WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Психофізичні особливості впливу музики на людину і питання освіти - Реферат

Психофізичні особливості впливу музики на людину і питання освіти - Реферат

стверджується, що поряд із лінгвістичним, логіко-математичним, просторовим, органо-кінестетичним параметрами інтелекту існує ще міжособистісний, сутоособистісний і музичний. Автор наводить приголомшуючі результати досліджень, які доводять, що немовлята здатні налаштовуватись на мелодичний контур і гучність материнських пісень, а в чотири місяці вже демонструють спроможність розрізняти ритмічні структури. Було з'ясовано, що діти здатні до сприйняття цих музичних елементів набагато відкритіше і з більшою готовністю, ніж на базові елементи мови. Їх легше "втягти" у гру звуків, щоб розкрити їхні творчі можливості. Аналізуючи традиційну музичну освіту в Африці, Г. Гарднер обрав за об'єкт дослідження одну з общин у Нігерії. Коли дитині виповнюється лише тиждень від народження, її вже вводять у сферу музики і танців, батьки виготовляють для неї маленькі барабанчики. По досягненню 2-х років, діти об'єднуються у групи, де вивчають співи, танок і гру на різних музичних інструментах. У п'ять років вони вже знають понад сто пісень, грають на кількох ударних інструментах і виконують десятки складних танцювальних рухів. У книзі Д. Келінбелла "Ведення до музичного мозку" переконливо доводиться, що чим більше стимулювати дитину через музику, танок і мистецтво, тим інтелігентнішою людиною з віком вона стане.
Музика вносить позитивну релаксаційну атмосферу під час уроків з різних дисциплін, дає можливість провести учбову "інтеграцію", яка є запорукою розвитку стійкої, довготривалої пам'яті. Вона є основою того, що нейтралізує, пом'якшує промислові й транспортні шуми сучасних мегаполісів, тому з успіхом може використовуватись для зниження збудження в період екзаменів, а також сприяє підвищенню рівня знань. Уроки музики та співу, гри на музичних інструментах сприяють прискоренню навичок читання у школярів, разюче пришвидшують процес засвоєння іноземних мов і допомагають успішному загальному навчанню. Дослідниками було помічено, що музика стимулює прояв творчих здібностей у дітей, підвищує самооцінку у школярів, чуттєві і моторні навички, поліпшує психомоторний розвиток.
У 1997 р. під час дискусії на Всесвітньому симпозіумі з проблем художньої освіти в середніх школах Г. Гарднер презентував свою розширену концепцію, в якій ішлося про те, що музичний інтелект одночасно впливає на емоційну і духовну сферу розвитку юної особистості; музика допомагає її універсалізувати й певним чином структурувати мислення людини, її навчальну і виробничу діяльність, зокрема, помітно полегшує вивчення математики, іноземних мов і сприяє засвоєнню навичок орієнтування в сучасному непростому світі. З огляду на це, в загальноосвітніх школах, багатьох коледжах США звуки і музика використовуються як фон під час вивчення іноземних мов, спеллінгу та базових суспільних знань. Причому це не музична освіта в традиційному розумінні, а розроблена система навчання при активному залученні ритмічних і звукових компонентів.
Експеримент, який ще в 30-х рр. минулого століття був проведений в одному зі штатів Америки, засвідчив, що афро-американські школярі висували своїх учителів музики на рівень основних ролевих моделей (36%), за ними йшли вчителі англійської мови (28%), історії (14%) і наприкінці - тренери та вчителі фізкультури (7%). Нині дослідження підтвердили, що уроки музики, як і мистецтва та драми, позитивно впливають на рішення школярів старших класів продовжувати навчання в коледжі. У цьому контексті найближчою до нас є система освіти у Фінляндії, яка, за визначенням всесвітньої організації експертів з проблем освіти, головує в загальному переліку країн.
Результативність навчання у фінських учбових закладах засвідчує: 95% усіх випускників шкіл і коледжів подають заяви до вищих учбових закладів, а 75% продовжує навчання у вузах.
