WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Мальований гончарний посуд XVII ст. з Опішного та Чернечого яру - Реферат

Мальований гончарний посуд XVII ст. з Опішного та Чернечого яру - Реферат


Реферат на тему:
Мальований гончарний посуд XVII ст. з Опішного та Чернечого яру
Українська кераміка епохи пізнього середньовіччя ще мало досліджена. Однією з головних причин цього є поки що досить слабкий розвиток археології пізньосередньовічного та подальших часів, яка слугує основним джерелом матеріалів з історії кераміки. Останнім часом, однак, вчені звертають більше уваги на пізні матеріали, усвідомлюючи їхню цінність. Дійсно, кераміка є важливою галуззю прикладного мистецтва українського народу. На землях України вона набула високого розвитку вже в добу неоліту, пережила віки свого яскравого розквіту в трипільській культурі, в античний та черняхівський часи, подекуди в середньовіччі. Спадщина стародавності простежується в народному посуді кінця ХІX-XX ст., отже, і українське середньовіччя не може залишатись "білою плямою", чимало народних традицій сягає саме цих часів. Про значну роль мальованого посуду в українській побутовій культурі ХVІІІ ст. свідчать письмові джерела. У цей період гончарна кераміка в цілому в Європі посідала ще значне місце в побуті та в мистецтві, незважаючи на розвиток фаянсу та початки виробництва порцеляни. Нові види керамічного посуду завдавали впливів на форми, асортимент, на декоративну систему гончарної, народної кераміки, у результаті чого народжувались гончарні національні стилі нового часу, в т. ч. український. Отже, завданням археологів та мистецтвознавців є відновлення якомога більш повної картини цього періоду розвитку гончарства в Україні. Завдання цієї розвідки - публікація однієї з колекцій кераміки ХVІІ cт. 1988 року, при розкопках старовинного гончарного горна в смт Опішне Полтавської області, на території садиби М. Хлоня (вул.Заливчого, № 42) О. М. Пошивайло, директор Музею гончарства, знайшов ряд фрагментів мисок з орнаментальним розписом. Подібні до них фрагменти мальованого посуду знайдені І988 - 1989 рр. О. О. Клименко та автором даної розвідки на колишній території монастиря близько с. Чернечий Яр, за 16 км від смт Опішного по дорозі на Полтаву . Знайдена кераміка зацікавила високою якістю, розвиненими формами, майстерним складним розписом. Усе це дало підстави вбачати в даній колекції художнє явище, яке заслуговує на увагу.
Серед знахідок у горні в садибі М. Хлоня переважають фраґменти однотипних мисок. Збереглися 5 повних профілів, за якими можна скласти уяву про миски та варіанти композиції розпису даного посуду. Це середня за глибиною миска (співвідношення висоти до діаметрів денця та вінець одного з типових фраґментів відповідно 7,5 до 11,0 та 25,0 см) з неширокими відігнутими берегами та плитчастим денцем. На переході від пука миски до берегів стінка перегинається, утворюючи гостре, ясно виражене ребро, якому зовні відповідає заглибина під тим самим кутом. Вінця мають невелике потовщення, що плавно заокруглюється. Корпус миски злегка вигнутий назовні. Утор на опішнянських фраґментах звичайний, лише на одному черепку денця, поверхню та розпис якого забруднено перебуванням у вогні, утор є гранчасто зрізаним.
Черепок, завтовшки в середньому 4-6 мм, світлий, кремового відтінку, як і сучасний опішнянський, у зламі слоїстий, з домішками піску та невеличкими природними включеннями слюдяного пилу. Поверхня рівна, без лощення чи загладжування, на ній видно дрібні піщинки та рівчачки від них. Випал добрий, рівномірний. Внутрішню (обернену догори) поверхню мисок, з незначним затіком назовні вінець, облито тонким, але досить щільним шаром молочно-білого ангобу, по якому нанесено розпис.
Розписано миски із внутрішнього боку брунатною (від більш темної до світлішої) та світло-червоною, морквяного відтінку, ангобними фарбами. Як правило, брунатним тонким контуром наносяться основні риси орнаменту, а червоними плямами та смужками заповнюються площини малюнка.
Композиція розпису складається з трьох основних частин: центральної (на денці), настінної та на берегах миски. Орнамент на стінках та берегах майже на всіх фрагментах однаковий: одразу над денцем, як його обрамлення, - широкий пояс з декількох (трьох-шести) паралельних пасків, утворених спіральною лінією, невідривно нанесеною під час обертання миски на крузі. Під ними покладено кривульку, яка буває більш плавною або дрібнішою. На берегах, від ребра до початку опуклості вінець, нанесено півовали, які всі, або через один, заповнені червоними (рідше в чергуванні з брунатними) плямками. З 17-ти знайдених фрагментів лише одні вінця мають інший орнамент: між двома тонкими брунатними смугами нанесено ряд крупних мигдалевидних мазків, що чергуються з трикутними фігурками з трьох паралельних рисок, а під верхньою смугою помальовано дрібні дужки. Увесь малюнок нанесено під час швидкого обертання миски на крузі, що й відбивається в його стрімкому начерку. Ніяких деталей настінного та центрального орнаменту не збереглося.
Центральна композиція розпису мала щонайменше три варіанти, про що можна судити з трьох повних профілів мисок. На одному з них повністю зберігся малюнок контуром двох видовжених пальмет, розміщених паралельно одна одній, верхівками у протилежні кінці. Усередині, уздовж часточок листа пальмети, покладено широкі лінії - мазки червоної фарби, що подекуди перехрещуються. Характерною деталлю є дві короткі брунатні риски, які перетинають внизу загострене закінчення середнього елемента пальмети. Малюнок вільний, скорописний : дещо неправильний, але видає впевнену руку майстра. Це характерне і для інших розписів, що розглядаються у статті, з чого можна судити про розвинену школу подібного розпису, до якої належали творці даних мисок. Залишки композиції з двох пальмет, можливо - у варіантах, угадуються ще на трьох фрагментах.
Другий тип центральної композиції, яка повністю реконструюється, зберігся на іншому профілі. Це сітка, нанесена брунатними хвилястими лініями, всередині вічок якої положені великі плямки неправильної форми.
Чотири

 
 

Цікаве

Загрузка...