WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українська освіта у світовому часо-просторі - Реферат

Українська освіта у світовому часо-просторі - Реферат

безбатченків, а людей великої душі, гуманістів-патріотів. Фахівців-педагогів мають готувати спеціальні заклади.
Тому-то фундаментом і виховання, і навчання мають стати українознавство та державна українська мова - як феномени єднання суспільства, віків і поколінь, суверенітету, рівності й творчості у світовій співдружності народів, а тому й інтеграції всіх виховних і навчальних предметів.
Це - квінтесенція і народної, й академічної педагогіки, яких, як це не абсурдно, поставлено поза законом. Поставлено і педагогами.
Не можемо зрозуміти, пишуть батьки, як могло статися, що вчителі і професура, працівники АПН і МОН належним чином (цілісно) не проаналізували всю систему програм, підручників, їх методологію і зміст. Через непрофесіоналізм? Непатріотизм? Чи неймовірну байдужість до долі мільйонів дітей, Батьківщини і, наголосимо, до власної долі, бо ж історія - це органічна взаємодія поколінь на принципі залежності причин і наслідків. Як каже народна мудрість, що посієш - те й пожнеш. Чому ж частина педагогів стала всеїдною, не помічає того, що помічають педагоги мудрі, люблячі й навіть саможертовні? Чому деякі не дають і не сіють, тому й "жнуть" чуже.
VIII. Освіта очима освітян-практиків.
Ось докази тому:
При постановці питання про інноваційний розвиток освіти, - зазначає заслужена вчителька, директор УГЛ Національного університету імені Тараса Шевченка Г.С. Сазоненко, - не можна обмежуватись прикладними аспектами організаційної чи методичної роботи. Інноваційний процес - це процес не так ремонту окремих частин, як процес принципових внутрішніх змін, перебудови фундаменту системи освіти. А фундамент - це її суспільно-філософська концепція (мета, зміст), методологія й структура, організаційно-кадрове й програмно-підручникове забезпечення.
Тому при осмисленні сутності педагогічних інновацій необхідно брати до уваги і роль технологічного забезпечення, і такі чинники:
1. Особливості інноваційних процесів у різних типах загальноосвітніх навчальних закладів. Характеристику інноваційних процесів у ЗНЗ, гімназіях, ліцеях, навчально-виховних комплексах. Інноваційні педагогічні системи 12-річної школи, їх характеристику. Інноваційну школу.
2. Інноваційну культуру 12-річної школи: сутність, основні категорії, тенденції. Від інноваційного розвитку школи - до інноваційного розвитку суспільства.
3. Інноваційний потенціал. Типи нововведень, їх сутність. Масштаб нововведень: інновації-модернізації та інновації-трансформації.
4. Стратегічний, технологічний, особистісний рівні управління інноваціями у 12-річній школі. Проектно-цільовий підхід до управління інноваційними процесами. Етапи, функції управління педагогічними інноваціями. Створення інноваційного простору, умов для розвитку інноваційної культури. Оновлення функцій управління школою. Інноваційно-аналітичну, мотиваційно-цільову, прогностичну, корекційну, діагностичну функції. Мотиваційне й рефлексне управління. Вироблення інноваційних рішень. Моделювання, прогнозування інноваційного розвитку 12-річної школи. Психологічний і соціологічний супровід інноваційними процесами. Стимулювання інноваційних процесів.
5. Інноваційні технології у навчально-виховному процесі. Системи проектної діяльності. Впровадження інноваційних освітніх проектів. Особливості використання інтерактивних педагогічних технологій. Експериментально-пошукову діяльність педагогічних колективів. Науковий супровід інноваційними процесами.
6. Проектування інноваційного розвитку загальноосвітнього навчального закладу. Шляхи переведення школи з режиму функціонування в режим випереджального розвитку. Концептуальні засади і технології проектування інноваційного розвитку. Характеристику програми інноваційного розвитку 12-річної школи. Формування управлінської інноваційної команди.
7. Формування готовності вчителя до педагогічних інновацій. Інноваційну культуру вчителя. Вчителів-інноваторів. Інтерактивні методи підвищення інноваційної культури вчителя. Науково-методичний супровід інноваційної діяльності у 12-річній школі. Інформаційний супровід інноваційних процесів у 12-річній школі. Інновації очима вчителя. Інновації очима учнів. Формування банку педагогічних інновацій у 12-річній школі.
8. Експертизу педагогічних інновацій у загальноосвітньому навчальному закладі. Критерії оцінки педагогічних інновацій. Діагностику інноваційних процесів.
Бо лише за таких умов набудуть належного сенсу та виміру і система оцінок у ході навчального процесу, і критеріальність та об'єктивність наслідків зовнішнього тестування, а відтак - реального рівня освіти в Україні.
Поки що ж бачимо лише вольові рішення з окремих питань, зокрема щодо форми (паперової) тестування (про що буде окрема доповідь), величезні фінансові затрати й мінімальну ефективність при максимальній саморекламі організаторів. А головне - відсутність аналізу наслідків тестування та їх причин. Зокрема, як оцінювати підсумки тестування з математики, коли з 14700 учасників-добровольців лише 0,3% (56 чол.) виконали завдання на найвищий бал? І що було б, аби ми провели не вибірковий, а тотальний іспит з української мови, історії, культури?.. Отже, за критеріями визначення реальної якості нашої освіти?!
Як засвідчують справжні теоретики і практики, професіонали-патріоти, картина постала б такою: "Система фізико-математичної освіти України, - свідчать доктор фізико-математичних наук, професор, декан радіофізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка В.І.Григорук, доктор фізико-математичних наук, професор, завідувач кафедри фізичної електроніки того ж університету І.О.Анісімов, директор Київського природничо-наукового ліцею №145 М.М.Левтік, вчитель фізики ПНЛ №145 доцент В.М.Безручко, - досі вирізняється низкою значних здобутків. Продовжує функціонувати система спеціалізованих середніх навчальних закладів (ліцеїв), яка забезпечує належний рівень підготовки учнів. Свідченням цього є, зокрема, високий рівень проведення всеукраїнських олімпіад і турнірів юних фізиків та математиків, успішна робота відповідної секції Малої академії наук України. Стабільно високірезультати демонструють команди школярів України на міжнародних олімпіадах з фізики та математики.
Високий рівень фізико-математичної підготовки в багатьох університетах України підтверджується тим, що їхні випускники успішно працюють у сферах науки, виробництва та бізнесу, їх охоче приймають до аспірантури та на роботу за фахом у країнах Західної Європи, в Японії, у США та в інших розвинених країнах.
- Загрози для подальшого розвитку фізико-математичної освіти.
Слід, однак, зазначити, що розвиток фізико-математичної освіти в Україні і в середній, і у вищій школі сьогодні загалом іде на спад, і досі не зроблено нічого, щоб зупинити цей процес. Її досягнення переважно залишились у спадок від минулих часів, а ресурси для перспективного розвитку не закладаються. Між тим, занепад фізико-математичної освіти становить реальну загрозу національній безпеці України.
- Проблеми викладання фізико-математичних наук у середній школі.
Основи знань у галузі фізики

 
 

Цікаве

Загрузка...