WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Борис Борисович Лобановський - Реферат

Борис Борисович Лобановський - Реферат


Реферат на тему:
Борис Борисович Лобановський
Народився в Ленінграді, де застала його Велика Вітчизняна війна. Брав участь в обороні міста, за що в червні 1943 р. був нагороджений медаллю "За оборону Ленінграда", згодом - пам'ятним знаком "Жителю блокадного міста. 900 днів - 900 ночей".
У 1946-1950 рр. навчався на факультеті історії та теорії мистецтва Інституту живопису, скульптури та архітектури ім. І. Ю. Рєпіна Академії мистецтв СРСР. У 1950 р. переїжджає до Києва. Викладав в училищі декоративно-ужиткового мистецтва. З юнацьких років, захопившись археологією, в 1946 р. брав участь у експедиціях П. Єфименка, пізніше співпрацював з Інститутом археології АН УРСР.
З 1950-х розпочинається його активна мистецтвознавча діяльність. Б. Б. Лобановський бере активну участь у підготовці 6-томної Історії українського мистецтва, в колективних працях - "Программа по истории украинского искусства" (К., 1956), альбом "Український радянський живопис" (у співавторстві з А. Шпаковим, К., 1957), "Українське народне мистецтво. Вбрання" (К., 1961), пише статті до "Нарисів з історії українського мистецтва" (1966), розділи до 5-го (разом з І. І. Вроною) та 6-го томів "Історії українського мистецтва" (1967, 1968). В архіві Національного художнього музею в Києві зберігаються листування Б. Лобановського з В. Єрміловим та учнями М.Бойчука. Він був одним з перших, хто доклав багато зусиль, аби повернути імена репресованих художників до історії мистецтва.
Б. Б. Лобановський є автором численних монографій та альбомів про українських художників, серед них "Дмитро Михайлович Шавикін" (1961), "Василь Захарович Бородай" (1964), "Онуфрій Бірюков" (1977), "Григорій Гавриленко" (1968), "Михайло Грицюк" (у співавторстві з С. Гурок, 1982).
Значна частина його наукових розвідок присвячена історії монументального мистецтва. Вийшли друком монографії "Мозаїка і фреска" (1966), "На скелях і в глибині печер" (1971), "Мистецтво стародавнього Єгипту" (1972). У журналі "Всесвіт" постійнодрукувалися його статті про митців доби Відродження.
1978 року у скороченому, на жаль, вигляді побачила світ його "Книга для читання з історії українського мистецтва", у 1989 - "Українське мистецтво другої половини ХІХ - початку ХХ століття" (у співавторстві з П. Говдею). У 1987 в ленінградському видавництві "Аврора" вийшов підготовлений ним путівник по Києву "Архітектурні ландшафти та художні музеї" (разом з С. Гурок). У 1998 р. Б. Б. Лобановським була написана книга "Реалізм та соціалістичний реалізм в українському мистецтві радянського часу", яку можна розглядати як першу спробу в українському мистецтвознавстві переглянути на нових засадах досвід радянського мистецтва. До певної міри з цим дослі-дженням пов'язана його попередня робота "Проблеми, матеріали і силуети майстрів українського мистецтва", видана на правах рукопису Спілкою художників УРСР у 1990 році.
Проте захоплення мистецтвом не обмежувалося для Бориса Борисовича лише теорією, у 1960-ті роки він створив серію колажів та художніх об'єктів, які експонувалися на виставках "Мистецтво України ХХ століття" (1991), "Шістдесят з 60-х" (1993), на родинній виставці творів Лобановських (дружини Селени, доньки Ганни та самого Бориса Борисовича) у галереї "Триптих" у Києві (1993).
Досвід теоретика мистецтва та художника синтезувався в його роботі над мозаїчним циклом для Видубицького монастиря в Києві, де за його кольоровими ескізами художники Роман та Михайло Кириченки виконали мозаїки в інтер'єрі Георгіївського собору - "Чудо архангела Михаїла в Хонах", "Христос-архієрей" та "Святий Георгій" (1999-2002), а в 1998-му за його ескізами була створена мозаїчна композиція "Архангел Михаїл" у тимпані західного входу Михайлівської церкви.
У 2001 році разом з дружиною Б. Б. Лобановський виїхав до Німеччини, де раптово помер, похований на Баден-Баденському кладовищі.

 
 

Цікаве

Загрузка...