WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Філія "Гуцульщина" - Реферат

Філія "Гуцульщина" - Реферат

з місцевими органами влади, освіти та педагогічними колективами навчальних закладів цих районів з питань впровадження та вдосконалення вивчення українознавства водночас складалася співпраця щодо спільного розв'язання цих питань з обласними освітянськими структурами Чернівецької області, насамперед, управлінням освіти і науки облдержадміністрації, Інститутом післядипломної освіти та іншими організаціями. Це, звичайно, позитивно сприяло поширенню напрацьованого досвіду освітянами Путильщини і Вижничини в інші райони Буковини. І, таким чином, в області склалася чільна система вивчення українознавства в освітянських закладах. Управлінням освіти і науки облдержадміністрації видало наказ про впровадження вивчення українознавства в усіх класах і групах загальноосвітніх шкіл та інших типів навчальних закладів. В Обласному інституті післядипломної освіти та районних і міських методичних кабінетах призначено методистів з питань вивчення українознавства.
Путильський і Вижницький райони стали відповідною базою нагромадження досвіду впровадження і вдосконалення вивчення українознавства та місцем проведення обласних семінарів, конференцій, інших науково-педагогічнихзаходів з різними категоріями освітян, що займаються проблемами українознавства. В їх проведенні активну участь брали науковці філії "Гуцульщина" Шкрібляк П.В., Зеленчук І.М., Ватаманюк Д.М., Зеленчук В.І. та ін.
Усе це, звичайно, давало свої позитивні наслідки. З кожним роком на Буковині навчально-виховна робота з українознавства та підготовка кадрів з цього предмета набували свого розширення, урізноманітнення та вдосконалення їх форм і засобів. Протягом тривалого часу тут проводяться обласні олімпіади, огляди-конкурси, курси підвищення кваліфікації педагогів-українознавців, у Вижницькому районі - зльоти творчої учнівської молоді зі всього Гуцульського регіону тощо.
Напрацювання освітян Чернівецької області щодо впровадження та вивчення українознавства уможливили філії "Гуцульщина" 19 жовтня 2001 р. на Міжнародній науково-практичній конференції внесення рекомендації про узагальнення і поширення їх досвіду. Ця рекомендація, звичайно, одержала своє втілення на наступній Міжнародній науково-практичній конференції, що відбувалась 19 жовтня 2002 р. На цьому науковому форумі досвід освітян Чернівецької області був узагальнений, схвалений і рекомендований до впровадження в Україні.
У цьому аспекті співпраця нашої наукової установи з органами освіти та освітянськими закладами Буковини набуває свого подальшого продовження, поглиблення та вдосконалення. Нашими спільними зусиллями при активній підтримці органів місцевої влади в м.Вижниці у рамках XIII Гуцульського фестивалю 28 серпня 2003 р. проведено наукову конференцію "Ріки і гірське життя"; на стадії завершення підготовка проведення обласних курсів вчителів українознавства, чергового зльоту творчої учнівської молоді Гуцульського регіону; директор філії "Гуцульщина" 1 вересня 2003 року взяв участь у відзначенні Дня знань у Путильському районі Чернівецької області.
Звичайно, аналогічна робота з питань впровадження та вдосконалення вивчення українознавства також проводилася в інших районах Гуцульского регіону, які належать до Івано-Франківської та Закарпатської областей, її результати були також позитивними, оскільки українознавство вже в 1995 - 1996 н.р. також вивчалось в усіх школах Верховинського і Косівського районів, м.Яремча Івано-Франківської області та в більшості шкіл Рахівського району Закарпатської області. І хоч тут вдалося зберегти вивчення українознавства у навчально-виховних закладах, однак поширити суцільне вивчення цього предмета на всю територію даних областей та вивести його на такий рівень, як це зроблено в Чернівецькій області, все ж таки не вдалось. Але резерви на оптимістичну перспективу тут є, і наша наукова установа буде намагатися їх використовувати в своїй подальшій праці. Щодо основних причин успіхів у вивченні українознавства в Чернівецькій області, то вони, очевидно в значною мірою полягають у тому, що тут тривалий час очолювали обласне управління освіти і науки такі відомі суспільно-громадські діячі та водночас науковці, як Г.Філіпчук, а потім М.Бауер, які по-науковому, з державницьких засадничих позицій підходили до розв'язання проблем вивчення даного предмета в умовах Буковини, незважаючи на тиск, що чинився на українознавство, особливо наприкінці 90-х XX ст. з боку представників окремих "наукових кіл", та їх "застереження" бути "обережними" до українознавства як науки і як навчального предмета.
Безперечно, напрацювання освітян Буковинського краю з вивчення українознавства заслуговують на своє продовження та поширення в інших областях і містах України. Ця тенденція останнім часом набуває свого посилення і цим самим викликає обнадійливі передбачення на перспективу.
Важливе місце в роботі філії "Гуцульщина" відводиться родинному вихованню, розумовому розвитку учнівської молоді, її морально-етичному вдосконаленню, які останнім часом все більше стають проблематичними, та залученню батьківської громадськості до активної співпраці з освітянськими закладами щодо розв'язання цих навчально-виховних проблем. З середини 90-х рр. ХХ ст. в Яблунецькій школі-садку (зав. Сіренчук М.І.) у початкових класах Верховинської школи-інтернату (класовод Шкрібляк І.П.) Верховинського району Івано-Франківської області, Підзахаричському навчально-виховному комплексі (директор Том'юк Ф.М.), Усть-Путилівській ЗОШ І - ІІІ ступеня (директор Паушак К.М.) Путильського району Чернівецької області та ін. навчальних закладах реалізується концепція Інституту українознавства про нову генерацію української національної школи, школи-родини.
У Криворівняській ЗОШ І - ІІІ ступеня ім.М.Грушевського Верховинського району протягом 1995 - 2001 рр. проходив експеримент з підготовки і захисту учнівських творчих робіт (матур) (автор - ст. наук. співробітник філії Гуцульщина" Зеленчук І.М.). Цей вид розвиваючої і творчо-пошукової роботи з учнівською молоддю впроваджений у більшості шкіл Верховинського району та набув поширення в інших районах Гуцульщини, підтверджуючи при цьому свою навчально-виховну ефективність.
Протягом останніх років філія "Гуцульщина" вишукувала шляхи і засоби щодо поширення вивчення основ українознавства з різними верствами та групами населення. Для цього використано підготовку до відзначення двохтисячолітнього ювілею Різдва Христового та нової ери історії людства. Нею в числі перших наукових установ в Україні було розроблено розгорнуту приблизну програму основних заходів на період завершення II і зустрічі III тисячоліття н.е. По своєму змісту ця програма є суто українознавчою. У ній зосереджена основна увага на проблемі: "Україна в контексті двохтисячолітньої історії нової ери", і передбачалось проведення ряду заходів такої тематичної спрямованості, як: "Двохтисячолітній період нової ери - один з

 
 

Цікаве

Загрузка...