WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Україніка у франкомовному світі - Реферат

Україніка у франкомовному світі - Реферат


Реферат на тему:
Україніка у франкомовному світі
Франкомовний світ сьогодні - це понад 50 країн Європи, Америки, Азії та Африки, які входять до Міжнародної організації франкомовності. Її кістяк становлять 5 країн Європи - Франція, Бельгія, Люксембург, Швейцарія і Монако. Число носіїв французької мови перевищує 105 млн. Загальна кількість тих, хто у своєму житті та діяльності користується французькою мовою, сягає понад 200 млн. людей.
Помаранчева революція привернула громадську думку у франкомовних країнах до української тематики. Стався справжній інформаційний прорив, за якого тема президентських виборів в Україні, масштабних фальсифікацій під час їх другого туру і масових протестів проти його результатів, вийшла на перші шпальта франкомовної преси. З неї починалися усі випуски новин в електронних ЗМІ. Нова ситуація різко контрастувала з тим, що спостерігалося у тих же ЗМІ у дореволюційний період, коли ситуація в Україні практично замовчувалася, що було наслідком згортання стосунків з нею на державному рівні після відомих подій 2000 р. - вбивства Г.Гонгадзе і касетного скандалу.
Пробудження інтересу до України поставило на порядок денний низку питань, пов'язаних з її місцем і роллю у світі, історією українсько-російських взаємин, сприйняттям України як окремої політичної нації. Не є таємницею, що на Заході загалом і в його франкомовній частині зокрема, довгий час дивилися на Україну крізь призму Росії. Осколковий синдром, який умисно поширювався проросійськими засобами масової інформації, визначав ставлення до України як до частини великої імперії, яка рано чи пізно має возз'єднатися зі своєю метрополією і тому не заслуговує на велику повагу. Такому уявленню про Україну сприяла малоросійська позиція частини її правлячої верхівки, яка впродовж останніх двох років намагалася втягнути українську державу у сумнівні інтеграційні процеси на теренах СНД. У цьому контексті, те, що відбулося в Україні під час Помаранчевої революції, було певною несподіванкою для західного обивателя і викликало попит на достовірну інформацію про Україну. Це спонукало потужні світові ЗМІ надіслати своїх кореспондентів до Києва для ведення прямих репортажів з місця подій замість опосередкованого висвітлення фактів через використання російських інформаційних джерел.
Якщо до президентських виборів 2004 р. у Києві не було жодного кореспондента франкомовних ЗМІ, то з початком Помаранчевої революції їх кількість щодня зростала у геометричній прогресії. Французьке радіо "Франс-інтер" у режимі радіомарафону вело прямі репортажі з десятого поверху готелю "Україна", залучаючи до них представників київської інтелектуальної та бізнесової еліти. Автору цих рядків довелося брати в них участь і дати кілька інтерв'ю французьким електронним ЗМІ, зокрема радіостанціям "Франс-інтер" та "Радіо Франс інтернасіональ", метою яких було роз'яснення причин та цілей Помаранчевої революції. Сама її назва, як і синонімічні назви: "революція по-українськи", "український сценарій", органічно увійшли до складу постійних кліше франкомовних ЗМІ, які тепер уживаються не тільки стосовно України. Так, нещодавно в репортажі французького телеканалу "Франс-2" про події в Лівані, пов'язані з убивством колишнього прем'єр-міністра, йшлося про намір опозиції розпочати революцію по-українськи.
У грудні 2004 р. - січні 2005 р. франкомовна преса Бельгії, Франції, Швейцарії зарясніла заголовками статей і матеріалів про Україну. Французький часопис "Вальор актюель" у числі за 3 грудня 2004 р. опублікував аналітичну статтю Шанталь Дельсоль у рубриці "Світ позаду помаранчевої революції". Стаття називається "Україна важить багато" і починається з такої думки автора: "Україна важить для майбутнього Європи набагато більше, ніж вона про це думає. Ця велика країна грає роль буфера між Росією і Європою. Те, що відбувається, є наслідком нескінченної одвічної саги про російський гегемонізм. Покликання Росії тримається на її імперському устремлінні, якого вона не приховує. А ми замовчуємо цей нелюб'язний характер тому, що ми любимо Росію, і тому, що ми її боїмося. Все питання полягає у тому, чи події в Україні спонукають Захід піддати сумніву його русофільство. Чи спонукають вони нарешті зрозуміти, що не всі росіяни є Достоєвськими і Чеховими і що у своїй масі це - народ, не обізнаний з правами людини, яким керують правителі, що нібито порвали з деспотичними комуністичними методами, але так і не пристали на методи демократичні".
Далі авторка зазначає, що коли російська влада порушує права людини у Чечні, західні країни цнотливо відвертають голову. Ніхто не хоче звинувачувати нащадків Толстого і Гоголя. Ті, хто справді зрозумів, хто такі росіяни, є їхніми сусідами, насамперед, найближчими. "Якби один з наших кандидатів на президентську посаду, - пише авторка, - отримав хворобу і спотворене обличчя після вечері зі своїми супротивниками, ми швидко винесли б вирок про демократичність і моральність людей, які отруюють своїх опонентів та набивають урни пачками бюлетенів".
Однак, як писала газета "Монд" у своєму числі від 26 листопада 2004 р., Володимир Путін заявив у Гаазі по закінченні саміту Європейський Союз - Росія, що "після того, як Центральна виборча комісія України оголосила попередні результати, … стало ясно, що В. Янукович переміг". Це було сказано в той момент, коли В. Ющенко подав позов до Верховного Суду, коли маса протестантів вийшла на вулиці Києва, а абсолютна більшість західних країн засудила результати виборів. Заголовок статті у респектабельній французькій газеті виглядав дуже іронічно: "Владімір Путін вважає результати виборів "прозорими" і кидає виклик Європі".
Не обійшла увагою друкована преса і діяльність російського посла в Україні В.Черномирдіна. У статті "Путін грає і програє" часопис "Вальор актюель" (3 грудня 2004 р.) наголошує, що саме Черномирдін переконав Москву в тому, що українці підкоряться обранню її протеже (Януковича - О.Ч.) попри фальсифікації, і

 
 

Цікаве

Загрузка...