WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Теоретичні та практичні засади підготовки та проведення курсів підвищення кваліфікації вітчизняних педагогічних кадрів з українознавства - Реферат

Теоретичні та практичні засади підготовки та проведення курсів підвищення кваліфікації вітчизняних педагогічних кадрів з українознавства - Реферат

Ольга Володимирівна -вчитель української мови та літератури СЗШ № 277, Ковтун Варвара Олександрівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 250, Коваленко Леонора Василівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 292, Курицина Марина Олександрівна- вчитель географії СЗШ № 306, Курочка Інна Іванівна - бібліотекар СЗШ № 248, Лич Олена Василівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 212, Матісько Валентина Миколаївна - вчитель зарубіжної літератури СЗШ № 238, Михалко Наталя Володимирівна - заступник директора з виховної роботи СЗШ №275, Марченко Людмила Анатоліївна - вчитель історії СЗШ № 321, Новицька Наталя Борисівна - педагог-організатор СЗШ № 207, Павленко Людмила Іванівна - вчитель історії СЗШ № 278, Приходько Світлана Михайлівна- педагог-організатор СЗШ № 307, Паламарчук Тамара Юріївна - вчитель української мови та літератури ГКМК, Ромах Світлана Миколаївна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 202, Сова Леся Юріївна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 263, Скопич Ніна Петрівна - вчитель трудового навчання гімназії "Троєщина", Срібняк Олена Сергіївна - вчитель історії СЗШ № 152, Люльченко Ірина Вікторівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 282, Федорів Ольга Омелянівна - вчитель географії СЗШ № 313, Юрківська Ніна Володимирівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 218, Андреєва Ірина Петрівна - вчитель російської мови та літератури СЗШ № 192, Мишко Олена Михайлівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 300, Удін-Нєкрасов Василь Олександрович- вчитель історії СЗШ № 294, Гребінь Людмила Іванівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 213, Вовк Оксана Олександрівна - вчитель української мови та літератури Економіко-правового ліцею м. Києва, Гончарук Олена Василівна - вчитель української мови та літератури СЗШ № 308, Бабкіна Тетяна Анатоліївна - вчитель української мови та основ безпеки життєдіяльності СЗШ № 251, Тимощук Валентина Федорівна - вчитель історії та права СЗШ № 276, Кравченко Лідія Олександрівна- директор Української середньої школи м. Риги (Латвія), Степанова Анна Анатоліївна -вчитель-методист ІПК (всього 40 слухачів).
Треба наголосити, що для слухачів курсів науковими співробітниками НДІУ МОН України було підготовлене навчальне видання "Мова в системі українознавства: Дидактичний матеріал для слухачів курсів підвищення кваліфікації працівників галузі освіти/ Укладачі: Аліна Юріївна Пономаренко, Петро Петрович Кононенко, Світлана Яківна Єрмоленко, Світлана Володимирівна Костянтинова, Світлана Андріївна Яременко. - К.: Міленіум, 2005.- 142 с. Цей дидактичний матеріал є частиною навчально-методичного комплексу для слухачів курсів підвищення кваліфікації.
Курс "Мова в системі українознавства", саморозгортаючись у площині універсально багатої, симфонічної, гармонійної мови, покликаний, насамперед, формувати ідеал українознавця-фахівця, здатного поєднати інтелект, духовність та багатовимірність мовоукраїнознавчої інформації, а відтак - прагматичний і світоглядний аспекти мовної освіти. Саме тому в передмові наголошується: "За результатами курсів підвищення кваліфікації, слухач мусить системно уявляти розвиток лінгвістики як українознавчої дисципліни в напрямках: часопростір мови, мова в динаміці поступу сучасного державотворення. Сукупність умінь та навичок визначається методологічною основою зазначеного курсу. Слухачі мають оволодіти комплексом знань і практичних навичок, які дадуть змогу їм поєднати в педагогічних стратегіях середньої та вищої школи світоглядні засади українознавства з фактологічною насиченістю предметних курсів. Слухач курсів підвищення кваліфікації має сприяти актуалізації в учнів та студентів українознавчого бачення мови як світоглядного феномена;прищеплювати ідеали патріотизму та працелюбства в опануванні відповідних знань; мати розроблені і підготовлені методичні матеріали для забезпечення навчального процесу;підвищувати власний професійний освітній рівень" [6, 5].
У липні 2005 р. (з 4.07. до 23.07.) Закарпатський угорський педагогічний інститут імені Ференца Ракоці II разом із Закарпатським угорським педагогічним товариством провели курси для вчителів-предметників. Вперше в цьому році на них було запроваджено курси підвищення кваліфікації для вчителів української мови і літератури в угорськомовних школах. За навчальним планом були передбачені пленарні заняття, присвячені розгляду стану сучасної освіти в Україні, державних критеріїв оцінювання знань учнів, а також секційні (для вчителів-предметників): форми і методи викладання української мови в національних школах, традиції та звичаї українського народу при викладанні української мови і літератури в угорськомовних школах, позакласна та позашкільна робота серед дітей в угорськомовних школах через призму закарпатського фольклору. Також вперше з часів проведення таких курсів у цьому педагогічному закладі ряд секційних занять провели співробітники НДІУ МОН України, зокрема секцію "Українська література XX століття" очолив і прочитав цикл цікавих лекцій доктор філологічних наук, професор, академік П.Кононенко, секцію "Освіта України сьогодні" вів доктор педагогічних наук, академік Г.Філіпчук, секцію "Українознавча мовна освіта в школах національних меншин" - кандидат філологічних наук, завідувач відділу мови НДІУ А.Пономаренко. Пані Ангеліна відзначає, що ці лекції викликали велике зацікавлення і дискусії, адже для вчителів завжди актуальною є інформація про нові наукові досягнення і сучасні методичні розробки, а сільському педагогові часто майже неможливо її отримати, бо в окремих школах не вистачає навіть звичайних шкільних підручників, художньої літератури українською мовою, а про якісь освітянські видання вже й зовсім не йдеться [9, 153].
П'яті курси підвищення кваліфікації з українознавства були проведені співробітниками НДІУ МОН України в Автономній Республіці Крим, у місті Сімферополі, на базі Кримського республіканського інституту післядипломної педагогічної освіти (КРІППО) (директор - доктор філологічних наук О.Рудяков) і Навчально-виховного комплексу "Українська школа-гімназія" (директор Н.Руденко) з 14 листопада по 16 грудня 2005 р. Треба особливо наголосити про вагому роль співробітників Кримської філії НДІУ (директор В.Лукашенко) в успішному проведенні й завершенні цих курсів. Також варто зазначити, що вперше курси підвищення кваліфікації для вчителів та викладачів АР Крим з українознавства були розділені на три етапи. На першому (з 14.11 - до 19.11.2005 р.) співробітниками НДІУ було прочитано лекції: "Предмет і завдання навчального курсу", "Українознавство", "Теоретико-методологічні основи українознавства як науки" (14 листопада, П.Кононенко); "Історія, етапи становлення й розвитку (періодизація)українознавства" (Л.Токар). 15 листопада - "Етнонаціональний феномен українців: історичні умови формування та розвитку" (П.Кононенко), "Українська мова в системі українознавства" (А.Пономаренко), "Україна - нація, держава" (Л.Токар). 16 листопада - "Мова в самопізнанні й самотворенні народу" (А.Пономаренко), "Україна і українство: історична місія та доля"

 
 

Цікаве

Загрузка...