WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Центр світового українства - Реферат

Центр світового українства - Реферат

представники влади та громадських організацій, були вражені жахливим становищем самосвідомості українських громад на українських етнічних землях, низьким рівнем та незабезпеченістю їхніх культурно-етнічних потреб. За результатами поїздки УВКР прийняла рішення звернутися із заявою до президентів України та Росії, центральних органів влади про допомогу українцям російсько-українського прикордоння щодо збереження етнічної ідентичності, розвитку їхніх культурних, освітніх і наукових надбань.
Збереження національної ідентичності й задоволення національно-культурних потреб українців у країнах оселення, а також співпраця України з закордонним українством - головний напрям діяльності УВКР. Щоб визначити ці потреби, накреслити шляхи їх задоволення, координаційна рада залучає наукові установи, експертні групи, вчених, провідних фахівців до вивчення стану світового українства і розробки проектів та програм, спрямованих на вирішення найактуальніших проблем. У своїй діяльності УВКР також використовує загальновизнані міжнародні правові заходи та інститути, міждержавні договори та угоди, вносить пропозиції до органів влади та управління. Крім того, вона розповсюджує поза межами України різноманітну інформацію про українську культуру, історію, сьогодення, національний менталітет, що сприяє поглибленню знань про українців у сучасному світі. Адже про нашу країну або не знають нічого, або тільки погане. Торік координаційна рада, завдячуючи співпраці з Парламентською бібліотекою, видавництвом "Веселка", бібліотекою для юнацтва тощо змогла подарувати українським громадам за кордоном понад 2 тис. книжок.
УВКР бере участь у міжнародних форумах, конференціях і акціях, сама організовує та проводить різноманітні заходи з обміну досвідом, наданню допомоги, налагодженню та підтриманню тісних зв'язків у світі між українськими вченими, фахівцями в усіх сферах суспільного життя. Зокрема, напередодні 11-ї річниці незалежності України і 10-ї річниці І Всесвітнього Форуму Українців у Будинку Центральної ради пройшов "круглий стіл" на тему "Незалежність України: геополітичні реалії і українська діаспора", завершальним акордом якого стало прийняття важливої резолюції.
Нині УВКР вже має свій веб-сайт, на ньому крім інформації про діяльність секретаріату та організацій-членів УВКР українці світу та інші зацікавлені особи можуть знайти діючу електронну версію "Вісника УВКР". На адресу УВКР представники українських громад надсилають сотні новин з життя української діаспори, прес-служба координаційної ради регулярно розташовує їх на шпальтах українських газет.
Майже щодня до секретаріату УВКР приїжджають гості з діаспори. Вони звертаються не лише з проханнями щодо налагодження співпраці з координаційною радою та іншими українськими організаціями, а й звертаються з іншими проблемами: вступ закордонних українців до українських вузів, придбання навчальної та методичної літератури, українських народних костюмів чи музичних інструментів тощо. По можливості секретаріат вирішує їхні проблеми, наприклад, на прохання керівників українських громад Придністров'я було зорганізовано безкоштовне підвищення кваліфікації в Україні лікарів з Придністров'я.
Українська всесвітня координаційна рада для виконання своїх програмних завдань намагається налагодити співпрацю з вищими та регіональними органами влади. Торік Михайло Горинь неодноразово зустрічався на вищому рівні з головою Верховної Ради, прем'єр-міністром, керівниками Київської держадміністрації, міністрами та головами держкомітетів. Під час цих зустрічей увесь час підкреслювалося, що для консолідації світового українства необхідна державна концепція роботи із закордонним українством, а також відповідні громадські та громадсько-державні інституції і структури, які могли б розгортати масштабну і вкрай необхідну для України діяльність.
Керівництво УВКР переконане, що без широкого залучення діаспорної молоді до навчання у вищих школах України, її участі в загальноукраїнському русі протистояти асиміляційним процесам у діаспорі буде нелегко. Українські діаспорні організації - це сотні додаткових громадських посольств, які можуть представляти і відстоювати інтереси України за кордоном. Але наша влада недооцінює важливості цього питання. Самостійно вона неспроможна займатися проблемами багатомільйонної української діаспори. З іншого боку, вона сьогодні не готова звернути увагу на громадські організації, які подвижницьки здійснюють цю роботу. Хоча й прийнята чергова Національна програма "Закордонне українство на період до 2005 року", та втілити її в життя неможливо не тільки через нестачу ресурсів, а й через відсутність технології та організаційних засобів реалізації. Для порівняння - Росія нині має 50 співробітників у Адміністрації президента, які займаються російською діаспорою, 32 - у Міністерстві закордонних справ. До того ж цими питаннями займаються ще 60 осіб з громадської організації Росзарубіжцентр, яким керує перша жінка-космонавт Валентина Терешкова. Ця організація має за кордоном Росії 42 регіональні центри і 17 представництв. А наша державна влада має 12 - 15 чиновників (у міністерствах закордонних справ, культури, освіти та науки, Державному комітеті у справах національностей та міграції), які крім того ще й не координують своєї діяльності.
Під час зустрічей з представниками українських громад у Києві та за кордоном часто можна почути, що для вирішення проблем чи для реалізації цікавих ідей вони не знають до кого звертатися в Україні. У тих же випадках, коли досягається певна домовленість про співпрацю, українська сторона дуже часто не виконує своїх зобов'язань. Закордонні українці цілком законно хочуть почуватися не гірше, ніж представники інших національних меншин у тій чи іншій країні. У першу чергу вони хочуть якнайшвидшого прийняття Закону України "Про закордонного українця", постійної співпраці в галузях освіти та культури, сталого інформаційного зв'язку. Комплексне вирішення цих питань може пригальмувати зростаючу асиміляцію діаспори. Є ще не менш важливі прохання: щоб високопосадовці при відвіданні тієї чи іншої країни вважали за обов'язок зустрічатися з українськими громадами (Президент Польщі, наприклад, вважає це правилом гарного тону); щоб на митницях спростили процедуру проходження кордону, відмінили заповнення декларацій (що зробив весь демократичний світ) і не зустрічали російською мовою на митниці, держустановах представників діаспори як ворогів України.
Секретаріатом УВКР підготовлені десятки листів до органів влади: про надання не сотням, а тисячам бажаючих представників українських громад з-за кордону можливості навчатися увузах України, забезпечення наших шкіл в інших країнах українськими підручниками та періодичною літературою, організацію телепрограми про діаспору тощо.
На одному з "круглих столів" УВКР голова Конгресу громадянського суспільства України Борис Кожин зазначив, що українська діаспора є складовою нашої держави. Тому Україна повинна допомагати нашим громадам, які намагаються всіма силами зберегти етнічну ідентичність за кордоном. Оскільки координація діяльності громадських організацій діаспори може здійснюватися тільки з центру світового українства - суверенної і незалежної України - держава має підкріплювати цю ідею реальними справами, а УВКР - стати справжнім виконавчим органом громадського впровадження національної ідеї за кордоном.

 
 

Цікаве

Загрузка...