WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Дослідження Слова о полку Ігоревім - Реферат

Дослідження Слова о полку Ігоревім - Реферат

й цілком правомірна, розроблялася вченими, проте ніколи й ніхто не висловлювався, що Й.Добровський може бути його автором. Чеські вчені (С.Вольман, Г.Крбец), німецькі (Г.Ціґенгайст), російські (Г.М. Мойсеєва, О.М. Панченко, А.С. Мильников) та інші. детально дослідили зацікавлення Й.Добровського "Словом". Якщо стисло зрезюмувати дослідження названих учених, то вимальовується така картина.
Уже відомий на той час чеський славіст Й.Добровський прибув до С.-Петербурга в середині серпня 1792 року. 17 серпня він розпочав свої заняття в бібліотеці Петербурзької Академії наук, опрацьовував старі рукописи. Тут він познайомився з оберпрокурором Синоду О.І. Мусіним-Пушкіним та його "Зібранням російських старожитностей", в якому натрапив і на "Хронограф", що містив "Слово о полку Ігоревім". Й.Добровський одразу оцінив "Слово", зробив для себе його копію латинською транскрипцією. "Зібрання" О.І. Мусіна-Пушкіна у 1798 р. було перевезено до Москви, де й загинуло в пожежі на початку вересня 1812-го. Про те, що такий "Хронограф" із "Словом" справді існував та був власністю О.І. Мусіна-Пушкіна, було загальновідомо, про це сказано і в передмові до першодруку 1800 року. Щоправда, видавці не могли визначити дати виникнення "Хронографа", обмежившися загальником, що "подлинная рукопись по своему почерку весьма древняя". К.Ф. Калайдович свідчив, що М.Карамзін відносив час написання "Слова" до кінця ХV ст., маючи, очевидно, на увазі, що з цього часу походив "Хронограф". Й.Добровський працював над "Хронографом" і датував його кінцем ХV ст.
У серпні 1812-го до Й.Добровського звернувся за інформацією про "Слово" польський славіст Самуїл Бандтке. Чеський учений відповів, що оригінал "Слова" можна побачити тільки в Росії, і запропонував йому свою копію латинськими літерами. 1 лютого 1816р. С.Бандтке висловив бажання одержати копію "Слова" від Й.Добровського. 1 травня 1816 р. Й.Добровський у листі до С.Бандтке подав уривок із своєї копії "Слова" - опис втечі Ігоря з половецького полону (8 рядків). Й.Добровський мав у себе друге видання "Слова" (1805р.), яке йому надіслав у 1809р. президент Російської Академії наук А.С.Шишков. Про це видання Й.Добровський писав до Відня В.Копітару: "Ігорева пісня, яку я одержав з Росії, зачарувала би Вас. Деякі місця росіяни зовсім не зрозуміли" (Моисеева Г.Н.Чешский славист Йозеф Добровский и "Слово о полку Игореве" // Слово о полку Игореве. 800 лет/Альманах библиофила. Вып. 21. - М., 1986. - С.103).
На цьому виданні, що зберігається нині в бібліотеці Народного музею в Празі, зроблено чимало поміток і виправлень рукою Й.Добровського. Під керівництвом Й.Добровського зроблено перші чеські переклади "Слова". Він вважає "Слово" "найціннішою поетичною пам'яткою" давньої доби, говорив про нього як про "поему, поряд з якою поставити нічого не можна" (див.: Wollman Slavomir. Slovo o pluku Igoreve Jako umelecke dilo. - Praha, 1958. - С.11).Жодних матеріалів в архіві Й.Добровського (він непогано зберігся), які б свідчили про його причетність до написання "Слова", не виявлено. Версія Е.Кінана побудована, отже, на довільних домислах, не підтверджених фактами й архівними матеріалами.
