WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Міжнародна політична діяльність Ярослава Стецька - Реферат

Міжнародна політична діяльність Ярослава Стецька - Реферат

проблеми - лише нація і національна держава можуть бути розв'язкою всіх, проблем у світі. За ту ідею ми дуже багато здобули визнавців у цілому світі. І там, де жила наша еміграція, і там, де її не було, або були лише еміграції поневолених народів з АБИ.
І до таких нудних акцій можна зачислити акції у Скандинавії - у Данії, Швеції та Норвегії, коли Хрущов відвідував ці країни. Ми там мали небагато людей, але ця акція була дуже вдала. Тоді саме відкривався пам'ятник нашому Генію і Пророку Шевченкові у Вашингтоні, на відкриття якого поїхав Ярослав Стецько після Стокгольму. Але перед цим відкриттям була акція в Стокгольмі, і про неї заговорив світ, тому що там була зроблена акція проти Хрущова. На пресовій конференції Хрущов так розсердився тим, що Ярослав Стецько нагадав союз Швеції з Україною, союз Карла XII з Гетьманом Мазепою, що цілу годину лаяв і прем'єра Швеції Герляндена, і Мазепу, і Бандеру, і Стецька, і УПА - все, що йому на думкуприйшло, цілу годину він стукав, гримав кулаком і погрожував прем'єрові, що йому захотілося галушок полтавських, що він програє, як програв Карл XII під Полтавою.
І цю акцію пам'ятають шведи донині, а деякі молоді студенти, які брали в ній участь, і сьогодні є величезними приятелями України. Один з них - Бертіль Гебман, голова стратегічного Інституту, був на нашому Першому Зборі Конгресу Українських Націоналістів. Він 12 років за власні гроші видавав "Дет Фрі Україна", себто "Вільна Україна", бо його просив Ярослав Стецько, щоби він працював для України, а за те зробив його Почесним Громадянином України. І таких друзів, приятелів можна й дуже багато начисляти по цілому світі.
Я думаю, що прийде час і ми вивчимо цю епоху. Ярослав Стецько вважав, що не треба війни, не треба конфронтації з Росією, що Росію можна розвалити зсередини, бо Росія є на вулкані. Про це ним написано багато статей, а генерал Фулер, один з найвизначніших військових письменників у Великій Британії, твори якого перевидані в 12-ти країнах світу, написав передмову до цієї праці, яка доводить, що Совєтський Союз можна розвалити зсередини:
Дуже велика увага була приділена Ярославом Стецьком АБНу, і тому цей АБИ був розбудований у цілому світі. Не раз наші українці в Америці чи Канаді говорили, чому ми маємо давати гроші на видання, конгреси, конференції, чому не дають інші національності. Ми їм вказували на те, що, наприклад, Туркестанці навіть сотні не мають в Західному світі, але вони є в Індонезії і мають свій Комітет Єдності. І коли ми були на одній міжнародній конференції, та виступав один індонезієць, якого я його майже не зрозуміла, я чула цілий час "Білороша ... Юкрейн ... Юкрейн ... Білороша". І тоді я підійшла до нього і питаюся: "Ви багато говорили, поясніть мені, про що". І він сказав: "Оскільки Білорусь і Україна є членами ООН, то їм належить самостійність, вони повинні мати свою армію, свою закордонну політику і мають бути визнаними народами світу". А я його питаю, звідки у вас такі знання цих проблем. Він відповів, що в них є туркестанці, вони створили Комітет Єдності, і від туркестанців вони знають про Україну, Білорусь і про всі інші поневолені народи, які прагнуть до самостійності. І знов таких прикладів є багато, де не українці, а інші національності, чи то на Близькому Сході, чи в Туреччині, чи по інших країнах робили спільну нашу справу, інформували світову громадськість на користь України.
І, наприклад, саме чеченський народ. Ми тепер, як Україна, дуже багато допомагаємо морально, політично чеченському народові, а я хочу сказати, що 40 вихідців із Північного Кавказу були членами Парламенту у Туреччині. І я радію, що тоді, коли Сталін вивіз чеченців та інших північних кавказців, що саме Україна давала їм велику підтримку у цілому світі.
Дороге панство, я би залюбки багато могла б розказати про ту величезну дипломатично-політичну працю. Ярослава Стецька. Я ніколи не забуду, як він старався допомогти зв'язками Чомбе у Великій Британії і він так, жартуючи, сказав: "...я чуюся як великий маклер, сам не маю держави, а допомагаю пов'язати з Американським чи Британським урядом, і як мені це вдається". Так дуже часто ми були дуже шановані завдяки його поставі, завдяки його великій, глибокій думці, візії. Ярослав Стецько мав зв'язками з різними народами світу, дуже визначними особистостями, від президента починаючи, студентами закінчуючи.
Одна така, картина. Ми у Манілі, на Філліпінах, мали такий розваговий вечір, філліпінці забили кілька волів і привезли балет з Маніли. То було поза Манілою на провінції, і всі делегати намагалися розважати себе після тяжких конференційних нарад. Я дивлюсь, десь немає Ярослава, де він подівся, а він стояв в оточені невеликої кількості студентів і вів з ним розмову. Філліпінці всі знають англійську мову, і він переконував їх, яка то є велика сила, національна ідея Самостійної Держави кожного народу. Вони його гаряче слухали і пізніше багато нав'язували до тієї розмови.
Я ще кочу сказати, що цю нашу дипломатичну працю Ярослав вів прямо від ОУН, будучи відповідальним за зовнішню політичну діяльність, він вів її і через світову Антикомуністичну Лігу, він вів ЇЇ через АБИ і він зініціював і створив Європейську Раду Свободи. Ця Європейська Рада складалася з визначних європейців: генералів, Міністрів, членів парламенту, і її тепер очолює член Швейцарського парламенту мадам Обрі. Вона була одна із перших, Що приїхала з великою швейцарською делегацією в початках існування УСД. І таких приятелів дуже багато є на цілому Європейському континенті. Голова Дамського парламенту був відмовився приймати Хрущова. Він сказав, що робить пресову конференцію для Українського справжнього прем'єра, а Хрущов є колонізатором і не репрезентує справжньої волі України, і тому навіть не пішов з ним на зустріч. І можна багато перечислити європейців, які до сьогоднішнього дня є величезними симпатиками української справи.
Я мушу сказати, що мене заскочила Декларація про самостійність у серпні далеко від України, від Європи - у Коста-Ріка. Вечором у Каста-Ріка був державний банкет, який уряд робив для нас, делегатів. Я вам скажу, Південні та Центральні американці є надзвичайно люди емоційні, багато з них плакало про вістку, що Україна нарешті стала Самостійною Державою, а цілий вечір обернутий був на тріумф приязні, симпатії до українського народу.
Дуже дякую за вашу увагу і бажала б, дуже хотіла б, щоби ви вивчили ту епоху нашої закордонної політики, яку очолював і добре вів Ярослав Стецько.

 
 

Цікаве

Загрузка...