WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Мальований гончарний посуд XVII ст. з Опішного та Чернечого яру - Реферат

Мальований гончарний посуд XVII ст. з Опішного та Чернечого яру - Реферат

фрагменти денець мають залишки третього типу композиції, який можна здогадно реконструювати як велику зірку з гострими променями (брунатний контур, червоні широкі смуги всередині, між якими розміщено великі кільця, або малі крапки. Можливо, різновид такої композиції мала миска, на фрагменті профілю якої кінці променів зірки, оторочені плямками, а між ними визирають верхівки пальмет.
Фрагменти мальованих мисок з монастиря біля с. Чернечий Яр за глиною, ангобами, основними особливостями форми та технікою і стилістичними рисами декору аналогічні вищеописаним. Але вони мають і певні відмінності. Гранчасто зрізаний утор тут трапляються на всіх трьох повних профілях мисок, але на кожній з них має різний характер: грані витягнуті в ширину, у висоту, або середні за пропорціями.
Форма першої з мисок (колекція автора) була майже тотожною опішнянським, але злам на переході від стінок до берегів іде ще більш різко (під прямим кутом), навіть трохи нависає над стінкою, а назовні, на 1 см нижче перегину, виступає виразне ребро. Композиція розпису на берегах - ті ж самі півовали, під ними настінках - паски з трьох вузьких смуг. Центральна композиція частково виходить на стінки та являє собою зірку (або квітку) з невеликим колом у центрі, перехрещеним двома брунатними лініями з чотирма червоними плямами в кутах; від нього відходять віялоподібні пелюстки (на фрагменті їх збереглося 6 на половину кола), зафарбовані червоним та замкнені у велике коло, що відповідає діаметру денця. Від цього великого кола відходять загострені промені (на фрагменті видно чергування щонайменше двох їх видів - вузького видовженого та широкого трикутного з плямкою всередині) та рядком півовалів, по два між кожними двома променями.
Форма другої миски більш мілка та розлога, з набагато нижчим корпусом та ширшими берегами. Вінця виділено на верхній площині виразним ребром. Центральну композицію її розпису втрачено. Стінки заповнено паралельним рядом досить широких смуг (нанесено однією лінією на крузі). На берегах - ряд півовалів, заповнених через один червоними та сіро-брунатними плямами. Весь контурний малюнок має темно-оранжевий колір.
Два фрагменти аналогічних (явно зроблених одним майстром) мисок з розкішним складним розписом мають форму, трохи глибшу від знайдених в опішянському горні. Майже прямі стінки їх на зовнішньому заокругленні позначені двома паралельними рівчачками; опуклість вінець згори підкреслена невеличким ребром. Розпис виконано трьома фарбами: брунатною, сірувато-брунатною та морквяно-червоною. За фрагментом, у якому зберігся повний профіль миски, реконструюється майже вся композиція розпису, за винятком центрального мотиву. У ньому можна лише вгадати залишки хрещатої композиції: півовальний елемент, утворений двома нахиленими один до одного пальметоподібними мотивами, можливо, є одною з галузок центрального хреста, або квітки; між галузками виступають інші заокруглені, виконані хвилястими лініями елементи. Вінця заповнено півовалами, аналогічними вищеописаним, з мазками всередині - по черзі червоними та сіро-брунатними.
Надзвичайно цікава композиція на стінках мисок (збережена на обох фрагментах), відокремлена від денця та берегів неширокими поясами брунатних паралельних ліній. Вона являє собою ряд великих пальмет у півовальних обводах, між якими утворюються віялоподібні елементи. Усередині півовалів, намальованих брунатною лінією, виведено брунатним "кучеряві" контури пальмет та їхні, також півовальні, серединки, заповнені сірувато-брунатними мазками; основне поле пальмет підкреслюють широкі червоні дужки. Низ віялоподібних мотивів, відокремлений брунатною дужкою, заповнений такими ж крапками, а верх підкреслено широким сіро-брунатним мазком-дужкою. Така орнаментальна схема нагадує поширені орнаменти античного посуду, для яких типовим є чергування овальних за абрисом пальмет та видовжених, розширених догори мотивів - стилізованих паростків або бутонів. Така аналогія між Полтавщиною ХVІІ ст. та давногрецьким вазописом VІ-ІІІ ст. до н. е. далеко не дивна та не випадкова. Про це скажемо нижче.
Серед фрагментів мисок з монастиря є також два цікаві уламки двох денець. На одному з них (із гранчасто зрізаним утором) - невеличка частина складного орнаментального мотиву: тоненька пряма стеблина, перекреслена короткими рисками, спрямована майже радіально до центра миски, від якої донизу симетрично відходять листок та галузка (або ж дві галузки). Стеблина виростає з подіб'я квіткового бутона, середина якого заповнена крапками. На другому фрагменті (з трохи згладженим утором) зберігся лусковидний мотив, вірогідно - мотив "винограду", відомий із європейського середньовічного та більш пізнього керамічного посуду та до наших днів знаний в українському гончарстві.
До описаної групи кераміки з монастиря входять також три фрагменти невеличких (5-7 см заввишки) келихів, які повністю реконструюються. Вони являють собою два типи цього посуду: глибокий, з S-видним профілем, з високими вінцями, розведеними догори, розписаний брунатними смужками під вінцями та на верху пука, нанесеними однією лінією під час обертання на крузі (обидва келишки цього типу, великий та малий, обгоріли); більш мілкий, схожий на сучасну чайну чашку з півсферичним корпусом та злегка увігнутими на переході до вінець стінками. Він розписаний у верхній частині двома поясами вертикальних рисок, почергово брунатних та червоних, обрамлених грубо помальованими смугами: по вінцях, між поясами та під нижнім поясом; широка неохайна полоса з цих двох фарб обводить низ келишка; на площині вушка - горизонтальні брунатні та червоні риски. Форма цього келишка, як і розпис, зроблена нашвидкоруч (келихи першого типу зформовані та оздоблені акуратніше). Обидва типи келихів мають плитчасте денце та вертикальне стрічкове вушко, аналогічне якому вушко келиха, із залишками горизонтальних рисок, є серед опішнянського

 
 

Цікаве

Загрузка...