WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → З когорти визначних діячів української музичної культури - Реферат

З когорти визначних діячів української музичної культури - Реферат


Реферат на тему:
З когорти визначних діячів української музичної культури
(До 100-річчя від дня народження Миколи Колесси)
Музична громадськість Львова з піднесенням відзначає 100-річчя від дня народження славетного митця, корифея українського музичного мистецтва Миколи Колесси, видатного і найповажнішого сучасного композитора України, диригента і педагога, день уродин якого припадає на 6-те грудня цього року (2003).
Він народився у грудні 1903 року в Самборі, одначе майже все його життя (крім років навчання) пов'язане зі Львовом. Недарма за свою плідну творчу і громадську діяльність М. Колесса удостоєний звання "Почесного громадянина Львова".
Нині ювіляр оцінює свої здобутки, підсумовує пережите, зроблене і створене ним упродовж подиву гідного відрізку життя у сто літ.
Доля ласкаво подарувала йому можливість втілити в життя надане йому Богом призначення, блискуче виконати задумане, різнобічно розкрити свій талант. Адже він протягом багатьох років ніс людям радість від спілкування з його самобутнім мистецтвом, успішно навчав обдаровану молодь майстерності диригування, зробив вагомий внесок у розкиток культури рідного краю. Тож, напевно, він зустрічає таку знаменну дату у житті з усвідомленням виповнення своєї місії на землі.
Микола Колесса - представник знаменитої династії Колессів, син всесвітньовідомого вченого-фольклориста Філарета Колесси, з однаковим успіхом демонстрував протягом свого життя небуденний талант і високу професійну майстерність як на ниві диригування, так і композиції. Він здобув блискучу освіту у Празі - на філософському факультеті Карлового університету та у Празькій консерваторії і Школі вищої майстерності, де композиції навчався у відомого музиканта Вітезслава Новака, продовжувача традиції основоположників чеської національної композиторської школи Б. Сметани і А. Дворжака. Він слухав лекції прославленого чеського історика, музикознавця і критика З. Неєдли. Теоретичні та практичні засади техніки диригування вивчав у професорів О. Острчила та П. Дедечика. Йому пощастило познайомитися у Празі з блискучим мистецтвом Артуро Тосканіні, який виступав там з філадельфійським симфонічним оркестром, слухати концерти композиторів-виконавців - С. Рахманінова, Б. Бартока, О. Респіги, спів славетного Ф. Шаляпіна, гру віолончеліста П. Казальса... [2]
Повернувшись до Львова, М. Колесса розгорнув широку діяльність як педагог, диригент і композитор. У 30-х роках був викладачем Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові. У різні роки він очолював Львівський філармонічний симфонічний оркестр, студентський симфонічний оркестр Львівської консерваторії, оркестр Львівського оперного театру, хорову капелу "Трембіта", з якою здійснив багато тріумфальних гастрольних подорожей по різних містах колишнього Радянського Союзу.
Протягом багатьох років і навіть ще донедавна він викладав у Львівській консерваторії диригентуру, створивши знамениту школу диригентів. М. Колесса написав підручник з диригентури (у 1938 р. "Порадник"), згодом навчальний посібник для учнів диригентсько-хорових відділень музучилищ та студентів консерваторій України "Основи техніки диригування", який перевидавався тричі. Серед його учнів керівники найпрестижніших філармонічних симфонічних оркестрів нашої держави та оперних театрів України - незабутній С. Турчак, І. Гамкало, Ю. Луців, Т. Микитка, Я. Скибинський, Р. Дорожівський, Р. Филипчук, І. Юзюк, видатні хорові диригенти Є. Вахняк, Б. Антків та ін.
У 50-х (1953-1965 рр.) він став директором Львівської державної косерваторії ім. М. Лисенка, згодом її ректором. Я тоді навчалася і добре пам'ятаю, що він користувався великим авторитетом серед викладачів і студентів. М. Колесса був тоді вже широко визнаним митцем, чільним членом Спілки композиторів не тільки Львівського організації, але й України та Спілки композиторів СРСР. У різних концертах (хорових, камерних, симфонічних) постійно звучала його музика (зрештою, вона звучить і досі), часто під його керуванням або у виконанні досвідчених, прославлених артистів, а також учнів та студентів спеціальних навчальних закладів. Він відзначався особливо вишуканою манерою спілкування зі своїми співбесідниками. Просто вражало його шанобливе ставлення до студентів, майбутніх колег за фахом, його готовність і бажання, в разі потреби, допомогти розв'язати ті чи інші життєві проблеми. Свого часу він і мені подав руку допомоги. Ще коли я навчалася в музичній десятирічці у класі фортепіано його сестри Дарії Філаретівни, саме на його прохання батько композитора Філарет Колесса дозволив мені користуватися вечорами інструментом, очолюваного ним Львівського філіалу інституту фольклору АН УРСР. Я тоді мешкала в тому ж будинку НТШ, що і Філарет Колесса, і де розмістився названий вище інститут. Незабутнім для мене стало також виконання мого фортепіанного концерту з симфонічним оркестром під керівництвом цього великого майстра на державному іспиті (по закінченні композиторського факультету по класу С. Людкевича), а також на пленумах Спілки композиторів України.
А ще згадую його знамениті виступи за пультом симфонічного оркестру Львівської філармонії, темпераментне і водночас дуже виважене, з філігранним відшліфуванням найдрібніших деталей виконання багатьох масштабних творів світової класики, які збагатили наше знання і емоційне сприйняття високохудожньої і прекрасної, вічно живої музики, сповненої глибини і різноманітних нюансів людських почуттів. Він виконував також багато творів українських композиторів - М. Лисенка, В. Косенка, Р. Сімовича, М. Скорика, В. Гомеляка та ін. А передусім С. Людкевича - глибоко шанованого всіма мукантами корифея українського музичного мистецтва і свого славного земляка.
У числі яскравих музичних вражень назву неодноразове виконання Миколою

 
 

Цікаве

Загрузка...