WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → До історії створення капели "Трембіта" - Реферат

До історії створення капели "Трембіта" - Реферат


Реферат на тему:
До історії створення капели "Трембіта"
Хорова традиція має особливе значення як для українського музичного мистецтва, так і для суспільного життя нашого народу в цілому. Це пов'язано і з ментальністю нації, і з фольклорно-виконавською традицією, і з церковно-літурґійною практикою. Але для західних регіонів України хорова музика стала невід'ємною складовою національного самоствердження, потужним засобом етнічної самоідентифікації, збереження рідної культури і традиції в умовах іноземного поневолення. Ці українські території віками знаходилися під владою чужинців: Польської Речі Посполитої, Австро-Угорської та Російської імперій, Румунії, Чехії, а згодом - нацистського та радянського тоталітаризму. За цих умов цілком логічним наслідком є наявність "білих сторінок" та прикладів численних фальсифікацій вітчизняної історії, в тому числі й історії музичного мистецтва.
Саме до таких належить історія львівської хорової капели "Трембіта", найпотужнішого львівського професійного хорового колективу, одного з найславетніших хорів України.
Історія "Трембіти" - не поодинокий випадок замовчування реальних фактів, "переписування" історії українського мистецтва з точки зору ідеологічних потреб радянського часу. Висвітленню реальної картини розвитку (а інколи - навіть "виживання") хорової культури у цей період присвячені численні роботи українських музикознавців, створені протягом останнього десятиліття. Серед них чіткою методологією і ретельністю розробки фактів вирізняються статті Л. Пархоменко, С. Стельмащука, Л. Ханик, розділи з четвертого тому академічного видання "Історії української музики", інші праці. В зв'язку з цим об'єктивне розкриття історії створення та існування провідних колективів, доповнення уяви про тогочасні процеси належить до актуальних завдань сучасного мистецтвознавства.
Документи, свідчення сучасників, публікації та матеріали, що містять дані про створення капели "Трембіта", подають дуже різну інформацію про дату, склад, перші виступи, співвідношення професійного та аматорського, організаційні та матеріальні підстави виникнення цього хорового колективу. А до того ж: "Лишається невідомою доля архівів Державної заслуженої капели", - як справедливо зазначає О. Бенч [2, с. 8].
Якщо взяти за основу факти з різних джерел, що беззаперечно збігаються чи, принаймні, не суперечать одне одному, то з'ясуємо наступну картину. Ідея створення капели під державним патронатом стосувалася надзвичайно популярного у 30-ті роки чоловічого аматорського хору під орудою видатного українського диригента Дмитра Котка, що в той час функціонував на кооперативних засадах. Нестабільне фінансове становище, матеріальна скрута, потреба постійної підготовки до "комерційних" виступів на шкоду художнім задумам спонукали його невтомного керівника у складний час військових подій та зміни влади почати клопотання перед новоутвореними радянськими установами про новий - державний правовий статус хору.
Стосунки з новою владою та міністром культури УРСР Олександром Корнійчуком мали обнадійливий початок, але складалися непросто. Диригент згадував: "О. Корнійчук попросив мене зібрати хор, бо він хоче познайомитися зі співаками і поговорити з ними. На другий день хор зібрався у приміщенні каси взаємодопомоги "Дністер" на вул. Руській, 20... Хоч він тоді відразу не міг нам допомогти матеріально, однак, виступивши перед співаками мого хору, розповів, як живуть, як працюють артисти хорів у Радянському Союзі, якою пошаною користуються та яке матеріальне забезпечення мають не лиш тоді, коли працюють, а й на старість. Як приклад, познайомив нас з організацією Київської хорової капели "Думка" під проводом Городовенка та зразкової "Капели бандуристів"... При цьому він запевнив нас, що незабаром приїде до Львова вже призначений начальник обласного відділу в справах мистецтв тов. Піскун, який в першу чергу займеться цим "Українським хором", щоб на його базі створити великий львівський державний хор... Закінчив О. Корнійчук свій виступ словами: "Я вже зараз кожного з вас вважаю основоположником майбутнього хору, який своїм співом буде прославляти свій народ". О. Корнійчук вселив у нас тоді надію на краще майбутнє і співаки на ці слова зреагували гучними оплесками" [3, с. 82-83]. Однак у своїй великій дослідницькій праці, присвяченій діяльності Д. Котка, музикознавець і диригент С. Стельмащук згадує подальший перебіг подій: "Коли Котко оббиваючи пороги (в т. ч. до Корнійчука) і нічого не добившись, розвів руками: "А що тепер з нами буде?", Корнійчук сказав: "Ну що ж? Где рубят, там щепкі летят". То вже за деякий проміжок часу Корнійчук почав загравати з хором і Котком, можливо й відіграв деяку (все ж таки міністер культури УРСР!) ролю в цій справі (під тиском обставин чи "згори") [3, с. 85, збережена орфографія документа. - В. Ш. ].
Зрештою хор був підпорядкований обласному відділу мистецтв зі згоди Уряду республіки та Ревкому Львівської міської ради, але обов'язковою вимогою функціонування колективу стало перетворення його у державну мішану хорову капелу "Трембіта" (чоловічий хор Д. Котка в той час налічував 24 особи). Місцем репетицій було призначене приміщення колишньої Богословської академії. А перші виступи хору іще чоловічим, дещо розширеним складом і без назви, відбулися на Народних зборах депутатів Західної України.
У зв'язку з поставленими умовами, диригентові було доручено довести склад чоловічого хору до 45 осіб, а за наказом обласного відділу мистецтв у грудні (за іншими даними - у січні) 1940 року було здійснено набір жіночого складу у кількості 40 осіб.
Того ж місяця хор було переведено на державне утримання. "Коли ми вперше перейшли на гарантовану заробітню плату - почулися богатирями. Це ж не жарт: не треба журитися завтрашнім днем, касовим збором. Тепер головними настали інші турботи - готувати новий репертуар, якнайшвидше розпочати концерти," - згадував Д. Котко [3, с. 80].
Джерела вказують різні дати створення капели. Таке авторитетне видання як УРЕ [4, с. 334, автор статті - К. М. Гелитович] зазначає: "Львівська заслужена хорова капела УРСР "Трембіта" - укр. рад. хоровий колектив. Створена у 1940 у Львові". У довіднику "Хорове виконавство Львівщини" [5, с. 44] його автор М. Бурбан теж вказує на 1940 р. Однак І. Майчик у статті "Хорова капела "Трембіта" в "Українському календарі", виданому у Варшаві 1960 року [6, с. 131], зазначає: "Засновником капели "Трембіта" був славнозвісний диригент, невтомний і популярний майстер хорового мистецтва Дмитро Котко. Спочатку це був хор чоловічий - 45 співаків)... Це було в кінці жовтня 1939 року, а вже в грудні цього ж року обласний відділ мистецтв наказав організувати й жіночу групу капели". Натомість, видатний дослідник музичного життя Львова, автор ряду фундаментальних праць у цій галузі Л. Мазепа, аналізуючи наслідки вікопомної постанови РНК

 
 

Цікаве

Загрузка...