WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Геополітика як навчальна дисципліна і фактор національного виховання - Реферат

Геополітика як навчальна дисципліна і фактор національного виховання - Реферат

"замкнену політичну систему...глобального масштабу" [3], коли вибух на одному боці планети відлунюється наслідками на іншому.
Відштовхуючись від цієї тези, можна з певністю сказати, що тіньовою частиною конфлікту в Панкіській ущелині є його вмонтованість у глобальніший процес, зокрема, у напружену боротьбу Росії та США за володіння центром Євразії. Бо хто володіє Євразією, той володіє світом, як стверджував Маккіндер.
Потужний наступ американців завершився розгромом талібів, захопленням плацдарму в Середній Азії (Узбекистані) і Кавказі (Грузії). Спробою розвинути цей наступ і на іншому стратегічно важливому напрямку можна вважати одним із серйозних мотивів антиіракської кампанії.
Зусилля Росії спрямовані в протилежний бік, вона всіма силами прагне призупинити цей наступ. І Панкіський конфлікт - тільки, очевидно, розвідка боєм, спроба перевірити готовність противника до компромісу, здатність до самооборони, а загалом, це тільки один із фрагментів політики Росії щодо утримування Грузії в орбіті свого впливу.
Для повнішого з'ясування проблеми необхідно проаналізувати і грузинські національні інтереси. Перше і головне завдання у неї на сьогодні - це відновлення територіальної цілісності держави. Досвідчений і розумний лідер Грузії Едуард Шеварднадзе, розуміє, що в теперішніх умовах без згоди Росії це неможливо. Абхазія та Південна Осетія є фактично маріонетковими додатками Росії, і вона ними просто так не поступиться. Необхідна рівновартісна заміна. "Чорна діра" в кордоні Росії навпроти бунтівної Чечні є потенційною можливістю постійного підживлення повстанців, і може стати тією "гирею", що урівноважить, на думку грузинського керівництва, торги з Росією.
Щораз збільшуючи перспективу огляду кавказького конфлікту в національних та глобальних вимірах, ми, зрештою, підійшли до необхідності відповісти на запитання: які українські національні інтереси на Кавказі? На пересічний погляд, їх тут взагалі немає. При цьому з'являється враження, що українці взагалі відсунули себе аж на край світу, відповідно до "звихнутої" традиції "моя хата з краю". Але українські національні інтереси тут присутні і виявляються як в прямій, так і в опосередкованій формах. І саме системний підхід у геополітичному аналізі дає змогу їх виявляти й об'єднувати в одне ціле.
Дуже часто національні інтереси переплітаються із проблемами національної безпеки, спільний аналіз і дає можливість нам чіткіше виявляти їх на віддалених територіях.
Спочатку перелічимо найбільші загрози українській безпеці.
1. Невизнання РФ східних кордонів України.
2. Заперечення значною частиною російського суспільства самого суверенітету України, актуальна можливість реваншистської політики Росії щодо України.
3. Протидія РФ політиці українізації держави як об'єктивної форми стабілізації внутрішньополітичного життя; постійне втручання у внутрішнє життя України під приводом захисту прав росіян та російськомовних.
4. Деструктивний вплив російської військово-морської бази в місті Севастополі на внутрішньополітичне життя Криму.
5. Інспірування релігійного розколу в Українській Православній Церкві тощо.
Відповідно, у проблемі російсько-грузинського кордону, як і в проблемі українсько-російського кордону, наявна спільна складова: російський експансіонізм, прагнення за будь-яку ціну відновити Російську імперію або хоча б (поки є власні проблеми) втримати країни СНД у силовому полі свого впливу.
Ці претензії заперечують у своїй основі саму суть суверенітету: право на власні національні інтереси.
Висновок: грузинський суверенітет є національним інтересом України.
Інший бік справи - чи вигідний Україні розвиток наступу США на Євразію? Один лише спогад про Бушерський контракт викликає великий сумнів. Давно вже варто збагнути всім, що Америка керується тільки власними інтересами, а її відносини з іншими країнами є лише ситуативними комбінаціями у глобальних змаганнях за світове панування.
Отже, встановлення глобального балансу сил в Євразії, що повинен зафіксувати розподіл СССР і сприяти зміцненню нових держав на його території, а також недопустимість домінування якоїсь однієї сили в Євразії (ні Росії, ні США) має стати першим принципом у побудові зовнішньополітичної доктрини України.
Цей баланс сил моделює політику України по зміцненню ГУАМ (чого б не хотілось Росії) і недопущення переростання його у військово-політичний союз (чого б хотілось США), а просування проекту економічного союзу з домінуючою силою - Україною. Позитивне вирішення цього проекту, проти якого виступає Росія, максимально сприятиме головному економічному інтересу України на Кавказі - диверсифікації джерел енергопостачання, заповнення каспійською нафтою українського нафтопроводу "Одеса-Броди".
У цьому місці або по ходу розгортання проблеми, педагогам слід наголошувати на тому, що національний інтерес - це сукупний інтерес усіх громадян України, який завжди виявляється у боротьбі з національними інтересами інших народів. Для наочності наведемо негативний приклад створення російсько-українського газового консорціуму, коли шість мільярдів гривень, що надходили до бюджету України (а це пенсії, зарплати бюджетникам, інші соціальні програми), тепер, після укладення невигідного для України договору про їх об'єднання, поступатимуть до бюджету Росії.
Іншим прикладом може бути реалізація проекту "Одеса-Броди", коли каспійська нафта, прокачувана через грузинську й українську територію, даватиме нові надходження до українського держбюджету.
Підкреслимо, що національний інтерес України об'єднує всіх громадян держави незалежно від їх національності, віросповідання та політичних поглядів, а геополітика, як наука, демістифікує поняття глобального, як якоїсь тотально нівелюючої всесили, показуючи, що за ЇЇ фетишизованою вивіскою завжди заховані чиїсь національні інтереси, що тією чи іншою мірою є альтернативними українським.
Отже, цілком очевидні позитиви геополітики як фактора виховання, величезні можливості використання нею головних виховних принципів: єдності навчання і виховання, а також принципу врахування державних і національних інтересів.
IV. Просторова окремішність України. Другим аспектом даного нами визначення об'єкта геополітики після глобального є його дискретна природа. Тому ми переходимо ланцюжком причинно-наслідкових зв'язків від розгляду геополітичної події доструктуруючого її національного інтересу, який, у свою чергу, є інтегрованим вираженням волі дискретного/ самостійного політичного організму - держави.
Розгорнутий аналіз сутності держави не входить у завдання цього дослідження, він складний і вимагає широкого історіософського та політгеографічного коментаря основних положень, але нам все ж необхідно для розкриття теми висвітлити якнайстисліше розуміння держави, що присутнє в класичній та сучасній українській геополітичній літературі.
Вихідним положенням геополітики є розуміння світу як цілісності, що складається із відносно самостійних політичних організмів (держав). Ці дискретні організми перебувають між собою у комплексі взаємно-суперечливих зв'язків, які не є механічним, довільним утворенням, а створюють щораз нову якість. Основою виникнення, функціонування та розвитку цієї системи є природа держави, про яку лаконічно висловився Фрідріх Ратцель: "Земля (довкілля) + народ = держава",
"Держава утворюється як організм, що прив'язаний до певної частини поверхні Землі, а її характеристики розвиваються з характеристиками народу і ґрунту. Найважливішими характеристиками є розмір, місцеположення і кордони. Далі йдуть

 
 

Цікаве

Загрузка...