WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українська освіта у світовому часо-просторі - Реферат

Українська освіта у світовому часо-просторі - Реферат

й математики та перший етап відбору обдарованої молоді мала б забезпечувати середня школа. Доводиться констатувати, що рівень масової шкільної підготовки в галузі фізики та інформатики за останні роки помітно знизився.
Насамперед, значно зменшився обсяг годин, відведених для вивчення фізики та математики. Погіршилась якість відповідних шкільних програм. Хоча з'явилися деякі нові підручники з математики та фізики, але їхній рівень залишається недостатньо високим, оскільки навчальна література вимагає тривалого доопрацювання. Різко загострило ситуацію з вивченням фізики в школі скасування вступних іспитів із цієї дисципліни в більшості вищих навчальних закладів.
Фізика - це у своїй основі експериментальна наука, тому її повноцінне вивчення вже на рівні середньої школи вимагає відповідного обладнання. Протягом останніх 15 - 20 років фізичне обладнання для шкіл майже не закуповують, а придбане раніше стрімко виходить з ладу. Випуск такого обладнання в Україні різко знизився, а ціна на нього, навпаки, зросла. Як результат, відчутно погіршилася підготовка випускників шкіл у галузі фізичного експерименту. Навіть найкращі з них, наприклад, не вміють користуватися скільки-небудь сучасними електровимірювальними приладами, а то й взагалі їх не бачили.
Підготовка кращих учнів у галузі фізики та математики в Україні здійснюється в обмеженій кількості спеціалізованих шкіл із давніми традиціями такої роботи (природничо-науковий ліцей №145 м.Києва, Український фізико-математичний ліцей КНУ, фізико-математичний ліцей при Львівському національному університеті імені Івана Франка, ліцей №27 м.Харкова, ліцей №17 м.Вінниці, Рішельєвський ліцей м.Одеси, фізико-математична школа ім. А.Ф.Йоффе в м.Ромни Сумської обл. та інші). Переважна більшість учителів, що займаються цією роботою, вже досягли передпенсійного віку. Молодших за віком людей, що мали б прийти їм на зміну, майже немає. Причина, насамперед, у надзвичайно низькій фінансовій та суспільній привабливості роботи вчителя. Водночас ця робота вимагає неабиякого таланту та самовідданості, величезної витрати сил.
Є проблема соціальної доступності високоякісної середньої освіти, зокрема освіти в галузі фізики й математики. Зараз навчання у більшості спеціалізованих шкіл фізико-математичного профілю платне, а самі вони доступні майже виключно жителям обласних центрів. Система відбору талановитих дітей із невеликих міст та сільської місцевості для навчання у спеціалізованих фізико-математичних школах, яка існувала в минулі роки, на сьогодні зруйнована.
- Проблеми викладання фізико-математичних наук у вищій школі.
Не менш гостре становище з викладанням фізико-математичних наук склалось у вищій школі. Перш за все, слід вказати на катастрофічне відставання матеріально-технічного забезпечення вищої школи від світового рівня. Фактично закупівлю приладів (крім комп'ютерів) припинили в 1985 - 1990 роках. Таким чином, обладнання лабораторних практикумів та експериментальних установок, на яких виконуються випускні роботи студентів, уже відстають від світового рівня. Належні перспективи розв'язання цієї проблеми зараз відсутні. Ті нові прилади, які купуються за рахунок наявних надходжень, навіть не компенсують фізичного старіння тих, якими наразі користуються студенти. Реально навіть провідні українські університети оснащені апаратурою гірше, ніж середні навчальні заклади передових країн. У результаті випускники українських університетів зовсім не вміють працювати із сучасною апаратурою.
У рамках процесів світової глобалізації система вищої освіти, як і наука, все більше інтернаціоналізується. На цьому тлі все гостріше заявляє про себе проблема доступу до іноземної навчальної та наукової літератури. Відсутність такого доступу прирікає рівень викладання природничих наук у вищій школі на прогресуюче відставання від світових досягнень. Отже, важко розраховувати на повноцінну участь українських університетів у Болонському процесі.
Випуск вітчизняної навчально-методичної літератури також організований неналежним чином. Ним фактично самотужки опікуються самі вищі навчальні заклади. Написання навчальної літератури матеріально не заохочується, підручники та посібники виходять мізерними накладами, без належного наукового та літературного редагування. Майже відсутній обмін такою літературою між різними університетами. Окреслені обставини згубно впливають на рівень і якість створюваних за таких умов підручників та посібників.
Загальновідомо, що повноцінна університетська освіта, зокрема й фізико-математична, може існувати лише в нерозривному зв'язку з відповідними науковими дослідженнями. На жаль, університетська наука переживає нині всі ті проблеми, що й академічна та галузева: відсутність повноцінного фінансування та належного матеріально-технічного забезпечення, брак сприятливої нормативно-правової бази, падіння соціального статусу, відтік молоді. Розв'язувати ці проблеми в багатьох випадках значно важче, оскільки університетські науковці додатково до своїх прямих обов'язків, як правило, виконують ще й значний обсяг навчальної роботи.
Сьогодні вища школа переживає гострий кадровий голод. В університетах (як і в більшості наукових закладів) майже відсутні представники середньої вікової категорії. Ці люди в недалекому минулому змушені були покинути стіни університетів чи навіть виїхати на заробітки за кордон, щоб прогодувати свої сім'ї. Більшість із них досі не повернулася. Немає і гідного поповнення молоді. Це пов'язано, насамперед, із тим, що матеріальне забезпечення молодої людини, яка починає свою кар'єру в університеті, абсолютно не конкурентоспроможне порівняно з небюджетною сферою. Більше того, зарплатня молодого фахівця просто не може задовольнити мінімальних життєвих потреб людини, що стоїть на початку свого самостійного шляху. Особливо це стосується проблеми житла, що унеможливлює працевлаштування талановитих вихідців із провінції у провідних університетах України. Але ж сфера вищої школи і науки має бути відкритоюсистемою, і надходження кадрів до неї не можна обмежувати за місцем народження.
- Необхідність зміни державної політики в галузі науки та освіти.
Все викладене вище, на нашу думку, вимагає радикальної зміни державної політики в галузі науки та освіти. Необхідно усвідомити, що національну еліту, зокрема й наукову, неможливо купити за кордоном, її треба системно готувати, як це роблять у передових країнах.
Пропозиції:
1. Перш за все, необхідно змінити ставлення суспільства до працівників освіти та науки. Вони повинні відчувати повагу до своєї праці - в матеріальному та моральному вимірах. Слід зрозуміти, що розв'язання назрілих екологічних, гуманітарних та соціально-економічних проблем у суспільстві можливе лише на базі досягнень природничих наук, а не при нехтуванні цими досягненнями.
2. Треба відродити широку популяризацію науки в електронних та друкованих засобах масової інформації, яка сьогодні відбувається деінде та час від часу. Особливу увагу слід приділити виданню науково-популярної літератури з фізики та математики для молоді, для чого потрібно створити державне

 
 

Цікаве

Загрузка...