WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українська діаспора в Чеській Республіці: досягнення та проблеми сьогодення - Реферат

Українська діаспора в Чеській Республіці: досягнення та проблеми сьогодення - Реферат

Чеській Республіці" з 5 квітня 2004 р. щопонеділка діє українська програма у чеському ефірі на радіо Regina FM 92,6. П'ятихвилинний блок інформує слухачів про актуальні політичні, економічні та спортивні події в Україні, акцентує увагу на діяльності українців у Чехії.
Загалом для новітніх емігрантів питання "національного самовизначення" має ситуативний, значною мірою випадковий характер і залежить від місця роботи, місця проживання, кола людей, з якими вони спілкуються, рівня знання місцевої мови тощо. Проте виникнення освітньо-культурних організацій зумовлено потребами емігрантів. Так, "Українська ініціатива в ЧР" (УІЧР) виникла у 1994 р. з потреб саме четвертої "хвилі" емігрантів у Празі. Під чассвого існування вона дбала про збереження культурної ідентичності українського й україно-русинського населення та розвиток чесько-українських відносин і, разом з тим, допомагала новій українській еміграційній хвилі в її інтеграції. У цьому напрямку організація тісно співпрацює з Посольством України, Міжнародною організацією з питань міграції та низкою чеських організацій, які займаються мультикультурною проблематикою. УІЧР має голос радника при розробці законів та державних проектів, що стосуються національних меншин, її представники є у всіх важливих державних комісіях та радах з питань національних меншин (наприклад, у Раді з питань народних меншин при уряді ЧР, у Раді мерії Праги та у всіх комісіях міністерств ЧР, які певною мірою працюють з національними меншинами в країні). УІЧР є складовою організацією Світового Конгресу Українців та Європейського Конгресу Українців.
Останнім часом УІЧР зосередила свою діяльність на сприянні інтеграції представників т.зв. четвертої еміграційної хвилі, зокрема, на їхніх дітях, які народилися чи дуже маленькими приїхали в Чехію. Для них УІЧР розпочала кілька проектів, які були фінансово підтримані Міністерством культури та Міністерством шкільництва ЧР, а також мерією Праги.
Найважливішими у цьому напрямку є проекти "Пізнавай свою другу батьківщину" та "Діти - дітям". Перший проект передбачає ознайомчі подорожі для українських дітей, батьки яких з економічних причин або через погану орієнтацію в культурній та історичній спадщині Чехії не мають змоги забезпечити своїм дітям ефективну та безболісну інтеграцію до нового середовища. Діти мають нагоду не лише поспілкуватися та гарно провести час зі своїми ровесниками, але й дізнатися багато цікавого про історію, реалії та традиції Чехії. Програма "Діти - дітям" (розпочалася восени 2003 р.) має на меті налагодити комунікацію між українськими дітьми та їхніми чеськими однолітками. Цей проект надає українським дітям можливість не тільки вивчити рідну літературу, пісенний фольклор та українські національні традиції, але й презентувати перед чеськими дітьми те, чому вони навчилися в чеських школах, і, таким чином, посприяти покращанню іміджу українців у чеському суспільстві.
Окрім цього, УІЧР уже кілька років проводить вечірні заняття у Рідній школі, де діти мають змогу спілкуватися, вивчати українську мову, літературу, культуру нашої Батьківщини, а також чеську мову - безкоштовно. Сприяючи поширенню та пізнанню української культури у світі, "Українська Ініціатива в Чеській Республіці" щороку виступає співорганізатором таких мультикультурних акцій, як фольклорний фестиваль "Прага - серце народів" та "Зустріч культур".
Попри те, що діяльність УІЧР базується, в основному, на ентузіазмі та альтруїзмі її представників, і не всі зовнішні та внутрішні перешкоди долаються дуже легко, протягом останніх років вдалося поповнити та збагатити громаду, організацію та виконавчий провід молодою генерацією емігрантів четвертої "хвилі", які не тільки кількісно, але і якісно змінили склад українців у Чеській Республіці.
Незважаючи на відсутність достатньої допомоги з "материка", діаспора шукає сенс свого існування в собі самій. Коли вона втрачає підтримку від етнічної батьківщини, то поглинається країною перебування. Позитивним результатом є наявність української діаспори як етнічного та національного самоусвідомлення, як чинника природності розвитку України як держави. Існування діаспори урізноманітнює і збагачує українську присутність у світі, що надає і буде надавати, виходячи зі своєї духовної потреби, своїх почуттів і сентиментів до "старого краю", посильну допомогу (передусім, моральну і політичну) Україні. Зважаючи на історичний розвиток українців як бездержавного народу, феномен державності став однією з найвищих соціокультурних цінностей, метою на реалізацію якої були націлені зусилля політично активної частини етносу, в тому числі й діаспорної [5, 19-22].
Вивчення української діаспори в системі українознавчих наук переслідує не лише політичні, соціально-економічні та освітні аспекти функціонування емігрантських осередків, а й національно-культурні чинники їх об'єднання. Виникаючи за професійними інтересами, члени осередків пробуджують у собі прагнення до етнічної єдності, що виявляється у бажанні говорити рідною мовою, дотримуватися звичаїв та обрядів своїх батьків, сповідувати їх віру. Все це дозволяє усвідомити роль української діаспори для України та змінити психологічне ставлення до неї.
Література:
1. Лозинський А. Українська діаспора - аналіз сучасного // Українознавство.-2003.- Ч. 2-3(7-8).- С.271.
2. Мушинка М. Українські архіви, вивезені з Чехословаччини в Україну // Четвертий Міжнародний конгрес україністів. Одеса. 26-20 серпня 1999 р. Доповіді та повідомлення. Історія. Ч.ІІ. ХХ століття. - Одеса; Київ; Львів, 1999. - С.146.
3. Петлюра С. Сучасна українська еміграція та її завдання //Симон Петлюра. Статті. - К.: Дніпро, 1993. - С. 235.
4. Піскун В.М. Українська політична еміграція й діаспора у ХХ столітті: форми культурного й інтелектуального увзаємнення в країнах проживання // Піскун В.М., Ціпко А.В., Щербатюк О.В. та ін. Українство у світі: традиційність культури та спільнотні взаємини. Монографія - К.: ЗАТ "Нічлава", 2004.- С.190.
5. Теоретико-методологічні засади аналізу української діаспори. Українська діаспора як суспільне явище // Євтух В.Б., Трощинський В.П., Попок А.А., Швачка О.В. Українська діаспора: соціологічні та історичні студії. - К.: Фенікс, 2000. - С.19-22.

 
 

Цікаве

Загрузка...