WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Видатний державний діяч УНР Всеволод Голубович - Реферат

Видатний державний діяч УНР Всеволод Голубович - Реферат

присвятила серію передач. Один із їх учасників, директор Наукової бібліотеки імені Олега Ольжича О.Кучерук, висловив сподівання, що з нагоди ювілею буде належно вшанована пам'ять цієї людини - видатного українського дипломата: можливо, з'явиться і вулиця імені В.Голубовича, і стипендія його імені, і школи, і будуть присвячені йому книжки [9]. Він закликав якомога більше говорити про цю історичну постать.
Пройшло більше року з часу відзначення цієї події, але мало що зробленодля вшанування нескореного есера. Однак ім'я В.Голубовича вписане не лише в українську, але й у світову історію. В одній з програм SBS-радіо прозвучав вірш "Нові Герої", написаний сіднейською поетесою Ганною Довірак до 120-річчя від дня народження Всеволода Голубовича:
Підвалини наші кров'ю зрошені
Крізь товщу років проростає гілля
Багряними гронами болю скроплені
Трагедії мертвих встають з небуття.
За вільну Вкраїну життя віддавали
Цвіт нації знищили, розстріляли
Серця гарячі повбивали,
Могили Героїв з землею зрівняли.
Син Поділля і гордість країни
Всеволод Голубович Прем'єр УНР -
Із мряки царизму, із стін каземату
Історію правди відкрито тепер.
Волелюбного прем'єра у тюрмах тримали
В 39-тім році - життя відібрали.
Його друзів по Європі кулі наздогнали
Петлюру і Коновальця підступно розстріляли.
Щоб в правді зажити, ми мусимо знати
Їх долі тернисті нам слід пам'ятати
Перших із перших кулі не минали
Перших за віру на Христі розпинали.
Лютий 2005, Сідней
В іншій радіопрограмі заступник директора Інституту історії АН України професор С.Кульчицький зазначав: "Ми вшановуємо цю людину за те, що вона була одним із будівничих УНР, тої держави, яку сучасна Україна вважає своєю попередницею і запозичила її символіку, гімн і прапор" [8]. Історики поступово виявляють унікальні джерела для вивчення постаті Голубовича, його повсякденного буття, персонального листування, що, з одного боку, дозволяє з'ясувати найпотаємніші переживання, турботи, творчі захоплення його як людини, а з іншого - віддзеркалює пафос історичної епохи періоду УНР, розкриває ментальність представників партії українських соціал-революціонерів.
В інтерв'ю SBS-радіо професор Київського університету імені Тараса Шевченка В.Сергійчук зазначив, що саме дипломатичною діяльністю Голубовича були закладені основи визнання сучасної незалежної України на міжнародному рівні[14]. Без УНР не було б і УРСР, не було б і сучасної України. У цьому сенсі поразка українських есерів не була повною. За весь час існування УРСР як формальної української держави у складі радянської імперії все ж зберігалась історична, етнічна і культурна основа майбутньої незалежної України. Аналізуючи добу національно-визвольної революції 1917-1921 років, І.Кедрін зауважував, що вона "створила українську націю в модерному розумінні, себто з дійсним знанням, хто вона і чого хоче, до чого змагає, за що бореться" [5, 66]. З огляду на історію національно-визвольного руху України 1917-1921 років стає незрозумілим, яким чином філолог і публіцист А.Погрібний приходить до висновку, що "в існуванні України винен… Сталін" [11, 62-68]. У книзі "Розмови про наболіле…" він, опираючись на листи власних кореспондентів, розглядає факт приєднання Західної України до УРСР та представництва УРСР у складі СРСР на міжнародній арені. Така постановка питання несумісна з національною ідеологією. Адже Й.Сталін робив спроби не лише знищення української державності, культури, мови, але й українського народу. Сталінська колективізація, проти якої рішуче виступав В.Голубович, стала смертельним вироком українському селянину, незалежно від того, де він проживав, чи в самій Україні, чи на Поволжі, чи на Кубані. Голодомор 32-33 років, політичні репресії цього ж періоду вели до знищення українців як нації. Подавши пропозицію про включення Української республіки до складу ООН, Сталін прагнув поширити свою диктаторську волю на міжнародну арену. На думку В.Менджецького, висловлену на ІV Міжнародному конгресі україністів в Одесі (1999 рік), уряд УНР під керівництвом В. Голубовича зробив дуже багато у справі новітньої української державності. Переважна більшість закидів, які робилися політичними противниками цього уряду, не відповідають дійсності [10, 251-261].
Дослідники історії України все більше сходяться на думці, що серед багатьох подвижників української державності належно недооцінюваною і досі лишається постать В.Голубовича. Ті, хто одержав можливість жити в незалежній Україні на початку ХХІ ст., мало знають про першого конституційно обраного прем'єр-міністра, який виступав не лише за її автономію, але і зробив усе, щоб досягти її міжнародного визнання провідними країнами світу як незалежної держави. Згодом закликав українську еміграцію повернутися на Батьківщину і стати в ряди борців за соборність України. Життєве кредо Всеволода Голубовича, яке полягало в тому, щоб постійно бути в перших рядах українських державників, окреслив у своєму вірші його племінник Олександр Кохановський:
На Вас завзяті юнаки,
Борці за щастя України
Найкращі я кладу думки,
Свої сподіванки єдині.
В Вас молода ще грає кров,
У Вас в думках немає бруду,
Палає в серці ще любов
До обездоленого люду.
Література
1. Указ Президента України В.А.Ющенка від 16 травня 2005 року № 793/205 "Про увічнення пам'яті видатних діячів Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки".
2. Говоровський В. - Кам'янець-Подільський. Інтерв'ю SBS-радіо, травень 2006.
3. Єреміїв М. За лаштунками Центральної Ради: Сторінки зі спогадів // Укр. історик. - 1968. - №1/4 (17/20). - С.104.
4. Жуковський А. Політична та публіцистична діяльність М.С. Грушевського на еміграції, 1919-1924рр.//Український історичний журнал. - 2002. - №1. - С.103.
5. Кедрін І. Життя - події - люди: спомини і коментарі. - С.66.
6. Кохановський О. Український Робітник. - 5 березня 1949 р.- С.4.
7. Кохановський О. Походження роду. Родинний архів І.Прудник. -Сідней, 1970. - 10с.
8. Кульчицький С. - Інтерв'ю SBS-радіо. - Київ, лютий 2005.
9. Кучерук О. - Інтерв'ю SBS-радіо. - Київ, лютий 2005.
10. Менджецький В. До питання про оцінку внутрішньої політики УНР між Берестейським трактатом і гетьманським переворотом. - Четвертий міжнародний конгрес україністів, Одеса, 26 - 29 серпня 1999 р. / Доповіді і повідомлення. Історія. Частина ІІ. - Одеса - Київ - Львів. - 1999. - С. 251 - 261.
11. Погрібний А. Розмови про наболіле…// Просвіта. - 2000. - С.62-68.
12. Сербін С. Нові імена у живописі українців в Австралії (Живопис Ірини Прудник) // Альманах. - Сідней. - 1994. - С.907-909.
13. Сербін С. Українці в Австралії//Українознавство. - К.: KVZCU, 2006. - №2. - С. 304-313.

 
 

Цікаве

Загрузка...