Яскравим прикладом сучасної організації системи навчання є Гавуківська школа, де кожний учень має свій улюблений музичний інструмент. Щодня після закінчення уроків вчителі і учні збираються разом і під музику (переважно національну) розповідають про мистецькі й музичні новини, про нові книжкові видання тощо.
Наукові дослідження останніх десятиліть вчених із багатьох країн світу підтверджують, що музика підвищує результативність навчання й праці, помітно зменшує напругу і втому, підсилює почуття впевненості у собі. У багатьох розвинених країнах нині чимало солідних корпорацій (наприклад, потужна фірма "Musik corporation", США) спеціалізуються на розробці, підборі й серійному випуску різноманітного призначення фонової музики для навчальних закладів різного типу й рівня, офісів, супермаркетів, навіть для Ватикану. Призначення цих музичних записів - утворити навколо людини збалансований звуковий ландшафт, стимулювати розвиток уяви, інтелекту, творчого потенціалу особистості, підвищити рівень її креативності, що є особливо важливим для підростаючого покоління.
У багатьох країнах США, Японії та Європи, система загальної освіти органічно поєднується з новаторським застосуванням музики. Зокрема, в багатьох токійських школах під час уроків мови вчителі виконують національний музичний фольклор або вмикають записи західно-європейської класики, щоб школярі краще зафіксовували в пам'яті вказівки вчителя, швидше набували лінгвістичних навичок, спираючись на чіткий тональний і ритмічний рисунок фонової музики. (Японська мова належить до т. з. "тонічних" мов).
Гадаємо, з метоювдосконалення й збагачення системи вітчизняної загальної освіти варто враховувати багатий досвід зарубіжних наукових установ, який стосується спостережень над дією музики на людину, адже вони засвідчують надзвичайну роль музичного мистецтва в інтелектуальному розвитку дітей і молоді. Наведені вище приклади демонструють широкий арсенал досить нескладних, часом елементарних, але водночас ефективних музичних засобів корекції мозкової діяльності учнів у процесі їх навчання у загальноосвітніх закладах.
Останнім часом все більше поширюється теорія резонансної природи Всесвіту. Не викликає сумнівів, що у створенні навколо нас сприятливого біорезонансного простору музика займає пріоритетні позиції. Свого часу всесвітньовідомі вчені Дісхон, Сєченов, Павлов, Бехтєрєв та ін. дійшли висновку, що музика синхронізує роботу серця і всіх органів людського організму відповідно до ритмів Всесвіту. (Хоча лікувальний вплив музики було помічено ще світилами стародавньої медицини - Гіпократом, Авіценою. До наших часів дійшли відомості, що у Стародавньому Єгипті унісонний хоровий спів використовували як снодіючий засіб).
Проте тільки наприкінці ХХ століття наукове підґрунтя вивчення впливу музики настільки зміцніло, що стало можливим виокремлення такої спеціальної дисципліни як "музична терапія" і створення наукової програми з підготовки професійних музичних терапевтів. Широкий рух зі створення різноманітних центрів музтерапії охопив країни Західної Європи і США у другій половині ХХ ст. (За деякими даними там налічується понад 100 університетів і коледжів, які пропонують навчальні курси з підготовки музичних терапевтів).
Не можна не погодитись із пропозицією професорів НМАУ ім. П.І.Чайковського О. Комісаровим і Г. Побережною, які закликають активно долучитися до прогресивного світового досвіду із застосування ефективного методу музикотерапії, запровадження у навчальні програми НМАУ курсу з підготовки фахівців-музикотерапевтів і висвітлення зарубіжних досягнень у цій сфері.
З огляду на вищевикладене, беремо на себе сміливість зазначити: в системі вітчизняної загальної освіти музика як окрема навчальна дисципліна й дотичний до інших предметів універсальний і надзвичайно результативний засіб має нарешті посісти чільне місце у процесі вдосконалення навчального курсу, і пріоритет тут має належати українській музиці, фольклорним зразкам, хоровому співу.

 
 

Цікаве

Загрузка...