституційної, отже - антидержавної дії.
Упродовж століть українську мову заборонювано щонайменше 174 рази! Після референдуму 1991 року, коли понад 92 % громадян висловилися за державний суверенітет України, і українська мова піднеслась на крилах.
Однак - ненадовго: на початку XXI ст. вона знову опинилася в становищі зневажуваної, а то й переслідуваної.
Стати б на захист і Мови, і Конституції Президентові, Верховній Раді, Кабінету Міністрів, Конституційному Судові та Генеральній Прокуратурі, адже йдеться про честь, долю й майбутнє України, а тим самим - Європи і світу, - але це здійснено на вимогу мільйонів громадян лише Конституційним Судом. Природно, що згідно з статусом - лише теоретично.
Тому практично маємо і такі конструктивні документи, як "Міська комплексна програма заходів щодо розвитку і функціонування української мови в м.Києві на 2002 - 2005 рр." "Українська мова в українській столиці", прийнята Київською міською владою з такими аргументами:
"Київська міська влада в роботі по реалізації державної мовної політики керується статтею 10 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 14.12.1999 р. № 10-рп/99 (справа про застосування української мови), законами України "Про мови в Україні", постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 №998 "Про затвердження Комплексних заходів щодо всебічного розвитку і функціонування української мови".
У статті 10 Конституції України зафіксовано:
"Державною мовою в Україні є українська мова.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України".
У законі України "Про мови в Україні" зазначено:
"Українська мова є одним з вирішальних чинників , національної самобутності українського народу".
Держава "забезпечує українській мові статус державної з метою сприяння всебічному розвиткові духовних творчих сил українського народу, гарантування його суверенної національно-державної майбутності".
Таким чином, реалізація державної мовної політики є важливою складовою процесу державотворення, формування патріотичної свідомості і високої духовності громадян.
Міська влада будує свою роботу у сфері мовних відносин на принципах еволюційності, поступовості та планомірності.
Виважена мовна політика міської влади є одним із факторів забезпечення стабільної ситуації у м. Києві.
Соціологічні дослідження щодо мовної ситуації в столиці, проведені у 2000 - 2002 роках, засвідчили, що на сьогодні вона є врівноваженою.
За даними опитування 2001 року, лише 15% киян вважає, що сьогодні в місті існує реальна можливість виникнення конфлікту на мовному ґрунті, водночас як 73% цього не вбачають.
Протягом 2001 р. зафіксовано зростання частки киян, які у повсякденному житті спілкуються українською мовою, з 15% - у 2000 р. до 19% - у 2001 р.
Важливо, що більшість киян з розумінням ставиться до реалізації чинного мовного законодавства. Так, дві третини мешканців столиці вважає, що ступінь вживання української мови у столиці не відповідає її статусу "державної мови".
Поступово зростає також і частка киян, які вважають, що у перспективі українська мова має стати розмовною мовою столиці (з 31 до 36%).
Водночас для повноцінного функціонування в українській столиці української мови як державної треба ще багато зробити і органам виконавчої влади, і широкій громадськості.
Саме цією обставиною була викликана розробка Міської комплексної програми на 2002 - 2005 рр. "Українська мова в українській столиці", затвердженої розпорядженням голови Київської міської державної адміністрації від 12.09.2002 р. № 1749.
Комплексна програма сформована Головним управлінням з питань внутрішньої політики на основі пропозицій головних управлінь, управлінь та інших структурних підрозділів міськдержадміністрації, ряду творчих спілок, громадських організацій.
Мета Міської комплексної програми "Українська мова в українській столиці":
- вироблення системи роботи органів міської влади всіх рівнів по реалізації державної мовної політики та створення в столиці сприятливих умов для всебічного розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя столиці, піднесення її соціального престижу;
- формування у мешканців столиці національної свідомості та людської гідності, виховання культури соціальних та міжнаціональних взаємин;
- утвердження у сфері громадських відносин міста принципів патріотизму та загальнолюдської моралі;
- сприяння всебічному духовному розвитку громадян на основі національних та світових цінностей.
Комплексна програма "Українська мова в українській столиці" складається з трьох розділів: 1. Адміністративно-контрольна та організаційно-методична діяльність; 2. Інформаційно-просвітницька діяльність; 3. Координуюча діяльність, яка охоплює різні сфери та аспекти реалізації державної мовної політики: освіту, культуру, інформаційний простір (засоби масової інформації, книговидання), наукові дослідження у сфері етномовних процесів, транспорт, торгівлю, медицину, інформаційно-рекламне оформлення міста тощо.
Програмою "Українська мова в українській столиці" передбачено здійснення на міському та районному рівнях організаційних, інформаційно-методичних та культурно-мистецьких заходів, що сприятимуть утвердженню державного статусу української мови.
Серед першочергових адміністративно-організаційних заходів комплексною програмою передбачено:
- систематичний розгляд на апаратних нарадах у Київській міськдержадміністрації та в районних у м.Києві державних адміністраціях питань реалізації мовного законодавства та виконання програми;
- створення при Київській міській державній адміністраціїМіжвідомчої Координаційної ради з питань реалізації державної мовної політики та утвердження державного статусу української мови;
- розробка у кожному районі міста аналогічних комплексних програм;
- налагодження систематичного аналізу стану виконання чинного мовного законодавства на підприємствах, в установах та організаціях районів та щоквартальне заслуховування відповідної інформації на апаратних нарадах у райдержадміністраціях;
- розробка структурними підрозділами Київської міськдержадміністрації заходів щодо виконання комплексної програми розвитку і функціонування української мови;
- при

 
 

Цікаве

Загрузка...