Проти гіпотези Е.Кінана промовляють й інші матеріали. Вже згадувалося, що Й.Добровський прибув до Петербурга в середині серпня 1792 року й почав працювати в бібліотеці 17 серпня. Чи були до цього часу в Росії якісь відомості про "Слово" і про "Хронограф" Спасо-Ярославського монастиря, в якому містився текст "Слова"? Донедавна вважалося, що перші згадки про "Слово" датуються 1797 роком. Якби це було так, то можна було б висловити здогад, що Й.Добровський у 1792 - 1793 рр. "міг" написати "Слово". Новіші дослідження засвідчили, що перша згадка про "Слово" належала російському історику І.П.Елагіну (1725 - 1793) і датувалася вона між 6 січня 1788 року і 22 вересня 1793-го. Наступними дослідженнями В.П.Козлова ця дата була звужена від квітня 1792 р. до травня 1793р., а останні пошуки В.А.Кучкіна уточнили цю дату між 1790-м і 26 липня 1791 роком (Кучкин В.А. Ранние упоминания о Мусин-Пушкинском списке "Слова о полку Игореве" // Слово о полку Игореве. 800 лет: Альманах библиофила. - Вып. 21. - М., Книга, 1986, с.67). Тобто відомості про "Хронограф" і вміщений у ньому текст "Слова" стали відомими до 21 серпня 1791 року, отже, за рік до прибуття Й.Добровського в Росію. До О.І.Мусіна-Пушкіна "Хронограф" потрапив наприкінці 80-х років ХVІІІ ст. або ж у 1790 - 1791 роках, і він таки справді існував, хоч Е.Кінан безапеляційно та безпідставно заявляє, що "не існувало "Хронографа", який нібито зник з бібліотеки колишнього Спаського монастиря в Ярославлі". В дослідженні Г.М.Моісеєвої "Спасо-Ярославский хронограф" и "Слово о полку Игореве" (Ленинград, 1984, 150 с.) переконливо висвітлено всю історію цього "Хронографа", аж доки він не загинув у московській пожежі 1812 року. Таким чином, Й.Добровський ознайомився з "Хронографом" і прочитав у ньому "Слово" тоді, коли гурток О.І. Мусіна-Пушкіна вже знав про нього. Й.Добровському не було ніякої потреби займатися "підробкою" твору, про який вже говорив учений світ Росії. Він зняв копію "Слова" і далі повертався до нього принагідно.
У листі до Якоба Грімма від 24 квітня 1811 року Й.Добровський засвідчив існування рукописного збірника кінця ХV ст. із "Словом о полку Ігоревім". Він писав: "Руські також мають свої народні оповідання. Наприклад, у давньому рукопису, звідки була надрукована Пісня про похід Ігоря, є ще Синагріпп, цесарь Адоров, сказання про Філіпата й Максима і про його хоробрість, про свадьбу Девгенія і Стратигівни; усі вони походять в крайньому випадку з ХV ст." (Моисеева Г.Н. Ор. сіt, С.101). Чи варто після цього з такою легкістю, як це робитьЕ.Кінан, заявляти, що "Хронографа", який нібито зник з бібліотеки Спаського монастиря в Ярославлі, "не існувало". Не вірити Й.Добровському немає ніяких підстав, він говорить саме про той рукописний збірник, що був у зібранні О.І.Мусіна-Пушкіна і містив перелічені твори, між якими було і "Слово о полку Ігоревім".
Учені також встановили , що "Хронографом" Спасо-Ярославського монастиря користувався в середині ХVІІІ ст. Василій Добринін Крашенінніков для написання свого твору "Описание земноводного круга". Він сам назвав одним із джерел своєї праці "Большой рукописный Гранограф Спасова Ярославского монастыря" (див.: Моисеева Г.Н. Спасо-Ярославский хронограф и "Слово о полку Игореве". Ленинград, 1984, С.23 - 66). Тобто, існування "Хронографа" - рукописного збірника кінця ХV ст., у якому серед інших світських творів було вміщене і "Слово о полку Ігоревім", підтверджується документальними даними. Заперечувати його існування - означає не рахуватися з джерелами.
Приписувати авторство "Слова" чеському філологу-славісту Й.Добровському немає жодних наукових підстав. Робити це, та ще й наголошувати, що він "написав" "Слово" в стані "душевної хвороби" - квазінауково і неетично. Очевидно, професор Е.Кінан недостатньо володіє літературою писання чи, може, свідомо ігнорує здобутки своїх попередників. Чим викликаний нездоровий інтерес американського вченого до такої малопродуктивної й малоперспективної нині проблеми, як оригінальність "Слова о полку Ігоревім", - залишається таємницею. Очевидно, це результат новітнього міфотворення. Прикро, що "Критика" відзначила 200-річчя першодруку "Слова о полку Ігоревім" таким ненауковим і неприхильним до української літератури "відкриттям".

 
 

Цікаве

Загрузка...